Brytyjski rząd wprowadza podatek dla banków

Brytyjski rząd wprowadza podatek dla banków
Nowy podatek dla banków to część planu oszczędnościowego, przeciwko któremu w Wielkiej Brytanii protestuje wiele organizacji i związków (fot. EPA/Andy Rain)
PAP / drr

Brytyjski resort finansów opublikował w czwartek projekt ustawy wprowadzającej nowy podatek dla banków, który wejdzie w życie od stycznia 2011 roku i docelowo ma przynieść fiskusowi 2,5 mld funtów rocznie.

Podatek będzie wymierzany od ogólnego zestawu globalnych rozliczeń finansowych (skali operacji) banków brytyjskich, jak również brytyjskich operacji banków zagranicznych, a nie od zysku.

Niektóre elementy zestawu finansowego będą wyłączone z podstawy opodatkowania np. depozyty detaliczne objęte ubezpieczeniem oraz kapitał własny banku. Detaliczne depozyty nieubezpieczone będą opodatkowane w wys. 50 proc. przyjętej stawki.

Stawka podatku zostanie ogłoszona z końcem br. Nieoficjalne doniesienia sugerują, że będzie niższa niż 0,1 proc. Z dokumentów przygotowanych w czerwcu w związku z przygotowaniem tymczasowego budżetu (tzw. mini-budżet) wynikało, że stawka ta wyniesie 0,04 proc. w pierwszym roku, a następnie wzrośnie do 0,07 proc. Nowy podatek nie wpłynie na obciążenie podatkowe małych banków i specjalistycznych banków hipotecznych.

DEON.PL POLECA

Podatek został po raz pierwszy zapowiedziany właśnie w czerwcowym mini-budżecie, a latem resort finansów konsultował go z bankami.

Osborne oczekuje też, że banki przyjmą na siebie nowe, dobrowolne zasady postępowania w sprawie ścigania oszustw podatkowych. Zasady przyjęło na siebie jak dotąd 15 czołowych banków działających na brytyjskim rynku usług finansowych. Osborne chce, by do końca listopada w ich ślady poszły wszystkie.

Zasady nakładają na banki obowiązek troski o to, by ich własne zobowiązania podatkowe, jak również zobowiązania ich klientów były skrupulatnie przestrzegane. Zabraniają bankom stosowania praktyk kreatywnej rachunkowości, by uchylić się od zobowiązań podatkowych swoich własnych i swych klientów.

Poprzedni minister finansów Alistair Darling wprowadził jednorazowy podatek w wys. 50 proc. od bankierskich premii, których wysokość przekraczała 25 tys. funtów, wypłacanych w okresie od grudnia 2009 do kwietnia 2010, a poprzedni rząd Gordona Browna był zwolennikiem podatku od globalnych transakcji bankowych (tzw. podatku Tobina).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Brytyjski rząd wprowadza podatek dla banków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.