Polscy emigranci przysłali do Ojczyzny 4,3 mld złotych w III kwartale 2017 r.

Jak podaje NBP, od początku 2014 r. środki napływające do kraju z tytułu pracy Polaków za granicą utrzymują się na stabilnym poziomie. Również kwota zanotowana w III kwartale 2017 r. jest kontynuacją tej tendencji.

 

Transfery do Polski od emigrantów w III kwartale 2017 r. wyniosły 4,3 mld zł, a pracujący w Polsce wytransferowali 3,5 mld zł. Raport Narodowego Banku Polskiego podaje, że: "W III kwartale 2017 r. z tytułu pracy Polaków za granicą do kraju trafiło 4,3 mld PLN. Kwota ta była o 0,1 mld PLN niższa niż w III kwartale 2016 r. Na odnotowany spadek wpłynęły zarówno niższe przekazy od pracowników krótkookresowych, jak i długookresowych".

 

Zaobserwowany spadek, wynikał w głównej mierze z niższych niż przed rokiem przekazów od Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Podano także, że: "Mniej środków napłynęło także od osób pracujących krótkookresowo w Niemczech, został on jednak zrównoważony wyższymi niż przed rokiem transferami od osób pracujących w tym kraju długookresowo. Wzrosty przekazów odnotowano także w przypadku innych państw w tym Holandii i Norwegii".

 

NBP dodał, że III kwartał jest drugim z rzędu, kiedy odnotowano spadek transferów. "Jego skala jest jednak bardzo niewielka i w ujęciu długookresowym została zanotowana wartość pewnych zmian w transferach z poszczególnych krajów; ogólna wartość środków przekazywanych do Polski nie wskazuje na zmianę trendu. Od początku 2014 r. środki napływające do kraju z tytułu pracy Polaków za granicą utrzymują się na stabilnym poziomie. Również kwota zanotowana w III kwartale 2017 r. jest kontynuacją tej tendencji" - napisano.

 

W III kwartale środki przekazane za granicę przez pracujących w Polsce cudzoziemców wyniosły 3,5 mld zł. Była to kwota wyższa o 1,7 mld zł niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W raporcie stoi dalej zapis, że: "Zanotowany wzrost wynikał z rosnących transferów od imigrantów krótkookresowych. Transfery imigrantów długookresowych również istotnie wzrosły, jednak ze względu na dominujący krótkookresowy charakter migracji zarobkowych do Polski, cały czas stanowią one wartość marginalną. W strukturze geograficznej dominowały transfery przekazane na Ukrainę. Wyniosły one 3,2 mld zł i stanowiły 91,0 proc. wszystkich środków".

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Marian 23:30:42 | 2018-02-05
Biedaki, tylko minusowanie wam zostało...

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Marian 18:23:26 | 2018-02-05
Polacy za granicą ciężko pracują. Nie tylko dla siebie ale wysyłają też do Ojczyzny jednocześnie budując gospodarki innych krajów. Jak biorą socjal to jest to socjal wypracowany i wpłacony w podatkach przez Polaków. To jest poprawna, zgodna współpraca narodów w ramach jednej cywilizacji.

A imigranci z Afryki co wnoszą? Zostawili swoje rodziny i swoje kraje na pastwę losu. Nie chcieli tam pracować i nie chcieli tam walczyć o lepsze jutro. Co imigranci z Afryki wniosą do Europy?

Bardzo proszę o rzeczowe i poważne odpowiedzi.

Oceń 1 8 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook