Polskie firmy zawalczą o brazylijski rynek

(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w poniedziałek rozpoczyna trzydniową wizytę w Brazylii. Spotka się m.in. z szefem brazylijskiej dyplomacji Antonio Patriotą. Celem wizyty jest m.in. wzmocnienie współpracy gospodarczej obu krajów.

 

Sikorskiemu będzie towarzyszyć kilkudziesięciu przedsiębiorców. - Polskie firmy dojrzały już do tego, żeby przeprowadzić ekspansję handlową i inwestycyjną na ważnych rynkach, stąd wizyta w Brazylii - mówił w piątek minister w TVP1, zapowiadając wyjazd do tego kraju.

 

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki poinformował, że Sikorski spotka się m.in. z szefem brazylijskiego MSZ Antonio Patriotą i gubernatorami dwóch prowincji. Minister weźmie też udział w forum gospodarczym w Sao Paulo oraz w forum dla sektora energetycznego i stoczniowego.

 

- Najważniejszym celem wizyty jest pomoc polskiemu biznesowi. Razem z ministrem w Brazylii będą przedstawiciele kilkudziesięciu spółek. Będą firmy reprezentujące zarówno przemysł wydobywczy i naftowy, jak i przemysł stoczniowy czy chemiczny - podkreślił Bosacki.

 

- Chcemy pokazać Polskę na rosnącym, brazylijskim rynku, którego znaczenie globalne i regionalne rośnie z roku na rok. Brazylia jest szóstą, największą gospodarką świata - dodał rzecznik.

 

Wizyta - jak zadeklarował Bosacki - służy również zacieśnieniu relacji między uczelniami z obu krajów.

 

Jak można przeczytać na stronie polskiej ambasady w Buenos Aires, Ameryka Łacińska jest regionem, z którym Polska odnotowuje dynamiczny wzrost obrotów handlowych - wymiana z największymi krajami z tego regionu w 2011 r. wzrosła o blisko 30 proc. w stosunku do 2010 r.

 

Polska ma deficyt w wymianie handlowej z większością państw Ameryki Łacińskiej, choć - jak informuje polska placówka dyplomatyczna - wykazuje on tendencję malejącą: w roku 2011 spadł o ok. 30 proc. Do najważniejszych sektorów, w których istnieją perspektywy współpracy handlowej i inwestycyjnej z państwami Ameryki Łacińskiej, należą: przemysł wydobywczy, transportowy, obronny, energetyczny i paliwowy, spożywczy, chemiczny, budownictwo oraz zielone technologie.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~???? 10:10:50 | 2012-11-25
Jakie polskie firmy????
Czy ktoś zna jakąś polską firmę????
Czy jeszcze coś zostało czego nie oddano obcym za bezcen????

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?