Irlandia: bank centralny dokłada do bicia monety

(fot. sxc.hu)

Koszt produkcji monety o nominale 2 eurocentów wynosi 2,07 eurocenta - przyznał minister finansów tego kraju Michael Noonan w odpowiedzi na poselską interpelację.

 

Irlandzki bank centralny w raporcie z ubiegłego miesiąca (tzw. National Payment Plan) wycenił ten koszt na 1,94 eurocenta.

 

W pisemnej odpowiedzi na interpelację posła Sinn Fein Pearse’a Doherty'ego, Noonan ujawnił też, że wybicie monety o nominale 5 eurocentów kosztuje 3,01 eurocenta, 10 eurocentów - 5,16 eurocenta, 20 eurocentów - 6,76, zaś 50 eurocentów - 8,27 eurocentów.

 

Kosztu wybicia monety o nominale 1 eurocenta minister nie podał. Z kwietniowego raportu banku centralnego wynika, że jest to 1,65 eurocenta.

 

Zdaniem gazety "Irish Examiner" inflacja od czasu wprowadzenia do obiegu monet jedno- i dwueurocentowych spowodowała, że ich siła nabywcza zmniejszyła się o 20 procent.

 

W kwietniu Bank Centralny Republiki Irlandii zaproponował wprowadzenie pilotażowego projektu zakładającego wyeliminowanie monet o dwu najniższych nominałach, uznając, że nie są szeroko stosowane w obrocie, a ich bicie jest zbyt kosztowne.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: irlandia

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?