Będzie 50-proc. podwyżka cen gazu na Ukrainie

Władze ukraińskie zapowiedziały wprowadzenie od 1 sierpnia 50-procentowej podwyżki cen gazu dla odbiorców indywidualnych. To jedna z bolesnych, lecz, zdaniem władz, niezbędnych decyzji w celu uzyskania pożyczki MFW. Decyzję krytykują związki zawodowe.

 

Premier Ukrainy Mykoła Azarow oświadczył w środę, że niepopularne posunięcie (podwyżka cen gazu) ma na celu redukcję deficytu budżetowego, aby zapewnić krajowi nowy kredyt w wysokości 14,9 mld dolarów. Jego przyznanie mają rozpatrzyć pod koniec lipca władze Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

 

Podwyżka cen dotyczy ok. 18 mld metrów sześciennych gazu zużywanych rocznie przez odbiorców indywidualnych do gotowania i ogrzewania domów. To, jak pisze Reuters, znaczna część 47-50 mld metrów sześciennych gazu zużywanego przez Ukrainę każdego roku.

 

Azarow podkreślił, że rząd, który jest zaangażowany w zwalczanie biedy w kraju, poszerzy listę najbiedniejszych gospodarstw, kwalifikujących się do pomocy socjalnej w częściowym pokryciu odpłatności za gaz.

 

Narodowe Forum Związków Zawodowych Ukrainy (ukr. NFPU) ma zamiar zaskarżyć w sądzie decyzję rządu o podwyżce cen gazu. Zdaniem tego forum plany podwyższenia cen gazu naruszają konstytucyjną zasadę, która zakazuje podejmowania decyzji, które pogarszają warunki życia ludności.

 

Zdaniem NFPU podwyżka cen gazu dla ludności jest nieuzasadniona, bo mieszkańcy Ukrainy używają gazu rodzimego, a nie importowanego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook