UE: W Polsce największe podwyżki cen energii

Energia elektryczna drożeje w Polsce najbardziej w całej Unii Europejskiej - wynika ze statystyk przedstawionych w piątek przez Eurostat. W latach 2008-2009 ceny w Polsce wzrosły o 17,9 proc., podczas gdy w UE spadły średnio o 1,5 proc.

 

Unijny urząd statystyczny porównał ceny między drugim półroczem 2008 a drugim półroczem 2009 roku. Po wzroście w poprzednim okresie, nastąpił w UE niewielki spadek cen, głównie za sprawą takich krajów jak Cypr, Włochy, Irlandia czy Dania, gdzie ceny zmalały o 8-20 proc. (w walucie krajowej).

 

Jednak są kraje, gdzie prąd znacząco podrożał: najbardziej w Polsce - o 17,9 proc., a także w Luksemburgu (17 proc.) i Słowenii (16 proc.).

 

Z zestawienia wynika, że w przeliczeniu na euro energia elektryczna jest najtańsza w Bułgarii, Estonii i na Litwie (ok. 8-9 euro za 100 kWh). Najdroższa jest natomiast w Danii, Niemczech i Włoszech (20-25). Średnia cena prądu w UE to 16,5 euro za 100 kWh, a w Polsce - niecałe 13 euro. Ceny w Polsce należą jednak do najwyższych w Europie, jeśli uwzględni się siłę nabywczą złotego (relatywnie drożej jest tylko na Węgrzech).

 

Eurostat informuje, że znacząco w latach 2008-2009 spadły ceny gazu: średnio w UE aż o 16 proc. Największe obniżki miały miejsce w Belgii i Włoszech (26-29 proc.). W Polsce nastąpiła podwyżka cen o 5,8 proc. - bardziej ceny wzrosły tylko na Węgrzech i na Litwie.

 

Jak podaje Eurostat, podobnie jak w przypadku prądu po uwzględnieniu siły nabywczej w Polsce ceny gazu należą do najwyższych w Unii Europejskiej (gaz droższy jest tylko w Szwecji).

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (18)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~( 15:53:27 | 2010-05-29
No właśnie! Mamy szansę na obniżenie cen energii. Niestety nasz/rosyjski rząd działa przeciw Polakom! Zastanawiam się w czyim interesie i za jaką cenę...
smolensk-2010.pl/2010-05-15-gazowe-interesy-putina-zalatwiane-byly-z-polskim-premierem-nad-grobami-oficerow-w-katyniu-i-dziwily-nawet-rosyjskich-dziennikarzy.html

Zdrada polskich intesów. Hańba!


zaparło dech

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~szkoda słów 12:17:23 | 2010-05-29
to sa rządy liberałów

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Premier winien! 11:34:16 | 2010-05-29
No właśnie! Mamy szansę na obniżenie cen energii. Niestety nasz/rosyjski rząd działa przeciw Polakom! Zastanawiam się w czyim interesie i za jaką cenę...
smolensk-2010.pl/2010-05-15-gazowe-interesy-putina-zalatwiane-byly-z-polskim-premierem-nad-grobami-oficerow-w-katyniu-i-dziwily-nawet-rosyjskich-dziennikarzy.html

Zdrada polskich intesów. Hańba!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~by żyło się lepiej... 10:41:18 | 2010-05-29
Przyszłość energetyki:

1. DECENTRALIZACJA PRODUKCJI i PRZESYŁU ENERGII. Im bliżej użytkownika odbywa się produkcja prądu, tym mniejsze są koszty przesyłu. Produkcja energii bezpośrednio u użytkownika eliminuje wszystkie problemy z przesyłem energii, uniezależnia go od producenta i pośredników, eliminuje marże dla nich, pozwala dostosować parametry prądu do rzeczywistych potrzeb. Ideałem jest, by każde przedsiębiorstwo, każde gospodarstwo domowe posiadające odrębną nieruchomość, każda nieruchomość wielorodzinna i każda instytucja publiczna posiadały samodzielność energetyczną. Drogą dojścia do takiego stanu są źródła energii dla poszczególnych wsi i osiedli miejskich.

2. ELIMINACJA NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH ŹRÓDEŁ ENERGII - w pierwszym rzędzie spalarni śmieci i elektrowni atomowych.

3. ROZWÓJ POZYSKIWANIA ENERGII Z NAJBEZPIECZNIEJSZYCH ŹRÓDEŁ- ruchu wód (rzek i mórz), wiatru, energii słonecznej, geotermii, ogniw wodorowych (spalających - utleniających - wodór, gdzie produktem spalania jest para wodna).

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 10:23:25 | 2010-05-29
Odpowiedzialność za ceny energii ponoszą również związki zawodowe, w tym Solidarność, które wywalczyły niezwykłe przywileje dla pracowników energetyki.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~by żyło się lepiej... 10:16:47 | 2010-05-29
Problemy współczesnej energetyki:

3. NIEBEZPIECZNE ODPADY. Najgroźniejsze z nich powstają w elektrowniach atomowych - napromieniowane ciecze, ciała stałe i gazy, których powstawanie jest częścią technologii wytwarzania prądu z rozpadu atomowego, ale także technologii pozyskiwania materiałów radioaktywnych w kopalniach i przygotowania ich do użycia w elektrowni. Równie groźne są odpady powstające w spalarniach śmieci, gdzie różnorodność chemiczna spalanego paliwa powoduje powstawanie wielkiej liczby szkodliwych związków. Zdecydowanie mniej szkodliwe są elektrownie, w których paliwem jest biomasa, węgiel lub gaz.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~by żyło się lepiej... 10:00:46 | 2010-05-29
Problemy współczesnej energetyki:

2. CENTRALIZACJA PRZESYŁU - jest skutkiem cantralizacji produkcji. Objawia się poprzez tysiące kilometrów linii energetycznych, które wyłączają z użytku wiele gruntów, wpływają negatywnie na zdrowie w swoim sąsiedztwie, czynią ze swoich właścicieli największych posiadaczy ziemi. Innym negatywnym skutkiem centralizacji przesyłu jest jednoczesne odcięcie wielkiej liczby odbiorców przy pojedyńczym zerwaniu linii.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~by żyło się lepiej... 09:59:46 | 2010-05-29
Problemy współczesnej energetyki:

1. CENTRALIZACJA PRODUKCJI - powoduje uzależnienie wielkich obszarów od pojedyńczych elektrowni wielkiej mocy oraz od wielkich firm narzucających ceny i parametry dostarczanego prądu. Najbardziej szkodliwymi przejawami centralizacji produkcji energii są elektrownie atomowe (wraz ze składowiskami radioaktywnych śmieci) oraz wielkie spalarnie śmieci (wraz ze składowiskami toksycznych odpadów po spalaniu i filtrowaniu). Mniej szkodliwe są wielkie elektrownie węglowe i na biomasę. Pewną szkodliwość mogą mieć też wielkie fermy wiatraków jeśli są rozmieszczone w niewłaściwych miejscach. Koncerny energetyczne skupiające w rękach wytwórnie prądu szkodzą wolności obrotu energią i powstrzymują rozwój mikroenergetyki. Dodatkowo awaria elektrowni odcina od prądu tym więcej odbiorców im większa jest elektrownia.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~by żyło się lepiej... 09:28:10 | 2010-05-29
Ekologia kosztuje, a potem okazuje się, że wcale nie jest taka ekologiczna, bo np.wiatraki mają bardzo zły wpływ na środowisko - szkodzą ptakom, pszczołom(rozchwianie ekosystemu),wysuszają glebę itp. Określone lobby robi na tym jednak kokosowe interesy.

Zgadzam się z tym co napisałeś, jednak w internecie warto posiłkować się przy tego typu opiniach jakimś źródłem - dzięki temu przekonasz więcej osób.


O zwolennicy odpadów radioaktywnych z elektrowni atomowych uaktywnili się...
Ktoś koniecznie chce Polsce wcisnąć elektrownie atomowe, a przy okazji po cichu w ramach promocji, jako ekstra dodatek, składowisko radioaktywnych odpadów (na początek jedno, potem więcej) - w końcu Europa musi gdzieś to świństwo składować, a w środku Europy będzie najwygodniej...

Wiatraki szkodliwe hehehe...
Stulecia w całej Europie, jak długa i szeroka, stały wiatraki i jakoś ptakom nie szkodziły ani pszczołom i nie wyginęły i nie zamieniły Europy w pustynię, a tu nagle takie odkrycie zwolenników odpadów radioaktywnych, które przecież są takie zdrowe i dla ptaków i dla pszczół...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~by żyło się lepiej... 09:18:59 | 2010-05-29
To jest podnoszenie cen energii w ramach pojednania z Moskwą.
Obawiam się, że Bruksela nie lepsza.:-)


Jest pojednanie w trójkącie Moskwa-Polska-Bruksela
czytaj:
wilk-owca-hiena

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook