Urzędnicy zasługują na dodatki do swoich pensji

Sąd konstytucyjny Portugalii orzekł, że pozbawienie urzędników państwowych dodatków do pensji narusza konstytucyjną zasadę równości wszystkich obywateli. Tym samym upadł główny element walki z nadmiernym zadłużeniem kraju - pisze AFP.

 

Likwidacja trzynastej i czternastej pensji dla pracowników sektora publicznego oraz zniesienie dodatków do emerytur przekraczających 1 000 euro miesięcznie są niekonstytucyjne, ponieważ wymagają od tych grup "dodatkowego poświęcenia, z którego pozostałych obywateli wyłączono" - podał sąd w uzasadnieniu decyzji.

 

Obecnie niemal wszyscy pracownicy sektora publicznego i prywatnego otrzymują dodatkową pensję przed letnimi wakacjami i Bożym Narodzeniem.

 

Jednocześnie sąd konstytucyjny uznał, że decyzja rządu, która już została wprowadzona w życie, pozostanie w mocy do końca tego roku, a władze nie będą musiały wypłacać wstrzymanych premii. W przeciwnym razie - argumentował sąd - "zagrożony byłby cel budżetowy na ten rok".

 

Likwidacja dodatków do pensji i emerytur była kluczowym elementem rządowego planu walki z nadmiernym zadłużeniem kraju. W zamian za 78 mld euro pomocy od UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego Portugalia zobowiązała się do zredukowania deficytu budżetowego do 4,5 proc. PKB w tym roku, oraz do 3 proc. PKB w 2013 roku. Oznacza to, że do przyszłego roku rząd musi zaoszczędzić ok. 1,2 mld euro.

 

Rząd będzie teraz musiał znaleźć inne źródło oszczędności. Według korespondentki BBC w Lizbonie Alison Roberts może nim zostać np. podatek od bożonarodzeniowego dodatku do pensji.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?