Chiny wzywają UE do walki z kryzysem

Chiny wezwały w poniedziałek UE do jak najszybszego opracowania planu rozwiązania problemu zadłużenia, by zapobiec rozszerzaniu się kryzysu. Rzeczniczka chińskiego MSZ Jiang Yu wyraziła zarazem przekonanie, że Unia potrafi przezwyciężyć obecne trudności.

 

Agencja Reutera odnotowuje, że rzeczniczka odmówiła skomentowania doniesień, według których skuteczność Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) mogłaby zostać wzmocniona środkami z gospodarek wschodzących, takich jak Chiny i Brazylia.

Jiang powiedziała, że chińskie MSZ nie jest odpowiednim resortem do udzielania odpowiedzi na takie pytania. - Generalnie, wspieramy wysiłki krajów UE (...) zmierzające do zajęcia się tym kryzysem - dodała.

Reuters przypomina, że w piątek premier Chin Wen Jiabao wezwał UE, by nie dopuściła do rozprzestrzenienia się kryzysu zadłużenia i ostrzegł, że w związku z kłopotami strefy euro konieczne są "fundamentalne reformy".

Do Europy przybywa w tym tygodniu Jia Qinglin, szef organu doradczego parlamentu i nr 4 w kierownictwie Komunistycznej Partii Chin. Agencja Xinhua napisała, że Jia potwierdzi, iż Chiny wierzą, że Europa potrafi wydobyć się z obecnych kłopotów finansowych oraz zapewni o gotowości Pekinu do wspierania "zadłużonego kontynentu w zmaganiu się z tym wyzwaniem".

Jia ma odwiedzić Holandię, Niemcy i pogrążoną w kryzysie zadłużenia Grecję.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook