Grecja: "Bardzo blisko" porozumienia z UE i MFW

Jest "bardzo blisko" porozumienia między rządem w Atenach a Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) w sprawie przyznania pomocy finansowej dla przeżywającej kryzys Grecji - poinformowały w piątek źródła rządowe w tym kraju.


Decyzja ma zostać ogłoszona do niedzieli - poinformowały te źródła, na które powołuje się agencja AFP.


W weekend może odbyć się telekonferencja ministrów finansów strefy euro - poinformował rzecznik szefa eurogrupy, premiera Luksemburga Jean-Claude'a Junckera. - Pan Juncker powiedział w czwartek wieczorem dziennikarzom, że nie wyklucza w ten weekend telekonferencji na temat Grecji - powiedział rzecznik Guy Schuller.


Z kolei francuska minister gospodarki Christine Lagarde zapowiedziała w piątek, że najpewniej w ten weekend odbędzie się spotkanie ministrów finansów państw strefy euro w sprawie Grecji.


Od ubiegłego tygodnia w Atenach prowadzone są negocjacje przez przedstawicieli Komisji Europejskiej, MFW oraz Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Mają one określić dodatkowe reformy i cięcia do roku 2012, do jakich Grecja musi się zobowiązać w zamian za pomoc finansową.


Pomoc ze strony strefy euro dla Grecji na ten rok ma wynieść 30 mld euro, w następnych latach - nie wiadomo. Dalsze 15 mld przekazałby MFW, co razem daje 45 mld euro kredytów pomocowych.


Nie będąc już w stanie finansować swojego zadłużenia na rynkach, Grecja poprosiła w miniony piątek UE i MFW o wsparcie finansowe. Ateny podkreślają, że pomoc powinny uzyskać nie później niż 19 maja, gdy staną się wymagalne obligacje, których wykup będzie kosztował 9 mld euro. Jeśli zabraknie na to pieniędzy, kraj utraci wypłacalność.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook