Polska pożyczy MFW około 6 mld euro

Polska udzieli Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu pożyczki w wysokości rzędu 6 mld euro - poinformował minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że kwota pozostanie w rezerwach NBP, a MFW będzie ciągnął pożyczkę w transzach w miarę potrzeb.

 

Zaznaczył, że w razie konieczności jednak pieniądze wrócą do NBP.

 

Minister zapytany w poniedziałek w RMF FM o to, czy pożyczka wyniesie około 6 mld euro, powiedział: - Mówimy o takim rzędzie wielkości. W tej chwili Narodowy Bank Polski pracuje nad szczegółami. - Na pewno nie będzie to 10 mld - dodał.

 

Pieniądze pozostaną do dyspozycji MFW w rezerwach NBP. - Całość tych pieniędzy będzie (...) w kolejnych transzach ciągnięta, jeżeli MFW uzna, że ma taką potrzebę. (...) Ale proszę pamiętać, że jeżeli sytuacja będzie dużo trudniejsza w Polsce i my byśmy pociągnęli tę dużą wyższą kwotę - te 30 mld dolarów, do których mamy prawo w MFW, to wtedy MFW automatycznie przestanie ciągnąć z tej puli w NBP. A nawet, gdyby jakaś część tych pieniędzy była pociągnięta, mielibyśmy prawo zwrócić się z prośbą o to, żeby te pieniądze zwrócić NBP - powiedział Rostowski.

 

Minister podkreślił, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest obecnie najbardziej wiarygodnym pożyczkobiorcą. - Gotowość do udzielenia pożyczki, jeśli się nie mylę, będzie na trzy lata - powiedział.

 

Zdaniem Rostowskiego MFW zbierze od krajów europejskich na pewno 150 mld euro wobec zadeklarowanych 200 mld euro. - Ja myślę, że jako część szerszego pakietu działań, z którego część to gigantyczne zwiększenie płynności dla banków komercyjnych przez Europejski Bank Centralny, to może starczyć - powiedział. Dodał, że ten mechanizm "raczej już zwiększany nie będzie". - Jest bardziej prawdopodobne, że to, co może trzeba będzie zrobić - dużo bardziej aktywne działanie Europejskiego Banku Centralnego na rynku obligacji państwowych - powiedział. - Ale to nas już w żaden sposób nie dotyczy - dodał.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (46)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

theONA 15:33:36 | 2011-12-20
A ja jestem zdania, że naszemu rządowi należy się oficjalne mistrzostwo w zakresie prestidigitatorstwa, ponieważ podobno z pustego to i Salomon nie naleje, a tu - proszę!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~klara 14:36:48 | 2011-12-20
Czytając niektóre posty odnoszę wrażenie że do UE zostaliśmy wciągnięci na siłę wbrew własnej woli.

Prawo karne bierze pod uwagę nie tylko działania siłowe. Art. 191 § 1. orzeka, ze penalizacji podlega także zwabienie, to jest podstępne doprowadzenie do określonej sytuacji.

Zabawny artykulik S.Michalkiewicza na ten temat p.t. "Alchemia Unii Europejskiej"
www.michalkiewicz.pl/tekst.php

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~veritas 13:45:39 | 2011-12-20
~veritas mam wrażenie, że masz większy komfort dyskusji ode i Beniamina, bo swoich wypowiedzi nie czytasz.

To też nie czytajcie swoich, i też będziecie mieli komfort:)))

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~veritas 13:35:32 | 2011-12-20
Veitas ma jedną wielką zdolność a mianowicie wchodzenie (a raczej schodzenie)na poziom uniemożliwiający jakąkolwiek dyskusję (...) ale dzięki temu pozostaje w błogim stanie wiecznego poczucia rcji

No to mnie zmartwiłeś Beniaminie. Sądziłem, że każdy, kto wyraża swoje zdanie w dyskusji, jest przekonany o słuszności prezentowanej racji. A ty biedaku gadasz wbrew własnemu głębokiemu przekonaniu?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 13:24:22 | 2011-12-20
 Veitas ma jedną wielką zdolność a mianowicie wchodzenie (a raczej schodzenie)na poziom uniemożliwiający jakąkolwiek dyskusję (gdyby pozbawiano władzy w sposób proponowany przez veritasa  to obawiam się że każdy rząd w Polsce miałby kłopot w utrzymaniu się przy władzy dłużej niż tydzień)ale dzięki temu pozostaje w błogim stanie wiecznego poczucia rcji

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~veritas 13:24:13 | 2011-12-20
~veritas póki co naród zupełnie niedawno powiedział kolejny raz dziękujemy PIS i Kaczyńskiemu i póki co pomimo wezwań, retoryki i marszów organizowanych przez Kaczyńskiego nie chce go słuchać. Pomimo, że ma tube we wszystkich mainstreamowych telewizjach.

Adamajkisie, litości! Czy ja wspomniałem cokolwiek o tej partii i jej liderze? Była mowa ogólnie w sprawujacych władzę, a ty znowu masz niekontrolowany wytrysk na temat PiSu.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 13:23:23 | 2011-12-20
Beniaminie proszę:

Czy polityczne błędy i gafy w wykonaniu Tuska to:
- wynik błędnej oceny sytuacji,
- wybór kierunku, którego nawet najbliźsi nie rozumieją,
- efekt zdradzajacego wodza?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~materiały wyborcze 13:18:46 | 2011-12-20
~veritas póki co naród zupełnie niedawno powiedział kolejny raz dziękujemy PIS i Kaczyńskiemu i póki co pomimo wezwań, retoryki i marszów organizowanych przez Kaczyńskiego nie chce go słuchać. Pomimo, że ma tube we wszystkich mainstreamowych telewizjach.

a to chyba materiał z jakies kampanii wyborczej :-)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 13:18:06 | 2011-12-20
 
Beniaminie,
zobacz zamista zająś sie merytoryczną dyskusją usiłujesz wszcząć burdę insynuując coś komuś...
Zamiast tego postaw jakieś pytanie:
Czy polityczne błędy i gafy w wykonaniu Kaczyńskiego to:
- wynik błędnej oceny sytuacji,
- wybór kierunku, którego nawet najbliźsi nie rozumieją,
- efekt szalonego wodza?

I zapewniam Cię znajdziesz wielu do dyskusji a sposób podania nie jest obrażliwy
gdyby w takiej formie pytania kierowane były do obecnie rządzących
to myślę że nie było by żadnego problemu

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~veritas 13:07:31 | 2011-12-20

To po co to domaganie się dialogu, ze zdrajcami się nie dyskutuje , zdrajców się likwiduje!!!!!!!A więc veritasie do boju!!

Beniaminie, bez histerii...
Nie domagam się żadnego dialogu. Jest chyba oczywiste, że osoby, które otrzymały od narodu mandat władzy, powinny być przez naród obserwowane i oceniane. I jeśli ich poczynania są jawnie sprzeczne z interesem narodu, traktuje się to jako zdradę. I nie wdając się w dysputy, pozbawia się zdrajców władzy. Jak lubisz, to możesz sobie podialogować  prywatnie - np. z włamywaczem, który właśnie opróżnia twój sejf.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?