USA: Sikorski będzie rozmawiał o energetyce

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się w środę z wiceministrem energetyki USA Danielem Ponemanem. Ambasador RP Robert Kupiecki podpisał memorandum o porozumieniu polsko-amerykańskim o współpracy w zakresie czystej i efektywnej energii.

 

Umowa ma ułatwić współpracę między obu krajami w dziedzinie nowych technologii i ich wdrażania, z naciskiem na poszukiwania gazu łupkowego i energetykę nuklearną.

"To dokument prawnie nie wiążący jedynie deklaracja intencji, ale Stany Zjednoczone dysponują technologiami czystej energii, wydobycia gazu łupkowego i technologią nuklearną, a są to rzeczy, które nas interesują. Mamy nadzieję, że będzie to pole do intensyfikacji współpracy" - powiedział minister o porozumieniu polskim dziennikarzom.

Zapytany czy podczas czwartkowej rozmowy z sekretarz stanu Hillary Clinton może dojść do ustalenia terminu ewentualnej wizyty prezydenta Obamy w Polsce, Sikorski odpowiedział, że "nie chce (wcześniej) ujawniać jej tematów".

Zapowiedział jednak ponownie, że w rozmowie z szefową dyplomacji USA będzie rozmawiał m.in. o propozycji wprowadzenia strefy zakazu lotów wojskowych nad Libią.

"Przedstawię sekretarz stanu priorytety polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Mamy też (do omówienia) bilateralne kwestie w dziedzinie bezpieczeństwa, promocji demokracji i gospodarki" - powiedział.

Poinformował też, że w środę rozmawiał z republikańskim senatorem z Chicago, Markiem Kirkiem, który przedstawi wkrótce swój projekt rezolucji w Kongresie w sprawie zniesienia wiz do USA dla Polaków.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?