Grecja: Kolejny strajk paraliżuje ruch lotniczy

Kolejny strajk przeciwko reformie systemu emerytalnego sparaliżował w czwartek w Grecji sektor publiczny oraz ruch lotniczy z powodu udziału w proteście kontrolerów lotów.


Około 50 lotów linii lotniczych Aegean i Olympic zostało w czwartek odwołanych, a godziny kolejnych 70 - zarówno krajowych, jak i międzynarodowych - zmieniono.


Atrakcje archeologiczne, w tym Akropol, są zamknięte, gdyż w strajku biorą także udział pracownicy Ministerstwa Kultury i Turystyki.


Szpitale przyjmują tylko w nagłych przypadkach, ponieważ w proteście uczestniczą również lekarze i pielęgniarki.


Związek zawodowy ADEDY, reprezentujący pracowników państwowych, wezwał ponad 500 tys. pracowników do strajku od godz. 11 (godz. 10 czasu polskiego) oraz do udziału w manifestacji w centrum Aten.


Socjalistyczny rząd, który zdobył władzę w październiku, aby uniknąć bankructwa kraju pogrążonego w kryzysie zadłużenia publicznego zgodził się na wprowadzenie najbardziej drastycznych środków oszczędnościowych w historii Grecji.


Postanowiono m.in. wstrzymać nabór pracowników do służby państwowej, zmniejszyć zarobki urzędników, ograniczyć świadczenia socjalne i podnieść wiek emerytalny z obecnych przeciętnie 61,3 do 65 lat. W zamian Grecja otrzymała pożyczkę z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego wysokości 110 mld euro.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~szary 10:41:53 | 2010-07-15
   Oto,  jak  Socjalizm zjada  własny  ogon.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook