Chiny chcą z UE reformować światowe finanse

Premier Chin Wen Jiabao oświadczył w sobotę, że jest gotów poczynić "wspólne wysiłki" z Unią Europejską, by zreformować światowy system finansowy, wzmocnić nad nim kontrolę i pokonać kryzys.

 

- Uważam, że możemy wspólnym wysiłkiem wraz z UE przystąpić do reformy systemu finansowego i wzmocnić kontrolę nad tym systemem - oświadczył Wen podczas rozpoczynającej jego podróż po Europie wizyty w Atenach.

 

- Dzięki wspólnemu wysiłkowi możemy przezwyciężyć obecne trudności i wzmocnić relacje europejsko-chińskie - podkreślił Wen.

 

Grecja to pierwszy etap siedmiodniowej podróży Wena po Europie. W poniedziałek uda się do Brukseli, gdzie 4 i 5 października będzie uczestniczył szczycie Azja-Europa, a 6 października weźmie udział w szczycie UE-Chiny.

 

Oprócz tego szefowie państw i rządów najbogatszych państw świata należących do G20 spotkają się w Korei Płd. na początku listopada. Spotkanie to może być dla nich okazją do rozmów na temat reformy międzynarodowego systemu finansowego.

 

- Ręka w rękę UE i Chin mogą wzmocnić współpracę, by stawić czoło kryzysowi - przekonywał Wen.

 

W wydanym wspólnie z premierem Grecji Jeorjosem Papandreu oświadczeniu obaj przywódcy napisali, że narody świata powinny koordynować swoją politykę gospodarcza, by światowy ożywienie gospodarcze mogło znaleźć odpowiednie oparcie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook