Publiczna debata o przyszłości emerytur w UE

Publiczna debata o przyszłości emerytur w UE
(fot. flickr.com)
www.ec.europa.eu

Komisja Europejska zainicjowała dziś ogólnounijną debatę publiczną poświęconą zapewnianiu adekwatnych, stabilnych i bezpiecznych emerytur oraz najlepszym sposobom, dzięki którym UE mogłaby wspierać wysiłki państw członkowskich w tym kierunku. Starzenie się społeczeństw wszystkich krajów unijnych wywiera na istniejące systemy emerytalne ogromną presję, a kryzys finansowy i gospodarczy dodatkowo ją zwiększa.

W dokumencie konsultacyjnym (zielonej księdze) poruszono wiele kwestii zachęcających wszystkie zainteresowane strony do przedstawiania swoich poglądów, opinii i pomysłów na to, jak rozwiązać kryzys emerytalny − jedno z większych wyzwań stojących przed Europą i większością współczesnego świata – oraz jaki wkład UE może wnieść w te rozwiązania.

Przedstawiając dokument konsultacyjny i mając pełne poparcie komisarzy Olliego Rehna (sprawy gospodarcze i monetarne) i Michela Barniera (rynek wewnętrzny i usługi) komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i równości szans László Andor, powiedział:

„Przewiduje się, że liczba osób na emeryturze w porównaniu z liczbą osób finansujących ich emerytury podwoi się w Europie do 2060 r. Obecnej sytuacji po prostu nie da się utrzymać. Aby sprostać temu wyzwaniu należy dokładnie przeanalizować kwestię równowagi między czasem spędzonym na pracy i na emeryturze.”

DEON.PL POLECA

Komisarz Andor dodał: „Wybór, przed jakim obecnie stoimy, to albo niższe emerytury, albo wyższe składki emerytalne, albo dłuższa i cięższa praca. Jednym z dużych sukcesów europejskiego modelu socjalnego jest zerwanie związku między starością a biedą. To obietnica, której musimy dotrzymywać, a dialog, jaki rozpoczynamy dzisiaj, powinien pomóc państwom członkowskim podjąć właściwe decyzje, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemów emerytalnych.”

W zielonej księdze w sposób holistyczny i zintegrowany poddano przeglądowi europejski system emerytalny, wykorzystując przy tym synergię między polityką gospodarczą i społeczną a regulacjami rynku finansowego. W dokumencie tym poruszono więc wiele różnorodnych zagadnień: wydłużenie okresu pracy, wewnętrzny rynek emerytur, przenoszenie świadczeń emerytalnych w UE, luki w przepisach unijnych, przyszłe wymagania dotyczące wypłacalności funduszy emerytalnych, ryzyko utraty wypłacalności przez pracodawcę, świadome podejmowanie decyzji oraz zarządzanie na poziomie UE. W szczególności zielona księga obejmuje następujące tematy:

  • o zapewnienie adekwatnych dochodów na emeryturze i zagwarantowanie stabilności systemów emerytalnych w dłuższej perspektywie,
  • o osiągnięcie właściwej równowagi między okresem pracy a okresem emerytalnym i wydłużenie okresu aktywnego życia,
  • o usuwanie przeszkód dla osób, które pracują w różnych krajach UE, oraz dla rynku wewnętrznego produktów emerytalnych,
  • o zapewnienie bezpieczeństwa emerytur w związku z niedawnym kryzysem gospodarczym, zarówno teraz, jak i w przyszłości,
  • o zagwarantowanie przejrzystości emerytur, tak aby ludzie mogli podejmować świadome decyzje o swoich przyszłych dochodach na emeryturze.

Konsultacje, obejmujące politykę gospodarczą i społeczną, a także regulację rynku finansowego, to wspólna inicjatywa komisarza Andora, komisarza Bariera (rynek wewnętrzny i usługi) oraz komisarza Rehna (sprawy gospodarcze i społeczne). Ich celem nie jest przedstawienie konkretnych wniosków w sprawie polityki, lecz zgromadzenie opinii na temat ewentualnych przyszłych działań na poziomie UE.

Konsultacje potrwają cztery miesiące (zakończą się 15 listopada 2010 r.) i w tym okresie każdy zainteresowany tym tematem może wyrazić swoją opinię za pośrednictwem strony internetowej: http://ec.europa.eu/yourvoice/ipm/forms/dispatch?form=pensions. Następnie Komisja Europejska przeanalizuje wszystkie odpowiedzi i rozważy najlepszy kierunek przyszłych działań odpowiadających na te wyzwania na poziomie UE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Publiczna debata o przyszłości emerytur w UE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.