Diecezja Opolska

Małżeństwo powinno być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z narzeczonych posiada stale lub tymczasowe zamieszkanie. Tam też należy załatwiać sprawy przedślubne.

 

Jeżeli ślub ma się odbyć poza parafią zamieszkania, należy poprosić kapłana z parafii zamieszkania o wypisanie zgody na spisanie protokołu przedmałżeńskiego poza parafią oraz na zawarcie związku małżeńskiego w innej parafii (w zaświadczeniu musi być ujęta parafia docelowa, w której zamierza się spisać protokół i zawrzeć związek małżeński).


Narzeczeni, mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński, winni zgłosić się do kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed zamierzonym terminem ślubu w celu spisania protokołu przedmałżeńskiego. Wcześniej należy uzgodnić termin spotkania z kapłanem.

 

Dokumenty wymagane do sakramentu małżeństwa:

 

 

  • metryka chrztu (ważna 6 miesięcy),
  • metryka zgonu współmałżonka (dotyczy owdowiałych),
  • dowód osobisty,
  • zaświadczenie o przyjętym sakramencie bierzmowania (lub odpowiednia adnotacja na metryce chrztu),
  • zaświadczenie o udziale w konferencjach dla narzeczonych (kurs przedmałżeński) i rozmowach w Katolickiej Poradni Rodzinnej,
  • świadectwo ukończenia katechezy w szkole średniej,
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego - ważne trzy miesiące - niezbędne, gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą skutki cywilno-prawne - tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny.

 

Na podstawie powyższych dokumentów zostanie spisany protokół przedślubny oraz zapowiedzi. Każde zamierzone małżeństwo należy podać do publicznej wiadomości, nie tylko z tej racji, że wierni są w sumieniu zobowiązani wyjawić znane im przeszkody, ale także dlatego, że małżeństwo winno być faktem znanym wspólnocie parafialnej, do której należą narzeczeni.


Zapowiedzi są głoszone w parafii narzeczonego i narzeczonej. Strona, która mieszka w innej parafii, niż ta, w której odbędzie się ślub, otrzyma prośbę o wygłoszenie zapowiedzi w swojej parafii. Po wygłoszeniu zapowiedzi, zaświadczenie o tym fakcie należy dostarczyć do kancelarii parafii, w której zostanie zawarte małżeństwo.


Po spisaniu protokołu przedślubnego należy w najbliższym czasie przystąpić do sakramentu pokuty. Przy konfesjonale na początku spowiedzi należy zaznaczyć, iż jest to spowiedź przedślubna.
 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?