Nielegalny proceder hurtowni i aptek

(fot. Daniel & Sharon Burka)

W wyniku zdecydowanych działań inspekcji farmaceutycznej, która wypowiedziała wojnę nielegalnemu eksportowi leków, zamknięto ponad 100 hurtowni i aptek - informuje "Puls Biznesu". Niektóre z nich prowadziły podwójną księgowość.

 

Chodzi o przerwanie procederu, w wyniku którego nawet co trzeci farmaceutyk przeznaczony na polski rynek trafia za granicę, w znacznej części w sposób nielegalny. Apteki, zamiast pacjentom, sprzedawały leki hurtowni, a ta wysyłała je za granicę.

 

Dlatego Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF), wspólnie z policja, prokuraturą, urzędami kontroli skarbowej, a nawet samorządowcami przeprowadził ponad 4 tys. kontroli hurtowni i aptek. Okazało się, że blisko co dziesiąta brała udział w nielegalnym procederze.

 

Od 2009 r. inspekcja odebrała zezwolenia 42 hurtowniom, a w przypadku kolejnych 10 toczą się postępowania. Ponadto inspektorzy wojewódzcy cofnęli zezwolenia ok. 70 aptekom, a ponad 400 nakazano dostosować się do obowiązujących przepisów.

 

Ponadto dzięki współpracy z izbami skarbowymi zauważono, że apteki biorące udział w tym procederze prowadziły podwójna księgowość - jedną niepełną dla GIF, drugą - dla urzędów skarbowych.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ikj 10:23:20 | 2014-07-21
Ceny leków refundowanych ustala Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz zgodnie z ustawą refundacyjną. Ceny są tak niskie, że opłaca sie je wykupić na 100% i sprzedać z zyskiem zagranicą. jednocześnie polski pacjent dopłaca najwięcej lub prawie najwięcej w krajach Europy. Lekarze boją sie kar za wypisanie leków refundowanych, pacjenci płacą coraz więcej, koncerny farmaceutyczne zarabiaja mniej, bo obniżają ceny. W efekcie NFZ wydaje na leki coraz mniej. Minister zadowolony, więcej pieniędzy zostaje w budżecie. może wyda je na cele reprezentacyjne? 
Ale czy o to chodzi, żeby pacjenci tracili, a zyskał urząd?

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?