"Sprzedaż naszych wysp jest wykluczona"

- Grecja nie sprzeda żadnej ze swoich egejskich wysp, by zmniejszyć zadłużenie. Są one częścią dziedzictwa kulturowego i przemysłu turystycznego kraju - oświadczył w czwartek grecki premier Jeorjos Papandreu w wywiadzie dla niemieckiej gazety "Bild", która kilkakrotnie sugerowała, żeby mocno zadłużone Ateny rozważyły taką opcję.


"Bild", jedna z najlepiej sprzedających się w Niemczech gazet, od niemal roku sugeruje, że Grecja powinna rozważyć sprzedaż wysp jako sposób na zmniejszenie zadłużenia. Z badań opinii publicznych wynika, że większość Niemców sprzeciwia się udzielaniu z pieniędzy podatników pomocy finansowej Grecji i innym zadłużonym krajom strefy euro.

 

- Coś takiego jest wykluczone. Trzeba po prostu zrozumieć, jak ważne są te wyspy dla Grecji i greckiej historii. Wydaliśmy olbrzymie sumy z budżetu na obronność, by zabezpieczyć wyspy w pobliżu tureckiego wybrzeża - powiedział premier Papandreu.


- Te wyspy są naszym dziedzictwem kulturowym i cenią je również turyści z Niemiec. Jeśli sprzedalibyśmy je kilku superbogatym ludziom, zostałyby zamknięte dla wszystkich. Chcemy rozwijać ten unikalny, naturalny krajobraz ostrożnie i ekologicznie, to przyniesie o wiele więcej korzyści - przekonywał szef greckiego rządu.
 

Papandreu stwierdził, że rozumie dlaczego Niemcy są niezadowoleni z powodu pomocy finansowej udzielonej Grecji przez kraje strefy euro i podziękował im za ich wkład. Zaznaczył też, że Grecja otrzymała pożyczki, a nie zapomogę.


- To są pożyczki, płacimy od nich oprocentowanie, to nie prezent - przypomniał.

 

W zamian za pożyczki na ratowanie finansów publicznych rząd Grecji zobowiązał się przed UE do cięć budżetowych mających zmniejszyć deficyt. W środę związku z tym po raz kolejny na ulicach greckich miast odbyły się masowe demonstracje.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook