Francois Baroin: Uratowaliśmy euro

Francuski minister finansów Francois Baroin powiedział, że zakończony w czwartek nad ranem szczyt eurogrupy w Brukseli pozwolił uratować wspólną walutę i był globalną i wiarygodną odpowiedzią na kryzys zadłużenia w Europie.

 

Według Baroina, rezultaty brukselskiego szczytu "wyprowadzą Europę ze strefy wstrząsów, pozwolą na gospodarcze ożywienie, ustabilizują strefę euro i światowy wzrost".

 

- Porozumienie osiągnięte tej nocy stanowi ambitną, globalną i wiarygodną odpowiedź (na kryzys zadłużenia eurogrupy) - oświadczył Baroin na antenie radia RTL.

 

Odpowiedział on "tak" na pytanie dziennikarza, czy brukselski szczyt uratował euro. Minister dodał jednak, że konieczne są teraz następne kroki. - Ustabilizujemy definitywnie tę kwestię, kiedy wszystkie państwa powrócą do poziomu równowagi budżetowej - zauważył.

 

Zwrócił uwagę, że aby dokonać swojej rekapitalizacji francuskie banki będą musiały znaleźć 8,8 miliarda euro. Jego zdaniem, jest "prawdopodobne", że nie zajdzie konieczność użycia środków publicznych w tym celu.

 

- (Francuskie) banki osiągnęły 11 miliardów euro zysków tylko w pierwszym semestrze tego roku - podkreślił, zaznaczając, że wzmocnienie bankowych kapitałów powinno się odbyć "przede wszystkim kosztem dystrybucji dywidend i premii samych instytucji finansowych".

 

Tuż po zakończeniu szczytu Sarkozy zwrócił uwagę na "historyczny charakter" podjętych w Brukseli decyzji i stwierdził, że "będą one przyjęte z ulgą przez cały świat".

 

W czwartek rano, po 10 godzinach nocnych negocjacji w Brukseli, przywódcy eurolandu porozumieli się z sektorem bankowym w sprawie redukcji długu Grecji z 50 proc. stratami dla posiadaczy greckich obligacji. Grecki dług zmniejszy się o 100 mld euro.

 

Uzgodniono także "zwielokrotnienie" do około biliona euro mocy pożyczkowych Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) oraz dokapitalizowanie kluczowych unijnych banków o około 106 mld euro.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~naszym 14:49:02 | 2011-10-27
i na jak długo...???

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a czyim to kosztem ? 14:39:59 | 2011-10-27
kto poniesie tego skutki ????

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?