"NYT" wzywa do poparcia pomocy dla Grecji

Wtorkowy "New York Times" wzywa kanclerz Niemiec Angelę Merkel przed nadchodzącym szczytem UE, by poparła pomoc Unii dla Grecji, wbrew opinii publicznej we własnym kraju, ale dla dobra szerszej, europejskiej sprawy.

 

Zdaniem dziennika "Grecy wykonali swoją część, przyjmując surowy program oszczędnościowy (...), jednak Unia Europejska nie podążyła z potrzebnymi gwarancjami, że Grecja, pozyczając pieniądze, by spłacić swoje rachunki nie stanie przed groźbą ich niespłacenia".

 

O to fiasko "New York Times" obwinia szefową rządu Niemiec, najbogatszego kraju Europy, która "nie chciała poprowadzić" Unii w tej sprawie. "Jeśli pani Merkel nie uczyni tego na spotkaniu przywódców europejskich w Brukseli w tym tygodniu, Grecja może być zmuszona zwrócić się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego" - ostrzega gazeta. Jej zdaniem, będzie to "cios dla wiarygodności UE", który również postawi pod znakiem zapytania przyszłość euro.

 

Grecki kryzys jest też zły dla USA - odnotowuje nowojorski dziennik. To dlatego, że "nerwowy spadek euro pcha do góry dolara, czyniąc eksport bardziej kosztownym i spowalniając uzdrowienie (gospodarki) Ameryki".

 

"Niemiecki elektorat, dumny ze swojej konkurencyjności gospodarczej, sprzeciwia się idei pomocy Grecji (...). Jednak siła gospodarcza Niemiec nie jest zbudowana tylko na ciężkiej pracy i wydajności Niemców. Jest zbudowana na popycie konsumentów w innych krajach, w tym u nękanych deficytem partnerów w strefie euro" - wskazuje "NYT".

 

Przypomina, że Grecja zadeklarowała, że potrzebuje obecnie nie pieniędzy, ale gwarancji dotyczących pożyczek. Konkluduje: "Pole do porozumienia istnieje, jednak będzie wymagać od niemieckich przywódców, by zmierzyli się z zaściankową krajową opinią publiczną na rzecz szerszej europejskiej sprawy".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

brat_robot 00:00:05 | 2010-03-30
czy nie wiesz,ze wydawca NYT-a sa tak zwani starsi i madrzejsi,ktorych obchodza finanse calego swiata,aby jedno okradzione prze nich panstwo nie upadlo.Dlatego wzywaja inne panstwa do zalatania dziury budzetowej przez nich wywolana


chodzi Ci o biskupów?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~goj 23:57:36 | 2010-03-29
czy  nie wiesz,ze wydawca NYT-a sa tak zwani starsi i madrzejsi,ktorych obchodza finanse calego swiata,aby jedno okradzione prze nich panstwo nie upadlo.Dlatego wzywaja inne panstwa do zalatania dziury budzetowej przez nich wywolana.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

dr_A.Kula 12:16:02 | 2010-03-23
A od kiedy to NYT tak się troszczy o dobro "szerszej, europejskiej sprawy"?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook