Dlaczego ewangelizacja Azji poniosła porażkę?

James A. Wiseman OSB
Poniedziałek, 12 października 2009, godz. 10:43
Gdy brakuje uczciwego dialogu z miejscowymi tradycjami, chrześcijaństwo przestaje być widziane jako Dobra Nowina. Europejska teologia była swego czasu uznawana w Azji za narzędzie przemocy. W braku zainteresowania lokalnymi religiami dostrzegano przejaw pychy.
więcej

Trzydziestodniowe Ćwiczenia Duchowne

Józef Augustyn SJ
Poniedziałek, 12 października 2009, godz. 09:48
Na odprawienie Ćwiczeń przeznacza się cztery tygodnie, odpowiadające podziałowi na cztery części.
więcej

Papież Wolności

Czas Serca
Ks. Marek Dziewiecki / "Czas Serca" IX-X 2009
Niedziela, 11 października 2009, godz. 12:40
Od 2001 roku w Kościele polskim obchodzony jest Dzień Papieski, który jest okazją do wyrażenia wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i promocji jego nauczania. Przypada on w niedzielę przed 16 października, czyli jest związany z rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę św. Piotra. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego brzmi: „Jan Paweł II – Papież Wolności”.
więcej

Zastosowanie zmysłów i uczestnictwo ciała w modlitwie

Mieczysław Kożuch SJ
Niedziela, 11 października 2009, godz. 09:31
Uczestnictwo ciała w modlitwie i zastosowanie zmysłów nie są elementami autonomicznymi w Ćwiczeniach Duchowych, w związku z tym jest rzeczą interesującą znaleźć przyczynę, z powodu której Ojciec Ignacy kładzie nacisk na włączanie tych czynników w modlitwę. Z tej racji tak temat roli ciała jak i zastosowania zmysłów, wzięty sam w sobie, potraktuję bardziej schematycznie, natomiast chciałbym się dłużej zatrzymać na refleksji dotyczącej znaczenia tych elementów w osiąganiu celu Ćwiczeń Duchowych.
więcej

Medytacja ignacjańska

Krzysztof Osuch SJ
Niedziela, 11 października 2009, godz. 09:17
Ćwiczenia duchowne św. Ignacego Loyoli są duchową drogą, która krok po kroku prowadzi do wydania się w ręce Boga. Stopniowo dojrzewamy do powierzenia siebie Bogu. Powoli dociera do nas to, że Bóg naprawdę stwarza nas i zaprasza do wspólnoty miłości.
więcej

Ćwiczenia Duchowe a psychoterapia

Mieczysław Kożuch SJ
Niedziela, 11 października 2009, godz. 08:38
Święty Ignacy w Ćwiczeniach Duchownych podał szczególny, ściśle określony środek przemiany wnętrza człowieka. Pominiemy tutaj samą wewnętrzną logikę Ćwiczeń, natomiast wspomnieć należy, o tym co stanowi spoidło wielu elementów rekolekcji ignacjańskich poprzez cztery tygodnie i co jest drogą do tej przemiany, mianowicie o relacji.
więcej

Pokolenie JP2 - fakty i mity

Magdalena Wojaczek / Posłaniec
Niedziela, 11 października 2009, godz. 08:00
To nieprawda, że wszyscy urodzeni po roku 1978 należą do Pokolenia JP2, a każdy młody człowiek, który na początku kwietnia 2005 roku modlił się za Jana Pawła II, zasługuje na taki tytuł.
więcej

Bł. Jan XXIII - papież dobroci i pokoju

Marek Wójtowicz SJ
Niedziela, 11 października 2009, godz. 07:34
Angelo Giuseppe Roncalli pochodził z biednej rodziny ale za to głęboko religijnej, pełnej prostoty i miłości.
więcej

Ćwiczenia Duchowne narzędziem wzrostu osobowości

Eugeniusz Ożóg SJ
Piątek, 9 października 2009, godz. 14:55
Każdy człowiek, jeśli chce być zdrowy i normalnie działać, musi mieć jakiś cel w życiu, i to nie tylko bezpośredni, bliskowzroczny, ale również dalekosiężny, jak powiadamy, cel najwyższy. Przyjęty bowiem najwyższy cel życia staje się zasadą i fundamentem uporządkowanych działań, co jest jedną z podstawowych cech dojrzałości osobowej człowieka, a równocześnie warunkiem koniecznym ludzkiego psychicznego i duchowego wzrostu.
więcej

Barokowa muzyka jezuitów

Bohdan Pociej/Życie duchowe
Piątek, 9 października 2009, godz. 10:34
W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia oraz na początku obecnego na muzycznym rynku południowoamerykańskim ukazało się wiele płyt z nagraniami muzyki dawnych redukcji jezuickich.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook