Trudna sztuka tworzenia podatków

Wysiłek tworzenia, interpretowania i stosowania podatków jest swoistym jałowym biegiem - czytamy w analizie "Polski The Times".

 

Sprawowanie władzy podatkowej jest w demokratycznym państwie istotą rządzenia. O kształcie obowiązkowej daniny decydują rządzący. Podatki powinny być tworzone w interesie publicznym, ale z uwzględnieniem ochrony interesów obywateli.

 

Dziwne jest, że mijające XX-lecie kończy się w Polsce jednocześnie wysokim i stale rosnącym długiem publicznym oraz spadającymi dochodami z podatków, choć notujemy wzrost gospodarczy. Coś musi być nie w porządku.

 

Wniosek nasuwa się sam - cały proces tworzenia a później egzekwowania należności fiskalnych jest zły. Dobrym przykładem ostatnia korekta stawek VAT. W prawodawstwie podatkowym tworzy się przepisy prawne, które nie są zgodne z interesem publicznym. W innych przypadkach administracja rządowa po prostu uchyla się od rozwiązania problemu.

 

Co więcej, nowe regulacje komplikują potem dodatkowe akty prawne. Niewiele osób je rozumie, także w samej administracji, czego efektem są później sprzeczne interpretacje.

 

Przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać w braku konsekwentnej polityki podatkowej, realizowanej przez poszczególne partie i rządy. Zagadnienia fiskalne są dla polityków niewygodne. Niektórzy niewiele z nich rozumieją, inni tematyki podatkowej się po prostu boją. Nie mamy też niestety pozytywnych wzorców w Unii Europejskiej, co pokazują kłopoty gospodarcze i finansowe niektórych jej członków, mające duży wpływ na cały budżet wspólnoty.

 

Musi nastąpić coś, co można nazwać otrzeźwieniem całości klasy politycznej, bo tylko politycy mogą i muszą stanąć w obronie interesu publicznego - kończy swoją analizę w dzienniku "Polska The Times" profesor UW Witold Modzelewski.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?