Gowin: Propozycja zmian w OFE do analizy

(fot. PAP/Grzegorz Momot)

Ta propozycja wymaga uważnej analizy - tak Jarosław Gowin (PO) odpowiedział w czwartek na pytanie, czy poprze rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym. Zapowiedział, że swoje stanowisko w tej sprawie przedstawi w przyszłym tygodniu.

 
"Trudno mi będzie zaakceptować jakiekolwiek rozwiązania, które będą zagrażały przyszłości emerytur Polaków" - powiedział były minister sprawiedliwości, poseł PO Jarosław Gowin w czwartek w Krynicy Zdrój.
 
Polityk nie chciał jednoznacznie powiedzieć, czy będzie głosował przeciwko ustawie zmieniającej system emerytalny.
 
Przypomniał jednak swoje dotychczasowe negatywne stanowisko ws. zmian OFE. 23 sierpnia, po ogłoszeniu wyników wyborów na szefa PO, które Gowin przegrał z Donaldem Tuskiem, b. minister sprawiedliwości mówił: "Ja na pewno nie mogę popierać całego szerokiego pakietu propozycji rządowych na czele z działaniami, które de facto niszczą II filar emerytalny, coś, co uważam za jedno z największych osiągnięć polskiego państwa w ciągu ostatnich kilkunastu lat".
 
W czwartek Gowin powiedział dziennikarzom: "Ta propozycja wymaga uważnej analizy. Na pewno swoją ocenę przedstawię już wkrótce. Przyszły tydzień to będzie ten moment, kiedy poznacie państwo moje zdanie w tej sprawie".
 
Jak ocenił, są możliwości kompromisu w tej sprawie, przedstawiane m.in. przez Komitet Obrony Bezpieczeństwa Emerytur (KOBE). "Zobaczymy jak w tej sprawie zachowa się koalicja rządowa, jak zachowają się poszczególne kluby opozycyjne. Wczoraj było widać wyraźnie po reakcji Leszka Millera i Jarosława Kaczyńskiego, że akurat w sprawie likwidacji OFE +oczy im się świecą+" - mówił Gowin.
 
W środę premier Donald Tusk wraz z ministrem finansów Jackiem Rostowskim oraz szefem resortu pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem przedstawili propozycje rządu dotyczące systemu emerytalnego. Mają one zmniejszyć dług publiczny przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa emerytur. Z przedstawionych propozycji wynika, że część obligacyjna zasobów OFE zostanie przeniesiona do ZUS, a przyszli emeryci będą mieć wybór, czy chcą oszczędzać w funduszach, czy nie. Zgodnie z propozycjami rządu obywatele będą mogli dokonywać wyboru, czy chcą, by ich składki emerytalne trafiały do ZUS, czy do OFE. Do OFE wpływałaby składka w wysokości 2,92 proc.
 
Rząd przygotował także propozycję dotyczącą wypłat emerytur z OFE, tzw. suwak: na 10 lat przed emeryturą aktywa z OFE będą stopniowo przekazywane do ZUS. ZUS będzie odpowiedzialny za wypłaty emerytury z obu filarów i będzie informował klientów o stanie konta.
 
Rząd liczy, że opłaty związane z obsługą systemu spadną o połowę.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Anglia 23:04:21 | 2013-09-05
Grabiez

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?