Ks. Krzysztof Ordziniak / Małgorzata Strzelec

W dniach 15- 16 sierpnia w Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie (diecezja kaliska) odbyły się uroczystości odpustowe połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Miasto znane jest z kultu Świętego Rocha i związanych z nim uroczystości odpustowych. To właśnie tutaj, od prawie trzystu lat z okazji odpustu ma miejsce obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Związany jest ze znajdującym się na Cmentarnym Wzgórzu Sanktuarium pw. Świętego Rocha.

Ten niewielki, ale niezwykle nastrojowy i urokliwy kościół został wybudowany jako wotum dziękczynne za uratowanie mieszkańców miasta przed zarazą. Jak wierzą mieszkańcy tej wspólnoty parafialnej, gdy epidemie nawiedzały te tereny modlono się do Świętego Rocha patrona od morowego powietrza o oddalenie zarazy. Na obecnym Cmentarnym Wzgórzu ukazał się mężczyzna, w stroju pielgrzyma, z psem. Uniesioną ręką wykonał znak krzyża nad miastem. Zaraza ustąpiła, zaś parafianie wybudowali  w tym miejscu kościół.

W 2007 roku Święty Roch został ogłoszony niebieskim Patronem miasta Mikstat. Również w Dekrecie Biskup Ordynariusz Stanisław Napierały zaakcentował specyfikę uroczystości odpustowych ku czci Świętego Rocha w Mikstacie. Możemy tak przeczytać: "Jako Biskup Diecezji, na terenie której znajduje się miasto Mikstat, (…)ustanawiam świętego Rocha Patronem niebieskim miasta Mikstat. Dniem obchodu patrona będzie święto św. Rocha, przypadające każdego roku 16 sierpnia. Niech święty patron Roch doznaje jeszcze większej czci, niech swoim wstawiennictwem u Boga wyjednywa mieszkańcom Mikstatu hojne łaski i ich integruje, niech promuje Miasto, w którym zasłynął doroczną uroczystością odpustową, złączoną od dawna z obrzędem błogosławieństwa zwierząt".

Mieszkańcy miasta pamiętają o cudzie ocalenia ich przodków przed zarazą. Często przychodzą na to wyjątkowe dla tej wspólnoty Wzgórze, by, tak jak ich przodkowie, prosić Świętego Rocha o wstawiennictwo u Pana w trudnych sprawach osobistych, rodzinnych. Przychodzą także, by dziękować za otrzymane łaski.

DEON.PL POLECA

W dniach od 7-15 sierpnia o godz. 18:30 w Sanktuarium odprawiana była Msza Święta, a po niej Nowenna do Świętego Rocha. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną inicjatywę związaną z uroczystościami odpustowymi. W dniach poprzedzających uroczystości odpustowe w Sanktuarium z inicjatywy Ks. Kustosza spotykali się w godzinach przedpołudniowych młodzi parafianie, by wspólnie modlić się oraz poznawać życie i charyzmaty Świętego Rocha. Był to czas wspólnej modlitwy, nauki, śpiewu i zabawy. Przez siedem dni młodzi Mikstaczanie mieli okazję poznawać zwyczaje związane z uroczystościami odpustowymi. Spotkania te były cenną lekcją wrażliwości, otwartości na potrzeby bliźnich, szacunku do pracy rolnika, szacunku dla chleba, a także okazją do spotkań z ciekawymi ludźmi. Można przypuszczać, że spotkania w tej niezwykłej szkole Świętego Rocha w mikstackim sanktuarium pomogły w głębszym przeżyciu uroczystości odpustowych.

Dnia 15 sierpnia odbyła się już VIII sesja popularno- naukowa pt. "Siła kultu - tradycji - wiary". Kolejna już sesja przybliżyła jej uczestnikom zagadnienie ostatniej epidemii cholery w Mikstacie, problem ekologii w nauce społecznej Kościoła, ptaków w Biblii, a także ideę szkoły Świętego Rocha w mikstackim sanktuarium. W czasie sesji nastąpiło także otwarcie wystawy filatelistycznej "Anioł na znaczkach".

W przeddzień odpustu, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o godz. 18:00 w kościele farnym pw. Trójcy Świętej odprawiona została Msza Święta, a po niej procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami Świętego Rocha udała się do Sanktuarium, gdzie po nieszporach rozpoczęło się całonocne czuwanie modlitewne.

O godzinie 24:00 odprawiana została pasterka maryjna. Na początku Ks. Kustosz, witając przybyłych kapłanów oraz pielgrzymów, przypomniał, że Mszę tę do scenariusza uroczystości odpustowych wprowadził Jego poprzednik śp. Ks. Kan. Kazimierz Mądry. W tym roku odprawiana ona była po raz dwudziesty piąty.

Zgodnie z tradycją sprawowali ją kapłani pochodzący z parafii mikstackiej. Przewodniczył jej Ks. Kan. Grzegorz Ignor, a homilię wygłosił o. Andrzej Grzesiak. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że współcześni ludzi, podobnie jak ich przodkowie przychodzą, aby prosić Świętego Rocha o uwolnienie od zarazy. Wskazał, że zarazą współczesnego człowieka jest bezbożnictwo, ale także lekceważenie Boga i życia. Zwrócił także uwagę na konieczność postawienia Boga na początku myśli i działań człowieka, akcentując, że jeśli tak się nie stanie "Człowiek będzie najpierw walczył z innymi, potem ze sobą, wreszcie z Bogiem samym". Podjął także refleksję nad ceną, jaką człowiek będzie musiał zapłacić za lekceważenie Boga i tego, co święte.

O godz. 8:00 krajowy duszpasterz lekarzy weterynarii O. dr Jerzy Brusiło sprawował Mszę Świętą w intencji lekarzy weterynarii i ich rodzin, zaś Kustosz Sanktuarium Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak modlił się o błogosławieństwo Boże dla inwentarza. Homilię wygłosił O. Jerzy Brusiło.

Po Mszy Świętej wotywnej miał miejsce obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Przewodniczył mu Ks. Bp Senior Teofil Wilski. Na obrzęd ten licznie przybyli ze swoimi zwierzętami zarówno mieszkańcy parafii, jak i pielgrzymi z różnych stron kraju. Przed laty obrzęd błogosławieństwa miał zapewnić opiekę św. Rocha nad zwierzętami, które w tamtym okresie stanowiły niejednokrotnie jedyne źródło utrzymania dla całych rodzin. Przyprowadzano wówczas przede wszystkim konie, krowy, owce. Obecnie przyprowadza się, zwierzęta, które hodowane są przez dzieci w domach, a także te, które umilają człowiekowi czas wolny, a czasami pomagają w powrocie do zdrowia. To o opiekę dla nich, mimo rozwoju nauk weterynaryjnych, z wiarą i ufnością, prosili Świętego Rocha - opiekuna zwierząt ich właściciele.

O godz.11:00 Ks. Bp Senior Teofil Wilski przewodniczył sumie odpustowej sprawowanej w intencji pielgrzymów, gospodarzy i lekarzy weterynarii. W wygłoszonej homilii Ks. Bp podkreślił, że Święty Roch żył słowami Ewangelii, kroczył drogą ośmiu błogosławieństw, bo był człowiekiem ubogim, cichym, pokornym, starał się pomagać ludziom. Ks. Biskup wskazał, że całe życie św. Rocha był człowiekiem Bożym, gdyż wszystko, co w życiu robił, czynił na chwałę Bożą. Kaznodzieja podjął także analizę uwarunkowań religijności współczesnego człowieka. Zwrócił uwagę na właściwe relacje między ludźmi a zwierzętami, na rolę zwierząt w życiu człowieka. Ważną rolę w życiu Świętego Rocha odegrał pies, który w czasie choroby przynosił mu chleb. Ks. Bp zwrócił uwagę na rolę zwierząt w życiu świętych. Powiedział między innymi: "Święci i ludzie wrażliwi kochają zwierząt, czują się z nimi jakąś jedność, jako stworzenie tego samego Boga". Jednocześnie kaznodzieja stwierdził, że życie Święty Roch uświadamia nam, że " Bóg jest Panem tego świata". W homilii nie zabrakło także refleksji nad znaczeniem kultu świętych dla współczesnego człowieka. Po Mszy Świętej odbyła się procesja Eucharystyczna. Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia nowego konfesjonału oraz parkingu służącego pielgrzymom.

Zgodnie z tradycją, także w tym roku uczestnicy uroczystości odpustowych zabierali ze sobą do domów wodę święconą. Od kilku lat otrzymują także małe chlebki. Ich przekazaniu towarzyszyła pieśń " Dzielmy się wiarą jak chlebem..." Stanowiła ona swoiste przesłanie i zaproszenie do szerzenia wiary i miłości w życiu codziennym.

Uroczystość odpustową zakończył powrót procesji z Najświętszym Sakramentem do kościoła farnego, którą poprzedziła Mszą Świętą w czasie, której udzielane zostało specjalne błogosławieństwo dzieciom. W niedzielę poprzedzająca odpust przed obraz swego Patrona przybyli ludzie chorzy wraz ze swoimi opiekunami. Uroczystości odpustowe tradycyjnie już zgromadziły liczną rzeszę pielgrzymów z całego kraju.

Na ten odpust naprawdę warto było przybyć, ale przede wszystkim przeżyć go, by doświadczyć bliskości Boga i niebieskiego Patrona. A gdy z jakichś powodów nie udało nam się nawiedzić tego miejsca 16 sierpnia to pamiętajmy, że drzwi Sanktuarium otwarte są każdego dnia.

Święty Roch, który miał serce otwarte dla każdego potrzebującego człowieka i dziś czeka na nas, by wsłuchiwać się w nasze radości i troski i zanosić je wszystkie przed Boży tron. Nad drzwiami wejściowymi do Sanktuarium wypisane są słowa: "Święty Rochu !Weź w Twą opiekę tutaj przychodzących i w tym kościele Ciebie wzywających, Niech każdy modłów swych skutek odnosi, gdy z wiarą prosi".

Więc przychodźmy! On na nas zawsze wraz z Jezusem czeka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

I tak już od 300 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.