Za wolno reaguje na kryzys - straci swą pozycję

(fot. EPA/Emily Wabitsch)

W wywiadach udzielonych "Der Spiegel" i "Observerowi" szef Banku Światowego Robert Zoellick ostrzegł, że przywódcy europejscy zbyt wolno reagują na kryzys, narażając wschodzące gospodarki na trudności, a samą Europę na utratę globalnych wpływów.

 

W rozmowie z "Der Spiegel" opublikowanej w niedzielę szef Banku Światowego powiedział, że "przywódcy europejscy zawsze działają o dzień za późno i obiecują o jedno euro za mało. Potem, gdy sytuacja się pogarsza, dorzucają nową gotówkę".

 

Pozwala to grać na czas, ale nie rozwiązuje strukturalnych problemów strefy euro - uważa Zoellick. - Jeżeli Europa będzie się nadal wahać, to straci globalne wpływy. Przywódcy europejscy muszą być tego świadomi - dodał szef Banku, podkreślając zarazem, że Niemcy powinny forsować reformy strukturalne w UE.

 

Według Zoellicka wyjście Grecji ze strefy euro miałoby "kolosalne konsekwencje", ale Europa nie powinna pozwalać sobie na to, by być zakładniczką Aten. "Jeśli greccy liderzy grożą wyjściem z unii walutowej, to reszta Europy musi stworzyć mechanizm buforowy", który złagodzi efekt takiej decyzji.

 

W wywiadzie dla brytyjskiego tygodnika "The Observer" szef Banku Światowego ostrzegł, że jeśli Europa nie poradzi sobie z kryzysem we właściwy sposób, czeka ją "moment Lehman (Brothers)", odnosząc się do bankructwa tego banku, które nastąpiło we wrześniu 2008 roku i stało się katalizatorem światowego kryzysu finansowego.

 

Kraje rozwijające się muszą się "przygotować na niepewność na rynkach, której przyczyną jest sytuacja w strefie euro" - powiedział "Observerowi" Zoellick. "Byłoby lepiej, gdyby unikały one gromadzenia długów krótkoterminowych (...) i skoncentrowały się na fundamentalnych dla jej przyszłego rozwoju (aspektach) gospodarki: infrastrukturze i ludzkim kapitale".

 

Prezes Banku Światowego w swych wywiadach wezwał Europejczyków do podjęcia jak najszybszej akcji mającej na celu znalezienie rozwiązań strukturalnych i opanowanie kryzysu: "Nie chodzi o to, jaki model Europejczycy wybiorą. Muszą jakiś wybrać. Szybko".

 

Robert Zoellick odejdzie ze swej funkcji 1 lipca; jego miejsce zajmie urodzony w Korei amerykański ekspert do spraw zdrowia Jim Yong Kim.

 

W piątek w formie komentarza do sytuacji w Hiszpanii w podobnym duchu wypowiedział się Międzynarodowy Fundusz Walutowy. - Trwałe rozwiązanie kryzysu wymaga przekonujących działań zorientowanych na umacnianie kompletnej i silnej europejskiej unii walutowej - ogłosiła organizacja, którą kieruje Christine Lagarde i która dąży konsekwentnie do wykreowania "unii bankowej i fiskalnej".

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?