EuRoPol Gaz złożył wniosek o taryfy na 2011

EuRoPol Gaz, właściciel polskiego odcinka Jamału, którym rosyjski gaz płynie przez Polskę do Niemiec, złożył do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o zatwierdzenie taryfy przesyłowej na 2011 r. - poinformowała rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.

 

Głównymi udziałowcami EuRoPol Gazu są: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Gazprom.

 

W ubiegłym tygodniu wiceprezes URE Marek Woszczyk zapowiedział, że spodziewa się wniosku taryfowego EuRoPol Gazu. Miał on umożliwić oferowanie przez nowego operatora magistrali (Gaz-System) krótkoterminowych usług przesyłowych.

 

17 listopada URE ustanowił Gaz-System operatorem polskiego odcinka jamalskiej magistrali gazowej. Gaz-System będzie zarządzać wolnymi mocami rurociągu i podpisywać nowe umowy przesyłowe. Natomiast wnioski do Urzędu o ustalenie taryfy na przesył gazu tą magistralą, jako właściciel koncesji na przesył, nadal będzie składać EuRoPol Gaz.

 

Do tej pory polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego, którym rosyjski gaz płynie w stronę Niemiec, zarządzał właściciel magistrali - EuRoPol Gaz. Pod koniec października spółka ta i należący do Skarbu Państwa Gaz-System podpisały umowę ws. przekazania tej drugiej zarządzania rurociągiem.

 

Niezależności operatora domagała się Komisja Europejska. Wyznaczenia operatora wymagało też znowelizowane polskie prawo energetyczne. Stosowny zapis znalazł się w podpisanej w zeszłym miesiącu w Warszawie polsko-rosyjskiej międzyrządowej umowie gazowej. Ponadto w porozumieniu tym uzgodniono, że taryfa tranzytowa dla rosyjskiego gazu będzie obliczana tak, by zapewnić roczny zysk netto EuRoPol Gazu na poziomie 21 mln zł.

 

Rosyjski dziennik "Kommiersant" ostrzegł w poniedziałek, że uregulowany niedawno konflikt gazowy między Rosją a Polską może wybuchnąć z nową siłą. Chodzi o udostępnianie mocy przesyłowych w polskim odcinku gazociągu jamalskiego, którym rosyjskie paliwo płynie do Niemiec.

 

Gazeta wyjaśnia, że "kierownictwo Gaz-Systemu, nowego operatora polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa, gotowe jest dopuścić do niego strony trzecie już w II kwartale 2011 roku, co jest sprzeczne z interesami i planami Gazpromu". "Kommiersant" uważa, że "w ten sposób Polska chce wcielić w życie Trzeci Pakiet Energetyczny Unii Europejskiej w stosunku do magistrali Jamał-Europa, co do tej pory uważano za mało prawdopodobną, oddaloną perspektywę".

 

Rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska poinformowała, że w ciągu pół roku będzie gotowa instrukcja ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej, która określi zasady korzystania z wolnych mocy przesyłowych przez podmioty trzecie. Dodała, że Gaz-System będzie respektował "prawa nabyte do obowiązujących w tej chwili umów przesyłowych". Chodzi o umowę z Gazpromem, na podstawie której przez terytorium Polski przepływa rocznie ok. 27 mld m sześc. gazu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?