Prywatyzacja Grupy Lotos - bez rozstrzygnięć

Ministerstwo Skarbu Państwa bez rozstrzygnięcia zakończyło proces prywatyzacji Grupy Lotos. Do 20 grudnia nie wpłynęły oferty wiążące w sprawie prywatyzacji - poinformowało MSP. Resort rozważy możliwość wykorzystania GPW do dalszej prywatyzacji spółki.

 

"Dzisiaj (20 grudnia br.) upłynął termin składania ofert wiążących na zakup pakietu 69 076 392 akcji stanowiących 53,1875 proc. kapitału zakładowego spółki Grupa Lotos SA. Do MSP nie wpłynęła żadna oferta" - podało MSP.

 

Termin składania ofert wiążących na zakup pakietu akcji spółki Grupa Lotos został przesunięty z 16 listopada br. Jego wydłużenie było motywowane m.in. trudnościami w zakresie zapewnienia finansowania związanego z transakcjami fuzji i przejęć. "Okoliczności, które wpłynęły na przesunięcie terminu składania ofert, nie uległy do dzisiaj poprawie - przedłużające się zawirowania w strefie euro uniemożliwiają finalizację tego typu transakcji" - podkreślił resort.

 

Ministerstwo Skarbu Państwa zweryfikuje strategię prywatyzacji dotyczącą Grupy Lotos SA. Zgodnie z dotychczas realizowaną przez MSP polityką wspierania polskich rynków kapitałowych i kreowania Warszawy jako silnego regionalnego centrum finansowego, zostanie rozważona możliwość wykorzystania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie do dalszej prywatyzacji spółki - podkreślono.

 

Minister skarbu państwa pod koniec października zeszłego roku zaprosił do negocjacji w sprawie nabycia 69 mln 76 tys. 392 akcji Grupy Lotos, stanowiących 53,2 proc. kapitału zakładowego firmy, zainteresowane podmioty "ze szczególnym uwzględnieniem tych, których przedmiot działalności obejmuje górnictwo ropy naftowej".

 

Grupa Kapitałowa Lotos jest koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Jest producentem i dostawcą na rynek m.in. benzyny bezołowiowej, oleju napędowego oraz paliwa lotniczego, a także olejów silnikowych, asfaltów modyfikowanych oraz parafin. Jest właścicielem ogólnopolskiej sieci stacji paliw, funkcjonującej pod marką Lotos.

 

Grupa Lotos jest spółką akcyjną, której akcje notowane są od czerwca 2005 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

Spółka działa na terenie całej Polski oraz poza jej granicami. Należą do niej m.in. spółki: Lotos Czechowice, Lotos Jasło mające siedzibę na południu Polski, Lotos Petrobaltic, która poszukuje i wydobywa ropę naftową i gaz spod dna Morza Bałtyckiego oraz 14 innych podmiotów. Dwa z nich mają siedziby za granicą - na Litwie - Lotos Baltija - oraz w Norwegii - Lotos Exploration and Production Norge AS. Oba prowadzą prace poszukiwawczo-wydobywcze - odpowiednio na Bałtyku oraz na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ABAR 23:27:53 | 2011-12-20
 Brak ofert na kupno LOTOSU, świadczyć może o dużym dystansie, jakiego nabrali inwestorzy za przyczyną oczywiście polityków. Mając tak wspaniały nowy zakład, marnujemy szansę na przyciągnięcie dużego inwestora branżowego, co w konsekwencji zrodziłoby prawdziwą konkurencję na rynku paliwowym w Polsce. Innymi słowy nasz nowy „mercedes” zgnije z czasem w garażu, a my dalej będziemy skazani na wieczny monopol i wysokie ceny paliw. Z całym szacunkiem dla potencjału Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, ale ropy to się chyba tam nie dowiercą.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook