Grecja może liczyć na kolejną transzę kredytu

Mimo wielu zastrzeżeń międzynarodowych kredytodawców, Grecja może liczyć na kolejną transzę (8 mld euro) pakietu ratunkowego - informują w czwartek agencje prasowe, powołując się na projekt raportu trojki (Europejski Bank Centralny, MFW i Komusja Europejska).

 

Według agencji dpa, inspektorzy trojki stwierdzają w tym raporcie, że Grecja spełniła wymagane warunki. Bez kolejnej transzy pakietu ratunkowego Grecji groziłaby niewypłacalność.

Niemiecka agencja dodaje, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ponieważ otwarta pozostaje kwestia długofalowej zdolności Grecji do obsługi zadłużenia. Dyskutowana jest m.in. ewentualność redukcji greckiego długu, co oznaczałoby dla wierzycieli konieczność zrezygnowania z części roszczeń.

Według dpa, w tej kwestii nadal nie ma w trojce porozumienia. Podobno MFW jest tu bardziej sceptyczny niż Europejczycy.

Na podstawie raportu trojki ministrowie finansów strefy euro mają podjąć ostateczną decyzję w sprawie kolejnej transzy dla Grecji. Zapewne nastąpi to w najbliższy piątek. Zgodę musi też wyrazić MFW.

W raporcie trojki znalazło się sporo zastrzeżeń. Inspektorzy wskazali na "wyjątkowo niepokojącą dynamikę długu", podkreślając, że Ateny nie osiągnęły założonej redukcji długu publicznego oraz że tempo greckich reform jest niewystarczające. Przewidują też konieczność zrewidowania in minus średnioterminowej prognozy wzrostu gospodarczego Grecji. Wyrażają opinię, że dzięki dodatkowym działaniom rządu w zakresie dochodów i wydatków Grecja będzie mogła osiągnąć założoną redukcję deficytu w 2012 roku, ale nie w 2011 roku.

Niemniej jednak, inspektorzy trojki rekomendują przekazanie Grecji kolejnej transzy "tak szybko, jak to możliwe, kiedy tylko nabiorą formy prawnej uzgodnione uprzednio posunięcia w zakresie konsolidacji fiskalnej, prywatyzacji i reformy rynku pracy, które ogłosił rząd" - głosi projekt raportu.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook