Wypychanie ludzi z Kościoła

Michał Lewandowski
Michał Lewandowski

Sobota, 23 czerwca 2018, godz. 09:00
Obejrzałem wideo na którym widać księdza, mówiącego "porażka" i pomyślałem o tych ludziach, dla których będzie to kolejny argument za tym, żeby z Kościołem nie mieć nic wspólnego. I ja ich naprawdę rozumiem, bo nie tak wygląda Kościół, w którym chciałbym być.
więcej

O gaśnicach w pogotowiu i ślimaku upartym, czyli Strefa Zero 2018

ks. Tomasz Szałanda
ks. Tomasz Szałanda

Piątek, 22 czerwca 2018, godz. 08:00
Jednak, choć już "na zimno", bo z parogodzinnym dystansem, to tłucze się we mnie pytanie Jezusa: "Coś wyszedł oglądać? "Coś wyszedł zobaczyć? Trzcinę? Człowieka w miękkich szatach? Proroka?"
więcej

Geografia strachu w Polsce

s. Małgorzata Borkowska OSB
Czwartek, 21 czerwca 2018, godz. 09:00
Można by w Polsce zaznaczyć na mapie swoistą geografię strachu. Na południowym wschodzie boimy się Ukraińców, bo a nuż zaczną rezać. Na północnym wschodzie boimy się Litwinów, bo są zajadli. Na południowym zachodzie boimy się Niemców śląskich, bo nie chcą pamiętać o okrucieństwach ostatniej wojny.
więcej

Kuria - po co istnieje i dlaczego wciąż wymaga reformy?

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Środa, 20 czerwca 2018, godz. 08:00
Krótko po przyjęciu święceń kapłańskich usłyszałem od pewnego wielkiej dobroci i mądrości księdza następującą wskazówkę: "Kuria być może jest stolicą mądrości, ale z pewnością nie jest przyczyną naszej radości". Chociaż zacytowane słowa wygłoszone zostały w charakterze żartu, jest w nich zawarte odzwierciedlenie podejścia wielu duchownych do kurii. Zresztą, nie tylko duchownych.
więcej

Po co się modlić za polskich piłkarzy?

Karol Kleczka
Karol Kleczka

Wtorek, 19 czerwca 2018, godz. 09:00
Modlitwa to nie rzucanie zaklęć, ani "zawracanie dupy" Bogu. To wyraz przyjaźni i dzielenia się z Nim tym, co dla mnie ważne.
więcej

To nasze power banki

s. Małgorzata Chmielewska
Poniedziałek, 18 czerwca 2018, godz. 09:02
Bóg zsyła nam ludzi wspaniałych, kiedy potrzebujemy dotankować siły i napędu do dobra. To nasze power banki. Każdy ma taki i każdy może być takowym. Oczywiście prąd trzeba czerpać z gniazdka. Dla mnie to Chrystus.
więcej

Kościół musi się nawrócić i nie ulegać pokusie dawidowej

Victor Codina SJ
Victor Codina SJ

Niedziela, 17 czerwca 2018, godz. 09:00
Kościół, zrodzony z tajemnicy paschalnej śmierci i zmartwychwstania Jezusa z Nazaretu, wraz z mijającymi pokoleniami uczniów ulega pokusie dawidowej. To musi się zmienić.
więcej

Co dalej po komunikacie Episkopatu?

Jacek Siepsiak SJ
Jacek Siepsiak SJ

Sobota, 16 czerwca 2018, godz. 09:00
Żyjący w powtórnych związkach pytają, co teraz? Teraz, tzn. po Wytycznych Pastoralnych do Adhortacji "Amoris laetitia" (przyjętych 8 czerwca br. na 379. Zebraniu Plenarnym KEP w Janowie Podlaskim).
więcej

Nie tylko "grzeczni chłopcy" chodzą w mocy Ducha

ks. Tomasz Szałanda
ks. Tomasz Szałanda

Piątek, 15 czerwca 2018, godz. 09:00
Czytam ostatnio dość dużo o charyzmatycznej stronie Kościoła. Szczególnie z niezwykłą estymą pochłaniam charyzmatykożerne poglądy, które ich autorów przenoszą w dziecięcy świat "krzywego zwierciadła", kreując zupełnie inną rzeczywistość od tej, która faktycznie jest.
więcej

Nie każde świadectwo jest dla każdego. Mówmy z głową

Joanna Długosz
Joanna Długosz

Czwartek, 14 czerwca 2018, godz. 09:00
Nie jestem przeciwna nawróconym głoszącym świadectwa. Apeluję jednak jako pedagog i wychowawca - w imię odpowiedzialności za słowo - myślmy, co i komu mówimy, czy to w tym miejscu i czasie przyniesie korzyść.
więcej

Modlitwa o uzdrowienie. A komu to potrzebne?

Krzysztof Sowiński
Krzysztof Sowiński

Środa, 13 czerwca 2018, godz. 09:00
Czy naprawdę tylko tyle nam pozostało, by mieć swoje wytłumaczenie na wszystko i zamykać się na Ewangelię, która przecież jest mocą Bożą ku zbawieniu wierzących (por. Rz 1,16)? To nie jest tylko teoretyczne przesłanie.
więcej

Sprawa ojca Pelanowskiego i niebezpieczny system ukrywania

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Wtorek, 12 czerwca 2018, godz. 08:00
Po dwóch dniach od wybuchu medialnego szumu, przełożony duchownego wydał oświadczenie. Czy to kończy sprawę? Raczej nie.
więcej

Niepełnosprawni pozostawieni sami sobie

Jan Młynarczyk
Jan Młynarczyk

Poniedziałek, 11 czerwca 2018, godz. 09:00
Kościół nie zajmuje się tworzeniem prawa ani pisaniem ustaw, jak stwierdził abp Grzegorz Ryś. To prawda, ale jednocześnie Kościół ma ewangeliczny obowiązek, żeby być razem z ubogimi, chorymi i potrzebującymi. Tej obecności w czasie protestu zabrakło.
więcej

Nie krzywię się, gdy widzę karmiącą w kościele kobietę

Magdalena Urbańska
Magdalena Urbańska

Niedziela, 10 czerwca 2018, godz. 09:33
Mam dwóch synów, obu długo karmiłam piersią. Nigdy nie robiłam tego, siedząc w kościelnej ławce. Z prostego powodu - ludzki wzrok sprawiał mi przykrość. Miałam w sobie jednak pewien rodzaj buntu i determinacji, jak czołg pakowałam się do zakrystii i tam rozsiadałam się jak u siebie.
więcej

Jak wygląda pro-life z perspektywy naukowej?

Remigiusz Kalski SJ
Remigiusz Kalski SJ

Sobota, 9 czerwca 2018, godz. 09:00
"Domaganie się legalizacji aborcji jest domaganiem się prawnej dyskryminacji człowieka na wczesnych etapach rozwoju" - pisze jezuita, Remigiusz Kalski.
więcej

Polska sensacja nad Tybrem

Piotr Nowina-Konopka
Piotr Nowina-Konopka

Piątek, 8 czerwca 2018, godz. 08:00
Czy papież zmienił zdanie w sprawie Unii Europejskiej, w sprawie solidarności, w sprawie uchodźców, w sprawie wszystkich "mających pod górkę" - czy też między rozmówcami zaszło nieporozumienie? Pierwsza opcja oznaczałaby prawdziwą sensację obecnego pontyfikatu.
więcej

Monstrancja w kabrio, na koniu i na dronie. Sam Chrystus to za mało?

Szymon Żyśko
Szymon Żyśko

Czwartek, 7 czerwca 2018, godz. 09:00
Granica pomiędzy świadectwem a manifestacją jest cienka. Bardzo łatwo przejść z poziomu spotkania i misterium do performansu, show z udziałem Jezusa. Boga nasza wrażliwość ani nie wstydzi, ani nie brzydzi, pytanie tylko czy nam samym pomaga doświadczać tego, po co procesje Bożego Ciała w ogóle są?
więcej

Papież apeluje o naszą "internetową" modlitwę

Zygmunt Kwiatkowski SJ
Zygmunt Kwiatkowski SJ

Środa, 6 czerwca 2018, godz. 08:00
Ważne, by modlitwa stała się zaczynem i duszą naszej działalności, a nie usprawiedliwieniem dla "pobożnej" bierności i wygodnej obojętności.
więcej

"Bozia zawsze nam towarzyszy"

Victor Codina SJ
Victor Codina SJ

Wtorek, 5 czerwca 2018, godz. 09:00
Kończąc kurs chrześcijańskiej formacji dla dorosłych w ubogiej dzielnicy Cochabamby (Boliwia), jedna z kobiet uczestniczących w zajęciach wykrzyknęła: "Bozia zawsze nam towarzyszy". Co wyrażamy, gdy nazywamy Boga w ten sposób?
więcej

Sprostowanie

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, godz. 09:56
Poniżej publikujemy treść sprostowania nadesłanego przez Cezarego Gmyza.
więcej

Dziękuję Protestującym. Zróbmy wszystko

s. Małgorzata Chmielewska
Poniedziałek, 4 czerwca 2018, godz. 09:46
Także w imieniu Artura, mojego niepełnosprawnego syna i wielu innych, których znam osobiście lub tylko z kontaktów telefonicznych czy mailowych. Zróbmy wszystko, żebyście nie wrócili do strefy cienia.
więcej

Ekonomia, która zabija

Kasper Kaproń OFM
Kasper Kaproń OFM

Niedziela, 3 czerwca 2018, godz. 09:00
Nie może być tak, że w jednej parafii proboszcz cieszy się, że uczy w szkole i tylko pensja pozwala mu przeżyć, a w innych parafiach księża żyją na bardzo wysokim i ponad przeciętnym poziomie.
więcej

Prawem nie da się zastąpić sumienia

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Sobota, 2 czerwca 2018, godz. 09:00
Była pełna mobilizacja. Był szturm modlitewny. A jednak wynik niedawnego referendum w Irlandii okazał się dużym zaskoczeniem. Ponad 66 procent głosujących opowiedziało się za usunięciem poprawki do konstytucji, gwarantującej ochronę życia dzieci nienarodzonych. Droga do przyjęcia ustaw legalizujących aborcję została otwarta.
więcej

Trzy prezenty na Dzień Dziecka, których nie kupisz w sklepie

Maja Moller
Maja Moller

Piątek, 1 czerwca 2018, godz. 08:00
leadSą takie prezenty, których nie da się kupić w żadnym sklepie, a które cieszą bardziej niż najmodniejsza zabawka z telewizyjnych reklam.
więcej

Jezus "widział" kobiety

L'Osservatore Romano
Lucetta Scaraffia
Czwartek, 31 maja 2018, godz. 09:00
Jedną z najbardziej rewolucyjnych nowości Jezusa było to, że "widział" kobiety, na ogół stanowiące obecność tak nieistotną, że nie były nawet dostrzegane przez mężczyzn tamtej epoki.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook