Nowe expose Tuska? Znów gra propagandowa?

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Zmiany w emeryturach dla górników oraz wprowadzenie podatku dochodowego dla rolników - to dwie najważniejsze kwestie, o których będzie mówić premier Donald Tusk podczas nowego expose. Już we wrześniu ma wystąpić w Sejmie i przedstawić plan działań na najbliższe lata.

 

Czy Platforma tym razem nie przestraszy się reform? Wydłużenie wieku emerytalnego przyniosło rządowi i PO spadek poparcia. - Nie - odpowiada Sławomir Neuman z PO. - W tak trudnym momencie jaki mamy teraz, gdzie widać na horyzoncie poważne zagrożenie kryzysem, dużo łatwiej przeprowadza się reformy.

 

O zmianach w emeryturach górniczych premier mówił już w poprzednim expose. Zapowiedział, że prawo do wcześniejszych świadczeń będą mieli tylko górnicy pracujący bezpośrednio przy wydobyciu.

 

- To jest zmiana konieczna, byłaby dokończeniem procesu, który zaczęliśmy przy zmianach w emeryturach pomostowych. Musimy więc system emerytur górniczych uczynić sprawiedliwszym - mówi Neumann i dodaje, że nie ma strachu w PO przed tymi zmianami.

 

Premier na tym nie poprzestanie. - Będą zmiany w KRUS, ale musimy ten proces zacząć od podatku dochodowego dla rolników. Rolnicy mają płacić ten podatek od 2014 roku. Wcześniej już się nie da tego zrobić, bo nie damy rady legislacyjnie. Trzeba to przygotować dobrze. Tak więc 1 stycznia 2014 roku to data realna i mam nadzieję ostateczna - dodaje Neumann.

 

Rząd ma zajmować się także dalszą deregulację - To wszystko po to, żeby zachęcić inwestorów i ułatwić życie przedsiębiorcom. Należy pamiętać, że zwolnienie z wielu procedur uwalnia pieniądze przedsiębiorców - mówi Neumann. - W firmach mamy olbrzymią ilość zgromadzonych środków, które nie są inwestowane ze strachu przed kryzysem.

 

- Mogliby inwestować, ale klimat im nie sprzyja - uważa profesor Marian Noga. - Nie ma pozytywnych bodźców.

 

Brak inwestycji może okazać się poważnym problemem dla rządu Donalda Tuska. Jeszcze niedawno inwestycje napędzały fundusze unijne. Te jednak się kończą, upadają kolejne firmy budowlane, a to w efekcie oznacza zwolnienia i coraz wyższe bezrobocie. - Już teraz bezrobocie wynosi 12,4 procent i jest najwyższe od ponad sześciu lat - mówi w rozmowie z Money.pl profesor Marian Noga.

 

 

Tak zmieniała się stopa bezrobocia w Polsce:

 

 

 

- 2013 to będzie rok bezrobocia. Mimo zapowiedzi, że będą jakieś działania w tym zakresie, nie widzę szans, żeby bezrobocie spadło z poziomu prawie 14 procent - mówi profesor Noga .

 

- Rząd nie wychodzi w tej kwestii z żadnymi inicjatywami, a wręcz odwrotnie, pieniądze które są na Funduszu Pracy oszczędza kosztem bezrobotnych - mówi Dariusz Joński z SLD. - Zamiast te środki zaangażować w aktywne formy walki z bezrobociem, to minister finansów Jacek Rostowski na koniec roku woli się pochwalić przed premierem, ile to on zaoszczędził na bezrobotnych.

 

Opozycja ma więcej zastrzeżeń do planowanego wystąpienia premiera. - Działania powinny być podjęte dużo wcześniej - mówi w rozmowie z Money.pl Beata Szydło, posłanka PiS. - Teraz już niczego się nie spodziewam po wystąpieniu Tuska. Według mnie jest to czysta gra medialna. Do tej pory w Polsce była taka zasada, że premier expose wygłasza tylko raz, na początku kadencji. Teraz okazuje się, że expose, które na początku kadencji wygłosił premier Donald Tusk, było albo grą propagandową, albo po prostu było nieprzemyślane.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Rafal Sopot 23:29:32 | 2012-08-29
ktora to juz "ofensywa jesienna" rudego? piata? znowu bedzie "spal w Sejmie", bo bedzie mial tyle pracy biedaczek?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Stilgar 21:22:53 | 2012-08-29
Premier Tusk w expose zapowiedział że nie będzie przeprowadzał reform bo chce spokoju i słowa dotrzymał - nie ma żadnych reform, więc o co ten krzyk opozycji? A wydawanie pieniędzy na "aktywne formy walki z bezrobociem" to populizm dla gawiedzi. Jeśli w danym rejonie nie ma miejsc pracy to co pomogą finansowane z budżetu szkolenia, staże czy programy - skoro tam NIE MA MIEJSC PRACY.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?