Papież apeluje o wspieranie małżeństwa

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież Franciszek poruszył trudne pytania: dlaczego ludzie młodzi się nie pobierają? Dlaczego często wolą żyć razem bez ślubu? Dlaczego nie mają zaufania do rodziny?

 

Papież zachęcił do głębokiej refleksji nad przyczynami spadku liczby małżeństw i podkreślił znaczenie świadectwa poszczególnych rodzin. Apelował o wspieranie małżeństwa, opartego na wiernej miłości męża i żony, a zarazem wzywał do zwalczania wszelkich nierówności między nimi. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało około 20 tys. wiernych.

Franciszek przypomniał, że Pan Jezus pierwszego cudu dokonał podczas wesela w Kanie Galilejskiej, wspierając rodzącą się rodzinę. Podkreślił aktualność znaczenia tego znaku w obliczu obecnych trudności i częstej dziś nieufności do instytucji małżeństwa.

 

Zauważył, że są nimi między innymi trudności ekonomiczne, ale także obawa przed popełnieniem błędów i dodał, że "być może ten strach przed porażką jest największą przeszkodą w przyjęcia słowa Chrystusa, który obiecuje swoją łaskę jedności małżeńskiej i rodzinie".


Przeczytaj całą katechezę papieża >>>


Ojciec Święty podkreślił znaczenie świadectwa życia chrześcijańskich małżonków i rodziny. - Małżeństwo uświęcone przez Boga strzeże tej więzi między mężczyzną a kobietą, którą Bóg pobłogosławił od stworzenia świata. Jest też ono źródłem pokoju i dobra dla całego życia rodzinnego i małżeńskiego - stwierdził Franciszek.

 

Dodał, że chrześcijańskie ziarno radykalnej równości między małżonkami musi obecnie przynosić nowe owoce. W tym kontekście wezwał, by wyznawcy Chrystusa wspierali prawo do równej płacy za równą pracę. - Nierówność pod tym względem jest najoczywistszym skandalem!

 

Równocześnie trzeba uznawać za nieustannie istotne bogactwo macierzyństwo kobiet i ojcostwo mężczyzn, z korzyścią zwłaszcza dla dzieci. Podobnie, cnota gościnności rodzin chrześcijańskich odgrywa dzisiaj kluczową rolę, zwłaszcza w sytuacjach ubóstwa, degradacji, przemocy w rodzinie - wskazał papież.

Na zakończenie Ojciec Święty przypomniał, że chrześcijanie, kiedy pobierają się "w Panu", przemieniają się w skuteczny znak miłości Boga. Chrześcijanie nie poślubiają się jedynie dla samych siebie: zaślubiają się w Panu na rzecz całej wspólnoty, całego społeczeństwa.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

6

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Sezam 18:18:38 | 2015-04-30
Nowe pokolenie ma mniej hipokryzji, bardziej wierzy w miłość niż " śluby" , chce uczciwie żyć nie dlatego, bo klamka zapadła i nie ma odwrotu ale dlatego, ze chce byc w drugim człowiekiem. I to jest takie złe, nie?

Oceń 2 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~dobre słowo 11:02:15 | 2015-04-30
Podoba mi się, a tej homilii szczególnie te słowa:
„Jezus uczy nas, że arcydziełem społeczeństwa jest rodzina, miłujący się nawzajem mężczyzna i kobieta. To jest arcydzieło!”

„Najbardziej przekonującym świadectwem błogosławieństwa małżeństwa chrześcijańskiego jest dobre życie chrześcijańskich małżonków i rodziny. Małżeństwo uświęcone przez Boga strzeże tej więzi między mężczyzną a kobietą, którą Bóg pobłogosławił od stworzenia świata. Jest też źródłem pokoju i dobra dla całego życia rodzinnego i małżeńskiego”.

„W wielu krajach rośnie natomiast liczba separacji przy jednoczesnym spadku liczby dzieci. Trudność pozostawania razem - czy to jako małżeństwo, czy jako rodzina - prowadzi coraz częściej i coraz szybciej do zrywania więzi i to właśnie dzieci jako pierwsze odczuwają tego skutki. Pomyślmy, że pierwszymi ofiarami separacji są dzieci. Jeśli doświadczają od dzieciństwa, że małżeństwo jest więzią "tymczasową", nieświadomie tak będzie też w ich przypadku. Rzeczywiście wielu ludzi młodych stopniowo rezygnuje z planu więzi nieodwołalnej i z trwałej rodziny. Myślę, że musimy bardzo poważnie się zastanowić dlaczego tak wielu młodych ludzi "nie ma ochoty" się pobrać”.

Oceń 7 odpowiedz

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook