Cywilizacja znikąd

(fot. dalbera / flickr.com)

Jeśli już w XIX wieku straciliśmy drogę, to gdzie jesteśmy dzisiaj?

 

Każda społeczność, kraj lub, ogólnie mówiąc, cywilizacja potrzebuje mieć... grunt pod nogami. Fundament idei i myśli, na których bazuje. Taki ośrodek, sedno kulturowe. Chyba się z tym zgodzimy.

 

Współczesna kultura sugeruje, że opiera się na badaniach i dokonaniach naukowych. Rządy zajmują się gospodarką i polityką, zaś kwestie natury podwalin cywilizacji pozostawiły "teoretycznie" naukowcom. To sugeruje, że pytania o życie, nasze pochodzenie i przeznaczenie mogą zadawać i odpowiadać na nie wyłącznie tzw. "fachowcy". Najlepiej z rządowych instytutów i szkół. Z dyplomami i tytułami naukowymi. Poglądy pozostałych uznawane są za "folklor".

 

Jaki jest fundament dzisiejszej kultury?

  1. Nie był potrzebny żaden stwórca, życie nie ma projektanta, powstało na skutek wielkiego bum bum i milionów lat mutacji ewolucyjnych,
  2. Przebieg historii jest jasny i klarowny, ze stworzeń prostych wytworzyły się stworzenia skomplikowane,
  3. Ludzie pochodzą od małp człekokształtnych, kiedyś byli bardzo prymitywni i stają się coraz lepsi, mądrzejsi, doskonalsi,
  4. Moralność, etyczne zasady zachowania to wytwory kultury grup ludzi dla zachowania porządku i ładu w grupie. Kogoś takiego jak Bóg nie ma.

Już w XIX wieku Bolesław Prus sugerował, że analiza nowych wówczas prądów naukowych prowadzi do wniosku, że ludzkość ... straciła drogę. Wiemy, że fundamentem komunizmu i hitleryzmu były nihilistyczne prace XIX naukowców, a zwłaszcza teoria darwinistyczna z jej postulatem walki i zwycięstwa silnych mięśni, ras i klas. Prymitywna koncepcja "dawania innym w zęby" by przetrwać, zwerbalizowała mechanizm brutalnej siły i terroru. Znamy skutki z historii. Wielokrotnie, od zarania dziejów takie "popędy" były i ... są w człowieku. Nic nowego, ale skala XX wiecznego barbarzyństwa przekroczyła "ludzkie" rozmiary.

 

Dziś, prawie 70 lat po II wojnie światowej, nadal, w tle naszej kultury cywilizacyjnej, dominuje ta XIX spekulacja, bardziej ideologiczna niż naukowa. Kreacjonizm nie jest dopuszczany jako równoprawna wizja cywilizacyjna. Publikacje i programy telewizyjne o takim spojrzeniu na życie są marginalizowane lub spychane do skansenu, internetu lub bardzo rzadkich konferencji naukowych. Nie mają takie projekty szans na wsparcie finansowe. Wystarczy przeczytać internetowe komentarze na temat tych, którzy dociekliwie pytają o "braki" w teorii doboru naturalnego lub historycznego przebiegu dziejów, by poznać "owoce" neodarwinizmu.

 

Taka sytuacja jest trudna. Ci, którzy uważają, że wyjaśniono już wszystko, wiedzą wszystko, sugerują, czasem bardzo brutalnie, by "nie dopuścić" do głosu żadnej dyskusji na ten temat. Bo profesor X powiedział to czy tamto...

 

Jednak predzej czy później musimy i my, w tej naszej cywilizacji, zadać pytanie: skąd pochodzimy i kim jesteśmy, po co istniejemy. Bez odpowiedzi na te pytania szansę ma wyłącznie depresja, nihilizm i ... śmierć. I dlatego dobrze ktoś nazwał nasze czasy cywilizacją śmierci.

 

W lepszej sytuacji w tym zakresie (w innym niekoniecznie) byli nasi przodkowie. Krócej i niepewniej żyli, jednak nie opuszczała ich perspektywa tego... co dalej. Nawet ci, którzy modlili się do księżyca lub słońca, byli bardziej sensowni niż my. Nie gloryfikuję religii, zwłaszcza tych z przerażającymi, okrutnymi rytuałami, jednak religijność jest w nas wpisana. Bo zawsze szukaliśmy wytłumaczenia pewnych zdarzeń w rzeczywistości... A dziś ? Pozostaje relacja w telewizji i tak zwany "eksperci". Aż się prosi zacytować szanowną królową brytyjską, która spytała: dlaczego tak bardzo wykształceni ludzie nie przewidzieli obecnego kryzysu?

 

Historia się jednak nie skończyła. Wolałbym nie sprawdzać, do czego jesteśmy zdolni, gdy runie społeczeństwo materialnego dobrobytu. ZSRR miał trwać do końca świata, USA dla niektórych także są przedmiotem swoistego kultu. Ale i ich czas może przeminąć. Zwłaszcza wobec globalnego propagowania zachowań wbrew naturze, wbrew... samemu człowiekowi. Nie dziwmy się więc, że i Natura może być wbrew nam...

 

Cywilizacja bez fundamentu, odrzucająca Człowieka, który podzielił nasz los, aż do haniebnej śmierci na krzyżu, który zmartwychwstał byśmy i my mogli być prawdziwymi ludźmi, taka cywilizacja może nosić miano cywilizacji postchrześcijańskiej.

 

Taka cywilizacja zmierza donikąd. Bo i twierdzi, że jest znikąd.

 

Dlatego banalne, dla wielu głupie i "bluźniercze" pytania np. o pochodzenie człowieka, a także sugestie, że "pochodzimy z Jego rodu" nadal warto stawiać. By przywracać życiu sens i właściwą miarę. By czynić nas ludźmi, którzy wiedzą, po co żyją.

Bo po co, w imię kogo lub czego żyjesz?  

Wspomóż Nas
Tagi: tomasz1968

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.55

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~DPMS 02:28:49 | 2013-08-16
Kreacjonizm jest marginalizowany. Rzeczywiście, jest. Ale - autorze artykułu - o co masz pretensje? Jest marginalizowany, bo w miarę rozwoju cywilizacyjnego ludzie odrzucają głupotę - o to masz pretensję? O to, że inni ludzie nie chcą słuchać Twoich głupot? O to, że nikt Cię nie traktuje poważnie? Miej może pretensje do siebie - może trzeba się było uczyć pilnie w szkole, to byś był mądrzejszy? I wiedziałbyś dlaczego teoria ewolucji wyparła z nauki nauczania kreacjonizm. A tak jedyne co możesz to podsyłać anoniomwe pseudo-artykuliki do publikacji na portalu onternetowym, bo nikt nie wydrukuje Twoich pierdów na papierze, gdyż szkoda by było czasu na obróbkę redakcyjną takich bzdetów.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gość 09:24:55 | 2012-08-22
Świetny Artykuł!
Rzeczywiście stereotypy 1-4 są chyba powszechnie uznawane za oczywiste (na pewno we mnie są silnie "podskórnie" zakorzenione).

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 10:07:43 | 2012-08-21
1) Odnośnie punktów 1,2,3,4 w artykule - nie wszyscy naukowcy tak uważają. Nie chcę generalizować ale takie "poglądy" często charakteryzują ludzi którzy potrzebują na coś pieniędzy...
2) Co do skutków - muszę się zgodzić choć wolałbym aby świat był inny.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook