PLL LOT w lepszej kondycji niż zakładano?

(fot. (CC BY-SA 2.5) / Wikimedia Commons)

Wynik PLL LOT z działalności podstawowej za pierwsze półrocze jest o ok. 20 mln zł lepszy, niż ten zapisany w planie restrukturyzacji - poinformował PAP wiceminister skarbu Rafał Baniak. Dodał, że wciąż trwają rozmowy z Boeingiem ws. rekompensaty za uziemione dreamlinery.

 

- PLL LOT za pierwsze półrocze ze swojej działalności podstawowej poprawiły wynik o ok. 20 mln zł wobec planu, jaki został złożony do KE - powiedział Baniak.

 

Dodał, że Komisja Europejska nie wypowiedziała się jeszcze o planie restrukturyzacji. Spodziewamy się obecnie pytań ze strony Komisji - powiedział.

 

Wiceminister przekazał, że wciąż trwają rozmowy z Boeingiem ws. rekompensaty za uziemione dreamlinery należące do PLL LOT. W styczniu wstrzymano eksploatację 50 samolotów B787, w tym dwóch należących do LOT. Był to efekt problemów z wadliwymi akumulatorami maszyn. LOT z powodu uziemienia B787 musiał tymczasowo wyleasingować do obsługi tras transatlantyckich trzy samoloty: boeing 777, boeing 767 oraz airbus 330.

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wysłał w drugiej połowie czerwca do Komisji Europejskiej plan restrukturyzacji PLL LOT. Dokument ten warunkowo zatwierdził minister skarbu. LOT oczekuje dodatkowej pomocy publicznej w wysokości do 381 mln zł.

 

Na wydanie decyzji stwierdzającej zgodność planowanego wsparcia z przepisami wspólnotowymi Komisja ma dwa miesiące, chyba że w trakcie postępowania poprosi o dodatkowe informacje i wyjaśnienia.

 

W połowie grudnia MSP ujawniło, że LOT ma kłopoty finansowe, dlatego zarząd przewoźnika wystąpił do ministra skarbu o przyznanie 400 mln zł pomocy w pierwszej transzy. Resort pozytywnie zaopiniował wniosek PLL LOT. MSP uzależniło jednak udzielenie pomocy m.in. od prowadzonego przez KE postępowania w tej sprawie, ale także od sytuacji spółki.

 

400 mln zł pożyczki, które firma dostała w grudniu 2012 r., przeznaczono na spłatę przeterminowanych zobowiązań i pokrycie strat operacyjnych. Komisja Europejska w maju warunkowo zatwierdziła udzielenie pożyczki.

 

PLL LOT straciły w 2012 r. na swojej podstawowej działalności, czyli przewozie pasażerów, 146,5 mln zł. Strata netto w tym czasie sięgnęła blisko 400 mln zł. Spółka dokonała też odpisów w wysokości 479,5 mln zł.

 

Akcjonariuszami PLL LOT są: Skarb Państwa, który ma 67,97 proc. akcji spółki, TFS Silesia - 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Flemming 13:49:23 | 2013-07-25
brakuje najwazniejszej informacji z ilu na ile poprawil sie wynik? Widzisz Watsonie skoro nie jest to napisane, zatem chodzi nie o zysk tylko strate (np zamiast -200mln jest -180mln). To tak jakby moj syn przyniosl swiadectwo na zakonczenie roku i powiedzial: tato poprawilem sie - mam 6 pal zamist 8 jak rok wczesniej. No gratulacje. Czy takie oto paly siedza w LOT i MSP?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 14:24:45 | 2013-07-24
Fajnie, że jest dobrze! 20 000 000!
Ale... ktoś może napisze ile wyniosła strata i jak mawia klasyk "kto za to zapłaci"?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Wojtek1957 14:17:09 | 2013-07-24
Bardzo bym chciał podziwiać PLL LOT. Tylko dlaczego zmienili malowanie samolotów na brzydsze z niegramatycznym napisem "Polish Airlines LOT" zamiast "Polskie Linie Lotnicze LOT" na prawej stronie kadłuba, dlaczego zwalniają pilotów i pracowników technicznych a przyjmują urzędników, dlaczego LOT robi zbyt mało, by pasażerom opłacało sie korzystać z jego usług?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa 13:12:22 | 2013-07-24
Bezpiecznych lotów.Oszczędźcie pracowników.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook