Co szkodzi dobroczynności?

Jacek Siepsiak SJ
Poniedziałek, 25 września 2017, godz. 10:00
"Lepsze jest wrogiem dobrego". Tak się mówi. Czy to znaczy, że lepiej się nie rozwijać, np. na polu charytatywnym?
więcej

Inwektywy pod adresem księży

Wojciech Żmudziński SJ
Wojciech Żmudziński SJ

Niedziela, 24 września 2017, godz. 09:00
"Wieprz przebrany za księdza, łajdacka świnia, pasożyt społeczny, diabeł w sutannie!" To najłagodniejsze z obelżywych słów pod adresem księży, jakie powtarzają dzieci po swoich rodzicach głośno komentujących wieczorne wieści ze świata. Nawet funkcjonariusze SB nie ubliżali tak publicznie księżom, jak czynią to dzisiaj użytkownicy Internetu na forach internetowych i portalach społecznościowych - zgadzacie się z o. Żmudzińskim?
więcej

Miłość ci się nie przydarza?

Edyta Drozdowska
Edyta Drozdowska

Sobota, 23 września 2017, godz. 09:00
Marzysz, pragniesz, nie możesz się doczekać i nic. Kogoś, kto by po prostu BYŁ. Z kim dałoby się rozumieć bez słów i przyjaźnić na śmierć i życie. Co, jeśli takiego kogoś uporczywie nie ma?
więcej

Empatia

Piotr Nowina-Konopka
Piotr Nowina-Konopka

Piątek, 22 września 2017, godz. 09:00
Papież jest jeden, na głowie cały Kościół, a także ci, których nie pyta o wyznanie, ale czuje się jakoś ich ojcem. Nie może wniknąć w miliardy pojedynczych nieszczęść, nie ma jak im zaradzić. Robi, co może.
więcej

Stygmaty - sensacja czy coś więcej?

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Środa, 20 września 2017, godz. 09:00
Z medialnych materiałów na temat brata Elii Cataldo można się dowiedzieć, że w Wielkim Tygodniu w sposób fizyczny doznaje takich cierpień, jakich doświadczał Jezus w Czasie swojej męki, że ma dar bilokacji, uzdrawiania, czytania w ludzkich sercach. Czy doniesienia są prawdziwe?
więcej

Czy można modlić się na smartfonie?

Karol Wilczyński
Karol Wilczyński

Wtorek, 19 września 2017, godz. 09:00
"To desakralizuje modlitwę" - powiedział o modlitwie za pomocą smartfona kard. Sarah. Czy modlitwa na telefonie lub tablecie jest ważna? Czy Kościół powinien zakazać korzystania z technologii w trakcie liturgii?
więcej

Chrześcijaństwo czy hipisostwo?

Szymon Żyśko
Szymon Żyśko

Wtorek, 19 września 2017, godz. 09:00
Największą herezją dzisiejszych czasów jest niewiara, że Ewangelia jest w ogóle do zrealizowania. Nie ma w nas wysiłku, by według Ewangelii żyć. Popieranie kary śmierci lub dostępu do broni są tego dowodem.
więcej

Medialna burza o antykoncepcję i siła informacji

Maja Moller
Maja Moller

Poniedziałek, 18 września 2017, godz. 09:00
Wiem, że ten tekst wywoła dyskusję na temat antykoncepcji. Zwolennicy klauzuli sumienia wypomną mi, że napisałam o zrozumieniu dla autorki facebookowego wpisu. Przeciwnicy z kolei oburzą się wzmianką o tym, że pewne prawa przysługują nie tylko pacjentowi, lecz również lekarzowi. Szczerze mówiąc jednak - niewiele obchodzi mnie kolejna bitwa na słowa"
więcej

Czy kara śmierci mieści się w granicach chrześcijaństwa?

Sean Hagerty SJ
Sean Hagerty SJ

Niedziela, 17 września 2017, godz. 09:00
Wydarzenia, które miały miejsce w sierpniu w Charlottesville były obrzydliwe i przerażające. Marsz setek sympatyków Białych Nacjonalistów i neonazistów z pochodniami w rękach w amerykańskim mieście wydawał się być czymś zupełnie niewyobrażalnym. Jeszcze bardziej zadziwiający jest fakt, że wielu z tych Białych Nacjonalistów i neonazistów uważała się za chrześcijan.
więcej

Co Kościół może wiedzieć o seksie?

Michał Lewandowski
Michał Lewandowski

Sobota, 16 września 2017, godz. 09:00
Kiedy liczy się tylko to czy można używać prezerwatywy, czy nie, to chrześcijaństwo przemienia się w potworka, który zamiast głosić nadzieję i radość, wszędzie dopatruje się grzechu i zepsutego nieczystością świata.
więcej

Niebyt za niebyt

Jacek Siepsiak SJ
Piątek, 15 września 2017, godz. 09:00
Chciałbym tylko zwrócić uwagę na coś, co nazywano "wykluczeniem towarzyskim". Gdy ktoś okazał się kłamcą, to po prostu już mu nie ufano. Czy to oznacza, że jeśli ktoś pod fałszywymi zarzutami, chciał kogoś wykluczyć z debaty publicznej, powinien "w zamian" zostać z niej wykluczony? Tak sugerowałaby Biblia.
więcej

Kościół według biskupa Grzegorza Rysia

Sławomir Rusin
Sławomir Rusin / DEON.pl

Piątek, 15 września 2017, godz. 07:00
Kościół, którego nauczyłem się od bp. Rysia to coś więcej niż instytucja. To wspólnota grzeszników, których gromadzi Niewinny i tylko On może osądzać i wydawać wyroki.
więcej

Biskup, który może zrobić różnicę

Piotr Żyłka
Piotr Żyłka

Czwartek, 14 września 2017, godz. 13:00
Jeśli któryś z biskupów ma szansę stać się prawdziwym liderem Kościoła w naszym kraju, to jest nim biskup Grzegorz Ryś. Dlatego decyzja o mianowaniu go metropolitą archidiecezji łódzkiej budzi wielką nadzieję. To jest bardzo smutny dzień dla Krakowa i równocześnie bardzo dobry dzień dla Kościoła w Polsce.
więcej

Nie można być chrześcijaninem tylko trochę

s. Małgorzata Chmielewska
Czwartek, 14 września 2017, godz. 09:00
Nie można być przyzwoitym kawałeczek. A żeby być chrześcijaninem, trzeba z czegoś zrezygnować, żeby mieć co innego. A właściwie Kogoś innego.
więcej

Moje pierwsze spotkanie z muzułmańskimi uchodźcami w Polsce

Szymon Żyśko
Szymon Żyśko

Środa, 13 września 2017, godz. 09:00
Do Krakowa przyjechali uchodźcy. Przybyli na zaproszenie chrześcijan na tzw. "Dni radości". Chwile dobra przed kolejną długą drogą, bo nie mając stałego pobytu, w każdej chwili mogą zostać deportowani. Nie mają nawet pewności dokąd.
więcej

Przełomowa pielgrzymka i prorocze słowa Franciszka

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Wtorek, 12 września 2017, godz. 09:00
Kościół w przedstawionej przez Franciszka wizji rozumie, że konieczne jest przezwyciężenie klerykalizmu, który traktuje wiernych świeckich jak dzieci. W tej wizji Kościół ma również kobiece oblicze.
więcej

Pamiętać o zamachach jak chrześcijanin

America Magazine
Matt Malone SJ
Poniedziałek, 11 września 2017, godz. 09:00
Wybaczać błędy? Jak to możliwe? W jaki sposób można wybaczyć tym, którzy z okrutną premedytacją i niczego nie żałując popełnili masowe morderstwo na tysiącach niewinnych ludzi? Szczerze mówiąc, to, w jaki sposób mam wybaczyć, nie jest dla mnie jasne.
więcej

Najgłębsze pragnienie Ducha Świętego

Sylwia Sadlik
Niedziela, 10 września 2017, godz. 09:00
Zobaczyłam Kościół, który nie jest skupiony tylko na sobie, ale potrafi wyjść na peryferie i mówić o miłości, jaką mamy w Jezusie. Dziękuję za Papieża Franciszka, który nie tylko głosi jedność, ale jest jej sługą. W sercu poczułam podobne doświadczenie do tego, o którym czytam w Dziejach Apostolskich.
więcej

Uciszyć dominikanina

Jacek Siepsiak SJ
Jacek Siepsiak SJ

Sobota, 9 września 2017, godz. 09:00
Paweł Gużyński OP sobie poradzi. Jestem o to spokojny. Jego prowincjałowi nie mam zamiaru doradzać. Wie, co robić. Piszę, bo chcę pomóc obrońcom życia nienarodzonych (jak to się zwykło mówić).
więcej

Bóg to też człowiek

Julia Płaneta
Julia Płaneta

Piątek, 8 września 2017, godz. 09:00
Jakiś czas temu widziałam dziewczynę w koszulce z napisem "Bóg też człowiek". Najpierw się zdziwiłam, a potem pomyślałam, że to taka potrzebna nam dzisiaj prawda.
więcej

Nie zanosi się na fajrant w łataniu dziur w świecie

s. Małgorzata Chmielewska
Czwartek, 7 września 2017, godz. 09:00
Miałam nadzieję, że taki dom jak nasz nie będzie potrzebny po 20 latach. Minęły i nadal jest potrzebny.
więcej

Solidarność

Piotr Nowina-Konopka
Piotr Nowina-Konopka

Środa, 6 września 2017, godz. 09:00
Kto chce zniszczyć solidarność - ten posiłkuje się populizmem. Ten będzie szczuł jednych na drugich. Ten będzie konstruował alternatywną wersję historii. Ten będzie obrzydzał każdego obcego, każdego przybysza, choćby naprawdę zmaltretowanego przez los.
więcej

Budujemy Polskę czy wieżę Babel?

Wojciech Żmudziński SJ
Wtorek, 5 września 2017, godz. 09:00
W Polsce katolicy naprawdę potrzebują pojednania ponad podziałami. Potrzebują tego od zaraz. Nie w formie symbolicznych gestów, spektakularnych marszów czy procesji na kolanach. Czy tak trudno usiąść przy stoliku i posłuchać się nawzajem?
więcej

Białe chrześcijaństwo

Katarzyna Nocuń
Katarzyna Nocuń

Poniedziałek, 4 września 2017, godz. 09:00
Kiedy kończyłam oglądać wywiad z amerykańskim rasistą, po moim ciele przeszły ciarki. Dla pana Barkera jestem prawdopodobnie gorszym rodzajem człowieka, którego ewentualnie, w pewnych okolicznościach można by wykurzyć ogniem.
więcej

Tylko mój "katolicki" Bóg jest prawdziwy?

Joanna Uchańska
Joanna Uchańska

Niedziela, 3 września 2017, godz. 09:13
"Tylko mój Bóg jest prawdziwy. Twój Bóg nie ma nic wspólnego z prawdziwym Bogiem". Czy ktokolwiek ma prawo, by osądzić, jaki jest prawdziwy obraz Boga? I tu przychodzi pora na historię odważnej i oddanej Rut.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Google
Zaloguj przez Facebook