Pfizer chciał szantażować prokuratora Nigerii

Firma farmaceutyczna Pfizer wynajęła detektywów, by znaleźli dowody przeciw prokuratorowi generalnemu Nigerii, aby skłonić go do zrezygnowania z postępowania przeciw Pfizerowi. Testy leku Trovan przeprowadzone przez Pfizer spowodowały w Nigerii śmierć 11 dzieci. 

 

Amerykański gigant farmaceutyczny zatrudniał detektywów, by wywrzeć presję na prokuratora generalnego Michaela Aondoakaę, by oskarżyć go o korupcję i zmusić do zarzucenia sprawy przeciw Pfizerowi - podał w czwartek brytyjski dziennik "The Guardian" powołując się na dyplomatyczne depesze ujawnione przez portal WikiLeaks.

 

Stan Kano, położony na północy Nigerii, skarżył największego na świecie producenta leków w maju 2007 roku, żądając dwóch mld dolarów odszkodowania za testowanie na dzieciach Trovanu - leku na zapalenie opon mózgowych. Według władz stanowych podczas tych prób Trovan zabił 11 dzieci a kilkadziesiąt uczynił kalekami.

 

Ostatecznie Pfizer i władze stanowe zdecydowały się na ugodę pozasądową i gigant farmaceutyczny wypłacił władzom stanowym jedynie 75 mln dolarów.

 

Agencja Reutera, która przytacza ten przeciek za brytyjskim dziennikiem podkreśla, że nie miała możliwości zweryfikowania tych informacji i nie zdołała uzyskać komentarza w tej sprawie od przedstawicieli Pfizera.

 

Depesza ujawniona przez WikiLeaks i cytowana przez "Guardiana" zawiera odniesienie do spotkania pomiędzy szefem oddziału Pfizera w Nigerii Enrico Liggerim z przedstawicielami amerykańskiej administracji.

 

"Według Liggeriego, Pfizer zatrudnił śledczych, by odkryli korupcyjne powiązania prokuratora federalnego i zmusili go do zarzucania postępowania federalnego" - głosi depesza dyplomatyczna z maja 2009 roku wysłana z ambasady USA w Abudży. Według Liggeriego detektywi Pfizera mieli przekazywać informacje na temat prokuratora mediom.

 

"Seria artykułów na temat domniemanej korupcji Aondoakai (...) ukazała się w lutym i marcu tego roku" - brzmi tekst dyplomatycznej relacji.

 

W lutym prokurator Aondoakai został zwolniony przez prezydenta Nigerii Goodlucka Jonathana ze stanowiska ministra sprawiedliwości.

 

W 1998 w USA Trovan został dopuszczony do obiegu, lecz wyłącznie jako lek dla dorosłych. Po przypadkach uszkodzenia wątroby podczas stosowania Trovanu, leczenie nim jest w Stanach Zjednoczonych dopuszczalne tylko w sytuacji zagrożenia życia. UE zakazała stosowania Trovanu w 1999 roku.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?