Milionerzy dorabiają się sami swoich milionów

Milionerzy dorabiają się sami swoich milionów
Milionerzy dorabiają się sami swoich milionów (fot. flickr.com/ by leadenhall)
PAP / ad

Prawie wszyscy kanadyjscy milionerzy – aż 94 procent – sami dorobili się swoich pieniędzy. Tylko sześć procent dostało miliony w spadku – wynika z badania przeprowadzonego przez BMO Harris Private Banking.

BMO, jeden z pięciu największych kanadyjskich banków, sprawdzał, skąd pochodzi majątek Kanadyjczyków, którzy mają wolne środki do inwestycji wynoszące milion dolarów lub więcej.

Z badania wynika, że prawie wszyscy zarobili swoje miliony sami, jako specjaliści w swych zawodach lub właściciele firm. 80 proc. najbogatszych Kanadyjczyków dodaje, że mają więcej pieniędzy niż ich rodzice.

Jak oświadczył wiceprezes BMO Andrew Auerbach, rezultaty badania świadczą o tym, że Kanada jest krajem, gdzie zachęca się do osiągania sukcesów, zaś osiągnięcia są nagradzane.

DEON.PL POLECA

Kanadyjscy milionerzy dobrze gospodarują swoimi pieniędzmi, bo kryzys roku 2008 niewiele im zaszkodził: 77 proc. najzamożniejszych Kanadyjczyków uważa, że ich sytuacja jest obecnie taka sama lub nawet lepsza niż przed kryzysem.

Z drugiej strony kanadyjscy milionerzy uważają w większości (76 proc.), że osiągniętym bogactwem warto się podzielić ze społecznościami, w których żyją. 59 proc. ankietowanych dodało, że kryzys nie zmienił skali dotacji, których udzielają różnym organizacjom.

Badanie ujawniło też, jak ważnym obecnie w Kanadzie tematem jest edukacja ekonomiczna. Okazało się, że tylko 58 proc. ankietowanych najbogatszych sądzi, że ich dzieci będą w stanie zarządzać odziedziczonym po rodzicach majątkiem.

Według ubiegłorocznego badania HNW Inc. dla największego w kraju banku, Royal Bank of Canada, w Kanadzie jest około 544 tys. bardzo zamożnych gospodarstw domowych, czyli właśnie takich, które dysponują środkami na inwestycje w wysokości przynajmniej 1 mln dolarów.

To około 3,7 proc. ogólnej liczby gospodarstw domowych. Najzamożniejsi dysponują łącznie środkami o wartości 1,8 biliona dolarów, co stanowi 67 proc. całości aktywów Kanadyjczyków – podał dziennik "The National Post".

Kiedy sześć lat temu firma badawcza Ipsos Reid przeprowadzała ankietę wśród kanadyjskich milionerów, okazało się, że średni wiek milionera to nieco ponad 61 lat. Jednak 15 proc. milionerów miało mniej niż 45 lat, a 36 proc. z nich miało od 45 do 64 lat.

Badanie Ipsos Reid potwierdzało też znaczenie wykształcenia: 10 proc. najbogatszych pracuje w zawodach, w których niezbędne jest zaawansowane wykształcenie uniwersyteckie, 32 proc. milionerów legitymuje się dyplomem wyższej uczelni na poziomie magistra, 27 proc. studiowało i uzyskało licencjat, a 11 proc. milionerów choć nie skończyło studiów, to jednak przynajmniej je zaczęło.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Milionerzy dorabiają się sami swoich milionów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.