Kasa fiskalna w każdym gabinecie lekarskim

(fot. shutterstock.com)

W niedzielę wchodzą w życie przepisy, zgodnie z którymi we wszystkich gabinetach lekarskich i stomatologicznych będą musiały znaleźć się kasy fiskalne. Dotychczas z obowiązku posiadania kas zwolnieni byli lekarze prowadzący praktyki osiągające niewielki obrót.

 

Dotąd kasy fiskalnej nie musieli posiadać ci lekarze, którzy przyjmowali jedynie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, i których obrót w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 20 tys. zł. Zwolnieni z obowiązku posiadania kasy fiskalnej byli też lekarze, którzy każde świadczenie dokumentowali fakturą, w której znalazły się dane identyfikujące odbiorcę. Dodatkowo nie mogli oni przyjąć w ciągu roku więcej niż 20 pacjentów, a liczba udzielonych im porad nie mogła przekroczyć 50.

Nowe rozporządzenie Ministra Finansów weszło w życie z początkiem roku. Wprowadziło ono zasadę, że każda praktyka lekarska udzielająca świadczeń zdrowotnych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych - niezależnie od wielkości osiąganego obrotu - będzie musiała posiadać kasę fiskalną.

W praktyce oznacza to, że nawet niewielki obrót osiągnięty w poprzednim roku kalendarzowym będzie skutkować tym, że lekarz prowadzący praktykę będzie musiał zaopatrzyć się w kasę fiskalną.

Według rozporządzenia ci podatnicy, którzy na podstawie dotychczasowych przepisów korzystali ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, byli z niego zwolnieni jeszcze do 28 lutego 2015 r.

Po wejściu w życie nowych przepisów kasy fiskalnej nie będą musiały posiadać tylko te praktyki lekarskie, które nie świadczą usług zdrowotnych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. W praktyce krąg zwolnionych z obowiązku posiadania kasy fiskalnej zostanie ograniczony do lekarzy świadczących swe usługi wyłącznie w ramach kontraktu z NFZ lub z innym podmiotem gospodarczym - ci lekarze nie rozliczają usług bezpośrednio z pacjentem.

Nowe przepisy negatywnie oceniał samorząd lekarski. Zdaniem Naczelnej Izby Lekarskiej mogą one doprowadzić do zamknięcia gabinetów przez część doświadczonych medyków, m.in. lekarzy emerytów, dla których zakup i instalacja kasy może być sporym utrudnieniem.

"Każdy lekarz musi bowiem wykonać szereg czynności z tym związanych, co dla lekarza seniora nie jest rzeczą łatwą. Trzeba przede wszystkim kupić kasę i już na początku trzeba wiedzieć, gdzie ją kupić i jaki rodzaj kasy wybrać. Następnie należy dokonać zgłoszenia do urzędu skarbowego, uważać na odpowiednie terminy, a kasę oznakować numerem ewidencyjnym. Trzeba poznać najważniejsze zalecenia związane z użytkowaniem kasy oraz dokonywać przeglądów" - informowała w przesłanym PAP stanowisku rzeczniczka NIL Katarzyna Strzałkowska.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (13)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~. 22:42:32 | 2015-03-02
Pytanie dlaczego lekarze muszą mieć kasę fiskalną  dopiero od teraz ?

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~prawda 22:24:42 | 2015-03-02
Biedni nieduczeni lekarze z Naczelną Izba Lekarską nie wiedzą gdzie się kupuje kasę fiskalną i jak ją obsługiwać. Żenada na maksa. Taksówkarz, fryzjer po zawodówce daje radę a lekarz emeryt po studiach ma problemy z obsługa kasy fiskalnej. Kombinatorzy lekarze po prostu nie chcą ujawniać prawdziwych dochodów.

Oceń 1 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a-psik 14:17:59 | 2015-03-01
Im więcej na górze POlszewia kradnie i im bardziej doi się Polskę tym bardziej opresyjne podatki, taka prawidłowość.

Tutaj bardzo pouczające porównanie gdzie naprawdę jesteśmy, w telewizorze o tym nie powiedzą:
http://img5.demotywatoryfb.pl//uploads/201502/1423845438_pgwwft_600.jpg

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Nana 13:55:30 | 2015-03-01
Strach pójść do lekarza seniora, który ma trudności z obsługą kasy fiskalnej.

Oceń 1 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

david 13:23:13 | 2015-03-01
Ciekawe czy panie zwane tirówkami też będą miały kasę fiskalną ? Przy drodze z taką kasą - no jakoś niewygodnie by było. Co panie o tym sądzą? Bo zakładam,że wpadają tu panie, żeby poczytać...

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~eryk 13:04:24 | 2015-03-01
nareszcie !

Oceń 2 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?