"Trudności Grecji nie zagrażają strefie euro"

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu (WTO) Pascal Lamy ocenił w poniedziałek, że trudności Grecji nie stwarzają zagrożenia dla samej strefy euro z powodu niewielkich rozmiarów gospodarczych tego kraju.

 

- Grecja stanowi jedynie 5 proc. gospodarki europejskiej - powiedział Lamy w wywiadzie dla radia France Info, pytany o ryzyko ewentualnego zagrożenia, jakie Grecja może stwarzać dla europejskiej unii monetarnej. - Nie sądzę, aby to mogło przenieść się na całą gospodarkę europejską - oświadczył szef WTO.

 

Lamy ocenił również, że nie jest jeszcze za późno, by uratować Grecję przed bankructwem. - To klasyczna historia małego kraju, który od dawna wydawał więcej niż zarabiał, ponieważ dostawał pożyczki bardzo nisko oprocentowane - dodał.

 

Narzekając na niewystarczającą dyscyplinę finansową, wymaganą w chwili przyjmowania Grecji do strefy euro, szef WTO ocenił, że Europa płaci teraz za "lata pobłażliwości" w stosunku do niektórych krajów.

 

Obecnie trwają negocjacje w sprawie kolejnego planu pomocy dla pogrążonego w kryzysie finansów publicznych kraju. Premier Grecji Jeorjos Papandreu oświadczył w piątek, że nowy plan ratunkowy - obiecany Grecji, jeśli przyjmie ona program oszczędnościowy - będzie podobnej wysokości co plan sprzed roku, którego wartość wyniosła 110 mld euro.

 

Informacje o możliwym nowym planie ratunkowym nie uspokoiła jednak inwestorów. Znaczna część z nich jest zdania, że mimo wszystko Grecji w dalszym ciągu zagraża bankructwo.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook