Rosja: czy porozumienie gazowe jest możliwe?

(Anton Novoselov / (CC BY 2.0) / flickr.com)

Rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak poinformował we wtorek, że spotkanie w sprawie gazu w formacie Rosja-UE-Ukraina może się odbyć w najbliższy poniedziałek, 22 września. Nie powiedział, gdzie miałoby dojść do rozmów.

 

Spotkanie wcześniej planowano na 20 września, lecz Moskwa chciała ustalenia nowego terminu.

 

Komisja Europejska potwierdziła w poniedziałek, że trójstronne rozmowy z udziałem KE, Ukrainy i Rosji na temat dostaw gazu nie odbędą się w najbliższą sobotę, jak informowano wcześniej, i że Rosja zwróciła się o ustalenie innej daty.

 

Minister Nowak, który przebywał we wtorek w Wiedniu, powiedział dziennikarzom, że proponowany przez KE termin 20 września nie odpowiadał stronie rosyjskiej, bo w Soczi w tym czasie odbywa się forum gospodarcze.

 

Termin rozmów gazowych już wcześniej przekładano. Ukraina, Rosja i KE prowadziły trójstronne konsultacje w tej sprawie od połowy czerwca. W owym czasie Rosja przerwała dostawy gazu dla Ukrainy, która odmówiła płacenia za surowiec cen zawyżonych po zmianie władzy w Kijowie z prorosyjskiej na prozachodnią. Według ministra Nowaka Ukraina winna jest za gaz 5,3 mld dolarów.

 

Spór gazowy między Rosją a Ukrainą rodzi groźbę zakłóceń dostaw rosyjskiego gazu do UE przez terytorium Ukrainy, jak było w 2006 i 2009 roku, podczas poprzednich "wojen gazowych".

 

W poniedziałek, jak pisze ITAR-TASS, prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał przez telefon z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o sprawach związanych z dostawami rosyjskiego gazu do państw UE. Kwestie tranzytu przez Ukrainę gazu Putin omówił też tego dnia z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso - pisze ITAR-TASS.

 

Poprzednie trójstronne negocjacje dotyczące cen gazu dla Ukrainy i spłaty przez Kijów zadłużenia nie przyniosły żądnych wyników.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook