Diecezja Rzeszowska

Narzeczeni, zamierzający zawrzeć sakrament małżeństwa, proszeni są o zgłoszenie się do Kancelarii Parafialnej przynajmniej na 3 miesiące przed planowanym terminem ślubu.

 

Prawo Kanoniczne precyzuje, że tzw. "protokół przedmałżeński" należy sporządzić w parafii narzeczonej lub narzeczonego, najlepiej tam, gdzie zamierzają ten sakrament zawrzeć.

 

W przypadku chęci zawarcia sakramentu poza parafią narzeczonej lub narzeczonego, winni poprosić właściwego proboszcza o wydanie tzw. "licencji", czyli pisma do wskazanej parafii, w którym stwierdzi, że po rozmowie z narzeczonymi nie zachodzą żadne kanoniczne przeszkody do zawarcia małżeństwa. Może też zadecydować, że wspomniany protokół sporządza proboszcz parafii, gdzie odbędzie się ślub. W ostatnim przypadku wydaje specjalne pismo do tego proboszcza.

 

W czasie pierwszego spotkania w kancelarii, narzeczeni powinni mieć następujące dokumenty:

 

  • dowód tożsamości (dowód osobisty),
  • świadectwo chrztu i bierzmowania, jeżeli te sakramenty przyjęli poza swoją parafią,
  • świadectwo z ostatniej klasy gimnazjum (indeks) i szkoły ponadgimnazjalnej,
  • świadectwo ukończenia katechezy przedmałżeńskiej (tzw. "kursu przedmałżeńskiego").

Wówczas sporządza się PROTOKÓŁ PRZEDMAŁŻEŃSKI, która pozwala stwierdzić, że nie ma przeszkód kanonicznych lub osobowych do zawarcia sakramentu małżeństwa. Wtedy również narzeczeni deklarują się co do sposobu zawarcia małżeństwa (np. ślub konkordatowy). Otrzymują również informacje co do dalszych działań (spowiedż, dokumenty USC, termin drugiego spotkania, świadkowie itp.) Między innymi czeka ich spotkanie w Poradni Rodzinnej. 

Więcej informacji szczegółowych można uzyskać podczas rozmowy w Kancelarii.

 

Narzeczeni przygotowujący się do ślubu potrzebują dwóch zaświadczeń o ukończeniu katechez przedmałżeńskich i katechez przedślubnych. Dla przebywających za granicą istnieje możliwość odbycia w/w katechez w Domu Rekolekcyjnym w Zaczerniu.

 

Katechezy przedślubne organizowane są przy Poradniach Parafialnych, zaś terminy ich dyżurów znajdują się na stronie DR www.rodzina.rzeszow.pl. Dla tych, którzy nie mogą wziąć udziału w trzymiesięcznym przygotowaniu są organizowane katechezy przedślubne w formie rekolekcyjnej w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym "Tabor" w Rzeszowie.

 

Szczegółowe informacje na stronie DR www.rodzina.rzeszow.pl

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?