Van Rompuy proponuje cięcia -15-30 mld euro

(fot. President of the European Council / flickr.com)

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy proponuje cięcia budżetu w tzw. zobowiązaniach o 15 mld euro, a w płatnościach o 30 mld euro, jednak Londyn chce większych cięć, więc może nie dojść do porozumienia - podało źródło bliskie polskiej delegacji.

 

Jeśli chodzi o Polskę "nie mieliśmy powodów do niezadowolenia" - powiedziało to źródło. Zastrzegło jednak, że wobec brytyjskich żądań kompromis oparty na propozycji Van Rompuya jest zagrożony. M.in. z powodu negocjacji z Brytyjczyjami, rozpoczęcie szczytu po raz kolejny zostało opóźnione, tym razem na godzinę 18.30.

 

Polityka spójności została ocalona przed cięciami w propozycji szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, choć jej los jest niepewny. Van Rompuy proponuje lekki przyrost w części dot. rozwoju obszarów wiejskich - podały źródła bliskie polskiej delegacji.

 

Pragnący zachować anonimowość dyplomata oświadczył, że w polityce spójności, której Polska jest największym beneficjentem, jest "solidna stabilność". Tak wynika z rozmowy w Brukseli premiera Donalda Tuska z Van Rompuyem - dodał dyplomata.

 

Przedstawiona w czwartek po południu propozycja szefa Rady Europejskiej może się jeszcze zmienić wobec braku na nią zgody Wielkiej Brytanii, która domaga się dalszych cięć.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?