Unia daje 80 mln na gazoport w Świnoujściu

Komisja Europejska przyznała 80 mln euro dofinansowania dla polskiego gazoportu w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) - poinformowała we wtorek rzeczniczka spółki Polskie LNG Justyna Bracha-Rutkowska.

 

Środki pochodzą z tzw. Recovery Plan (European Energy Programme for Recovery). To program Komisji Europejskiej mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego UE. W ramach tego programu KE wybrała 43 europejskie projekty energetyczne, w tym m.in. budowę polskiego terminalu LNG.

 

Bracha-Rutkowska wyjaśniła, że 55 z 80 mln euro dofinansowania przeznaczone jest na budowę części lądowej terminalu LNG. Pozostałe 25 mln euro otrzyma Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście na realizację części morskiej inwestycji.

 

- Dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych na kwotę 80 mln euro w ramach Programu Recovery to bardzo dobra wiadomość, bo każda bezzwrotna dotacja obniża koszt budowy gazoportu - powiedział prezes Polskiego LNG SA Zbigniew Rapciak.

 

- Będziemy zabiegali o kolejne środki w ramach programów europejskich, bo szacujemy, że dzięki nim cała inwestycja może być tańsza nawet o miliard złotych - dodał.

 

Polskie LNG ubiega się także o 456 mln zł wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, finansowanego głównie ze środków unijnych. "Decyzja o przyznaniu tych środków spodziewana jest przed końcem roku" - stwierdziła rzeczniczka.

 

Około 1 mld zł na inwestycję to środki własne, które zostaną przekazane przez Gaz-System - właściciela Polskiego LNG; budowa terminalu LNG będzie kosztowała 2,9 mld zł.

 

Bracha-Rutkowska poinformowała, że finansowaniem inwestycji zainteresowane są także banki komercyjne, z którymi podpisano list intencyjny na kwotę ok. 750 mln euro. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zapewni finansowanie w wysokości do 200 mln euro. Prowadzone są także rozmowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

 

Budowa terminalu LNG została uznana przez rząd za strategiczną inwestycję dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, ponieważ umożliwi Polsce odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie.

 

Powstający w Świnoujściu terminal LNG pozwoli na odbiór do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m sześc. (obecnie Polska zużywa ok. 14 mld m sześc. gazu rocznie). To pierwsza tego typu inwestycja nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej zakończenie planowane jest na 30 czerwca 2014 r.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

R50 13:54:56 | 2010-11-09
 BARDZO DOBRA WIADOMOSC!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ulkos 13:32:36 | 2010-11-09
Bardzo dobrze, pierwszy krok do uniezależnienia się w dostawie gazu. Jeszcze przydałby gaz łupkowy i będzie całkiem całkiem.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?