Archidiecezja Poznańska

Najpóźniej trzy miesiące przed planowaną  datą  ślubu należy zgłosić się do ks. Proboszcza (w parafii narzeczonego lub narzeczonej), z kompletem wymaganych dokumentów.

 

Należą do nich:

  • akt chrztu obojga narzeczonych (aktualny, tzn. nie starszy niż trzy miesiące),
  • świadectwo ukończenia katechezy z zakresu szkoły ponadpodstawowej/ ponadgimnazjalnej,
  • dowody osobiste narzeczonych,
  • świadectwo ukończenia katechezy przedmałżeńskiej,
  • zaświadczenie o uczestnictwie w trzech spotkaniach w Poradni dla Narzeczonych.

W wypadku zawierania małżeństwa konkordatowego należy do biura parafialnego dostarczyć dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeszkód cywilnych do zawarcia małżeństwa.

 

Jeżeli kandydaci zawarli już związek cywilny, przedstawiają stosowny akt; w wypadku wdowców i wdów konieczny jest również akt zgonu małżonka.

 

Bliższe przygotowanie dokonuje się w czasie Katechez przedmałżeńskich. Narzeczeni zobowiązani są do uczestnictwa w 12 katechezach (najczęściej podzielonych na sześć spotkań), w czasie których omawia się najistotniejsze zagadnienia życia małżeńskiego i rodzinnego.

 

Kolejnym elementem przygotowania są spotkania w Poradni dla Narzeczonych. W czasie trzech spotkań, mających charakter bardziej indywidualny, jest okazja, by zapoznać się z nauczaniem Kościoła na temat życia, jego przekazywania i ochrony. Na pierwsze spotkanie narzeczeni powinni zgłosić się przynajmniej trzy miesiące przed planowanym ślubem.

 

Bezpośrednio do dnia ślubu przygotowują spotkania z Księdzem Proboszczem, w czasie których omawia się zagadnienia związane ze znaczeniem chrześcijańskiego małżeństwa jak również z liturgią tego sakramentu.

 

Ważnym elementem tego czasu jest przystąpienie do Sakramentu Pojednania, do którego należy się szczególnie przygotować. Narzeczeni powinni przystąpić do tego sakramentu przynajmniej dwukrotnie, na początku podjętych przygotowań i w przeddzień ślubu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?