Diecezja Legnicka

Na trzy miesiące przed datą zawarcia związku małżeńskiego narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej z następującymi dokumentami:

 

 

  • świadectwa chrztu (wystawione nie dawniej niż trzy miesiące przed wizytą w kancelarii),
  • świadectwa bierzmowania,
  • zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego lub o bieżącym uczestnictwie w takim kursie,
  • dowody osobiste,
  • dane świadków.

Na podstawie dostarczonych dokumentów urzędnik kościelny kancelarii parafialnej sporządzi protokół przedślubny oraz zapisze tzw. zapowiedzi. Zapowiedzi zostaną wygłoszone w parafiach obojga przyszłych małżonków przez dwa tygodnie.

 

Jeżeli narzeczeni należą do różnych parafii, sami powinni złożyć zawiadomienie o zapowiedziach oraz prośbę o nie w drugiej parafii (nie zostanie ona przesłana automatycznie z parafii, gdzie odbędą się uroczystości).

 

Nie wcześniej niż trzy miesiące przed uroczystością należy wybrać z Urzędu Stanu Cywilnego zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa (zaświadczenie to jest ważne tylko 3 miesiące). W tym celu należy zgłosić się do USC z dowodami i skróconymi odpisami aktów urodzenia.

 

Na tydzień przed ślubem spisuje się akt ślubu. W tym celu należy dostarczyć do kancelarii parafialnej:

 

  • zaświadczenie o odczytaniu zapowiedzi w rodzimych parafiach obojga narzeczonych. Jeżeli ślub nie będzie zawierany ani w parafii panny młodej, ani pana młodego, po zapowiedziach narzeczeni otrzymują tzw. licencję. Dokumenty należy dostarczyć do parafii, w której odbędzie się ślub.


Są to:

 

  • potwierdzenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej,
  • dowody osobiste,
  • zaświadczenia z USC o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa.


Tuż przed samą ceremonią wymagane są zaświadczenia o dwóch spowiedziach, odbytych po spisaniu protokołu oraz na dzień przed ślubem. Ostatnim dokumentem jest podpisywana w dniu ślubu zgoda na skutki cywilno-prawne małżeństwa konkordatowego.

 

Narzeczeni, składając podpisy, potwierdzają wolę wywarcia skutków cywilnych małżeństwa kanonicznego. Dokument podpisują także świadkowie, okazując wcześniej księdzu dowód osobisty.

 

Duchowny asystujący złoży swój podpis dopiero po zawarciu małżeństwa. Po 10 dniach od daty zawarcia związku małżeńskiego otrzymuje się w USC odpisy skróconych aktów małżeństwa.
 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?