To będzie ważny tydzień dla złotego

Obecny tydzień będzie ważny dla złotego w związku z publikacją danych o zatrudnieniu, płacach, produkcji przemysłowej i cenach producentów w dniach 18-20 lipca - sądzi bank BNP Paribas.

 

W ub. tygodniu złoty stracił ponad 2 proc. w reakcji na nowe obawy związane z wysokim zadłużeniem eurostrefy zwłaszcza we Włoszech i umocnienie franka.

 

Danych o zrównoważonym saldzie rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego za maj BNP Paribas nie uważa "za szczególnie pozytywnych dla złotego".

 

"Nieoczekiwanie mocne dane wynikają w całości ze znacznie wyższych transferów, rekompensujących z nawiązką duże ujemne saldo na rachunku handlowym sięgające blisko 1 mld euro. Warto też odnotować, że na mocne dane rachunku obrotów kładzie się cieniem odpływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w wys. 764 mln euro" - zauważył bank w komentarzu z poniedziałku.

 

"Duże ujemne saldo BIZ wskazalibyśmy jako na potencjalne źródło ryzyka" - zaznaczono w komentarzu.

 

Ogólnie komentarz zauważa, iż złoty jest jedną z walut, wobec której inwestorzy są wciąż nastawieni optymistycznie i dane o rachunku obrotów za maj mogą ich umocnić w tym nastawieniu. Na poziomie 4,04-4,05 PLN/EUR złoty może zdaniem analityków banku przyciągnąć sprzedawców, ale BGK będzie sprzedawać euro za złote.

 

W ocenie Bank of America Merrill Lynch majowe dane rachunku obrotów mogą być efektem tego, że "napływ transferów w dużym stopniu jest efektem reklasyfikacji unijnych transferów, zwykle dzielonych między rachunek transferów i kapitałowy".

BofA sądzi, że dane będą miały neutralny efekt dla rynku, a "majowe wahnięcie na rachunku obrotów z racji ostrego pogorszenia na rachunku finansowym będzie pozytywne tylko z pozoru".


"Polsce grozi to, że może zostać poszkodowana przez kryzys fiskalny eurostrefy z powodu dużego udziału zagranicy w polskim rynku obligacji i finansowych powiązań między polskim sektorem bankowym a bankami w Europie Zachodniej" - zaznaczyli w poniedziałkowym komentarzu.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?