Archidiecezja Wrocławska

swhenryka.archidiecezja.wroc.pl

Narzeczeni zgłaszają się w kancelarii parafialnej na 3 miesiące przed datą planowanego ślubu.

Dokumenty potrzebne do zawarcia sakramentu małżeństwa:

  • dowody osobiste, paszporty lub inne publiczne dokumenty podające datę i miejsce urodzenia oraz zaopatrzone w fotografię,
  • świadectwa chrztu narzeczonych (są ważne przez 6 miesięcy od daty wystawienia przez parafię chrztu). Świadectwo chrztu powinno zawierać odpowiednią i aktualną adnotację, że jest ono wystawione do sakramentu małżeństwa oraz informację o dacie udzielenia sakramentu bierzmowania,
  • świadectwo ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej,
  • świadectwo z katechezy (ostatnia klasa nauki katechezy w szkole),
  • dane osobowe 2 świadków: imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz wiek. Małżeństwo jest sakramentem, dlatego świadkami tego wydarzenia powinny być osoby wierzące i przystępujące do sakramentów świętych,
  • zaświadczenie z USC,
  • akt ślubu (jeśli wcześniej osoby zawarły już ze sobą związek cywilny),
  • akt zgonu małżonka (wdowcy).

Rozmowa duszpasterska (ma stwierdzić, czy nie ma przeszkód do ważnego zawarcia sakramentu małżeństwa) przed ślubem odbywa się w dwóch etapach:

  • I - spisanie protokołu badania narzeczonych, inne ustalenia szczegółowe,
  • II - termin drugiego spotkania jest ustalany.

Po spisaniu protokołu badania narzeczonych kieruje się zapowiedzi do wygłoszenia w parafiach narzeczonych. Wygłoszenie zapowiedzi (są trzykrotnie głoszone lub wywieszane w gablocie ogłoszeń przez trzy tygodnie) musi być koniecznie potwierdzone specjalnym świadectwem i odpowiednią treścią. Po tym okresie narzeczeni zgłaszają się po odbiór zapowiedzi, które następnie dostarczają do kancelarii, gdzie został spisany protokół.

DEON.PL POLECA

Narzeczonych przygotowujących się do zawarcia sakramentu małżeństwa obowiązują dwie spowiedzi przedślubne (spowiedź w co najmniej miesięcznym odstępie): pierwsza - po spisaniu protokołu, druga - w czasie najbliższym przed ślubem. Przy spowiedzi należy zaznaczyć, że jest to pierwsza lub druga spowiedź przedślubna i poprosić spowiednika o potwierdzenie.

Narzeczeni udają się na trzy indywidualne spotkania w poradni życia rodzinnego (po wcześniejszym uzgodnieniu terminów spotkań).

W dniu zawarcia sakramentu małżeństwa zwyczajowo uprasza się o punktualne przybycie z 10-15 minutowym wyprzedzeniem. Do zakrystii świadkowie przynoszą ze sobą obrączki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Archidiecezja Wrocławska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.