Grecja: Ateńczycy przeciwko oszczędnościom

Tysiące Ateńczyków zbierały się w niedzielę wieczorem w centrum greckiej stolicy, piątego dnia akcji protestu przeciwko programowi oszczędnościowemu. Demonstracje są wzorowane na podobnej akcji organizowanej w Hiszpanii.

 

Według policji na apel organizatorów, którzy w internetowych serwisach społecznościowych wzywali do podobnych zgromadzeń w całej Europie, odpowiedziało w Atenach ok. 20 tys. ludzi. Godzinę po rozpoczęciu akcji centralny plac Syntagma był wypełniony ludźmi, którzy tłoczyli się wokół liczącego ok. 50 namiotów miasteczka namiotowego.

 

Przed grobem nieznanego żołnierza przy budynku parlamentu manifestanci trzymali transparent z hasłem: "Największa przemoc to bieda". Uczestnicy protestu uderzali także w puste garnki i skandowali "Złodzieje!".

 

34-letnia profesor literatury, która wzięła udział w niedzielnej demonstracji, powiedziała agencji AFP: "Jestem tutaj, żeby powiedzieć, że dość tego. To nie jest normalne, że płacimy za błędy polityków".

 

W piątek greckiemu premierowi Jeorjosowi Papandreu nie udało się po raz kolejny przekonać liderów opozycji, aby wsparli nowy program oszczędnościowy mający pomóc Grecji uniknąć ogłoszenia niewypłacalności.

 

Grecja usiłuje spełnić warunki, jakimi Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy obwarowały przyznany jej pakiet ratunkowy wart 110 miliardów euro.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Michał J. 12:58:40 | 2011-05-30
Tak oto kończy się socjalizm. A ludzie dalej nie mogą zrozumieć, że tzw. "sprawiedliwość społeczna" nie zastąpi rzeczywistej sprawiedliwości (czyli wolnej gospodarki) połączonej z miłosierdziem i solidarnością konkretnych osób.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook