Archidiecezja Warszawska

Przygotowanie bezpośrednie do sakramentu małżeństwa obejmuje:

 

 • spisanie protokołu przedślubnego,
 • nauki przedślubne,
 • 3 spotkania w parafialnej poradni rodzinnej,
 • spotkanie z duszpasterzem,
 • spowiedzi przedślubne.

 

Protokół przedślubny

 

W celu spisania protokołu, trzy miesiące przed ślubem oboje narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej w miejscu zamieszkania stałego lub tymczasowego narzeczonej lub narzeczonego i przynoszą ze sobą:

 

 • dowody osobiste,
 • świadectwa chrztu (wypisane do 3 miesięcy przed dniem przedłożenia w kancelarii),
 • 3 kopie z USC stwierdzające stan wolny narzeczonych (te dokumenty potrzebne są w celu zawarcia tzw. ślubu konkordatowego, czyli ze skutkiem cywilnym. Są ważne 3 miesiące od daty wydania i muszą być aktualne w dniu ślubu. W innym wypadku potrzebny jest dokument zawartego już związku cywilnego),
 • świadectwo uczestnictwa w naukach przedślubnych (nie jest to tożsame z katechezą w szkole średniej) i 3 spotkaniach w parafialnej poradni rodzinnej.

 

Nauki przedślubne

 

Tą sprawą należy zająć się jak najszybciej. O naukach należy już myśleć na rok przed ślubem.

 

W naszej diecezji obowiązują następujące formy katechezy przedmałżeńskiej:

 • katechezy parafialne
 • spotkania warsztatowe
 • forma weekendowa - jeśli z poważnych racji nie było możliwe powyższe przygotowanie (bliska data ślubu, niemożliwość wspólnego uczestniczenia narzeczonych w katechezie parafialnej, zamieszkiwanie poza granicami Polski).


3 spotkania w parafialnej poradni rodzinnej

 

Do poradni zgłaszamy się po rozpoczęciu katechezy przedmałżeńskiej. Należy odbyć je w odpowiednich odstępach czasu.

 

Rozmowa duszpasterska

 

Jest rozbita, co najmniej na 2 etapy. Pierwsza rozmowa w kancelarii parafialnej ma charakter zapoznawczy i informacyjny. Narzeczeni zgłaszają chęć wejścia w związek małżeński, uzgadniają podstawowe sprawy związane ze swoim ślubem. W międzyczasie mogą odbywać się kolejne spotkania, w zależności od potrzeb.

Zawsze jednak powinno mieć miejsce drugie spotkanie podsumowujące przygotowanie do ślubu. Powinno odbyć się około tydzień przed ślubem. Duszpasterz sprawdza, czy są skompletowane wszystkie dokumenty i załatwione wszystkie formalności potrzebne do zawarcia małżeństwa sakramentalnego.

 

Spowiedzi przedślubne

 

Każdy z narzeczonych (katolików) otrzymuje w czasie spisywania protokołu przedślubnego kartkę do spowiedzi. Pierwszą spowiedź należy odbyć po spisaniu protokołu przedślubnego, najpóźniej na miesiąc przed ślubem, a drugą w dniach poprzedzających zawarcie sakramentu małżeństwa.
Przystępując do spowiedzi należy uprzedzić kapłana, że jest to spowiedź przedślubna.

 

Zapowiedzi

 

Informację o zamiarze zawarcia małżeństwa należy podać do wiadomości publicznej, dlatego wywiesza się komunikat, czyli zapowiedzi w parafiach zamieszkania narzeczonych.


Zapowiedzi ogłasza się przez wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń parafialnych przez 8 dni (dwie niedziele i tydzień między nimi), bądź odczytanie ich podczas ogłoszeń parafialnych w kolejne 2 niedziele lub dni świąteczne nakazane.

 

 

 

 

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?