"Puls Biznesu": Tajemnica bez tajemnic

Zniesienie kar za ujawnianie informacji skarbowej doprowadzi do gigantycznych patologii w gospodarce - ostrzegają eksperci na łamach "Puls Biznesu".

 

Organy skarbowe posiadają poufne informacje o milionach obywateli i przedsiębiorców. Przed wyciekiem na zewnątrz chroni je tajemnica skarbowa, za której ujawnienie grozi urzędnikowi surowa kara do 5 lat więzienia. Jednak Ministerstwo Sprawiedliwości chce zrezygnować z karalności tego przestępstwa.

 

- Zniesienie kar za ujawnienie tajemnicy skarbowej spowoduje wyciekanie informacji o podatnikach i prowadzonych wobec nich postępowaniach. Nie wyobrażam sobie, że taki absurdalny pomysł wejdzie w życie - mówi Stanisław Stec, były wiceminister finansów i szef kontroli skarbowej.

 

Pomysł krytykują także: Ministerstwo Finansów oraz Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Zniesienie kar za ujawnianie tajemnicy skarbowej jest jedną z około 100 propozycji Jarosława Gowina, ministra sprawiedliwości, zawartych w projekcie założeń do ustawy o ograniczaniu prawa karnego w obrocie gospodarczym.  

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?