A co z tymi, którzy stoją z boku?

Alicja Straszecka
Alicja Straszecka

Poniedziałek, 18 marca 2019, godz. 09:00
Za mojego życia Kościół nie przeżywał dotąd trudności tak wielkich jak obecnie. Skandal pedofili i ukrywania jej przez kościelną hierarchię to katastrofa. Słuchając coraz to nowszych doniesień, myślę o hipokryzji.
więcej

Rodzice się domagają?

Jacek Siepsiak SJ
Jacek Siepsiak SJ

Niedziela, 17 marca 2019, godz. 09:00
Rodzice uczniów najczęściej mają poczucie, że ich wpływ na edukację (zwłaszcza publiczną) jest żaden. Wygląda na to, że szykuje się nowa przedwyborcza wojenka. Pytanie, kogo tym razem wykorzystają politycy?
więcej

Krajobraz po konferencji KEP o wykorzystywaniu małoletnich

Tomasz Krzyżak
Tomasz Krzyżak

Sobota, 16 marca 2019, godz. 09:00
"Chociaż faktycznie na konferencji pojawiły się słowa, które pojawić się nie powinny, a sam styl prezentacji wyników kwerendy pozostawia wiele do życzenia (jest to zresztą temat na odrębny komentarz), to jednak nie przyłączę się do frontalnego ataku" - pisze Tomasz Krzyżak.
więcej

Chrześcijańska broń przeciw kłamstwu

bp Jerzy Samiec
bp Jerzy Samiec

Piątek, 15 marca 2019, godz. 09:00
Jak bronić się przed kłamstwem, hejtem czy fałszywymi informacjami, których jest pełno w internecie? Wierzący mają solidną obronę.
więcej

Na jakie pytania odpowiedzą dziś polscy biskupi?

Karol Kleczka
Karol Kleczka

Czwartek, 14 marca 2019, godz. 09:00
Dzisiejszy dzień może być przełomem, którego potrzebuje Kościół w Polsce i o jaki wołają wierni.
więcej

Stulecie KEP. Jubileusz w cieniu problemów i oczekiwań

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Środa, 13 marca 2019, godz. 09:00
Okrągły jubileusz obchodzony jest w cieniu bardzo poważnych problemów, pytań i oczekiwań kierowanych przez wiernych wobec Kościoła w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie Konferencji Episkopatu Polski.
więcej

Zamienić nowy sezon "Narcos" na trochę starszy sezon Ewangelii

Michał Zalewski SJ
Michał Zalewski SJ

Wtorek, 12 marca 2019, godz. 09:00
Jeśli Netflix potrafi nam skasować 5 godzin z całego dnia, znaczy to po prostu, że zdolność odizolowania się od świata mamy opanowaną do perfekcji. Wystarczy tylko zamienić nowy sezon "Narcos" na trochę starszy sezon Ewangelii. Albo Tindera na Modlitwę w drodze.
więcej

Czy możemy jeszcze odnaleźć się w Kościele?

Julia Bondyra
Julia Bondyra

Poniedziałek, 11 marca 2019, godz. 09:00
Jestem w drodze na rekolekcje weekendowe, z przodu samochodu toczą się zwykłe rozmowy, ja siedzę z tyłu i czytam raport o pedofilii w Kościele Fundacji "Nie lękajcie się".
więcej

Bal a post

Gazeta Krakowska
Jacek Siepsiak SJ
Niedziela, 10 marca 2019, godz. 09:00
To zupełnie coś innego przyjaźnić się z zamożnymi, by wyciągnąć od nich pieniądze na biedaków, a co innego przyjaźnić się z biednymi, by im sensownie pomóc.
więcej

Rozwój jest dobry. W obronie coachingu

Edyta Drozdowska
Edyta Drozdowska

Sobota, 9 marca 2019, godz. 09:00
"Manipulowanie ludźmi jest nieetyczne" - to zdanie Kasia usłyszała na spotkaniu modlitewnym od kolegi, który nic o niej nie wie, oprócz tego, że zawodowo zajmuje się coachingiem. Dlaczego nie warto osądzać z góry? Jak przestać bać się tej drogi rozwoju?
więcej

Chcemy pomóc Zranionym w Kościele dźwigać ich brzemię

Jakub Kiersnowski
Jakub Kiersnowski

Piątek, 8 marca 2019, godz. 09:00
Dzisiaj naszym katolickim krzyżem są grzechy współwyznawców. Jesteśmy współodpowiedzialni za dźwiganie tego krzyża, którym są skutki grzechów i przestępstw, i za wsparcie tych, których brzemię - krzywda, dramat i trauma - jest zbyt wielkie, by sobie z nim samodzielnie poradzili.
więcej

Cud zapowiedziany przez proroka

Zygmunt Kwiatkowski SJ
Zygmunt Kwiatkowski SJ

Czwartek, 7 marca 2019, godz. 09:00
Wierzymy przecież w spełnienie się biblijnych proroctw, a skoro tak, to byłby to również imperatyw do działania zgodnie z wymogami wiary.
więcej

Skąd się wziął klerykalizm?

Wacław Oszajca SJ
Środa, 6 marca 2019, godz. 09:00
Ta deformacja Kościoła, jakim jest klerykalizm, nie wzięła się nie wiadomo skąd, to nasze dzieło, może przede wszystkim tych spośród nas, którzy sami siebie, ale innych też, uważali za tzw. "najlepszych synów Kościoła". Ponieważ klerykalizm jest naszym dziełem, nic dziwnego, że tak trudno jest nam się z nim rozstać.
więcej

Ile Kościół w Polsce robi ws. pedofilii?

Tomasz Krzyżak
Tomasz Krzyżak

Wtorek, 5 marca 2019, godz. 09:00
W temacie molestowania jeszcze sporo do zrobienia. Przede wszystkim w sferze mentalnej, ale nie bez znaczenia jest strefa medialna. W tej ostatniej Kościół leży na łopatkach. Wciąż nie potrafi zrozumieć, że w tej kwestii dziennikarze nie muszą być wrogami lecz sprzymierzeńcami.
więcej

Sposób na wyjście z zamieszania wokół ks. Jankowskiego

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Poniedziałek, 4 marca 2019, godz. 09:00
Jest dla mnie oczywiste, że inicjatywa takich działań musi wyjść ze strony Kościoła katolickiego w Polsce. Ponieważ wyjaśnienie wątpliwości i zawiłości jego biografii jest niezbędne dla dobra wspólnoty katolików w naszej Ojczyźnie.
więcej

Celibat i pedofilia

Jacek Siepsiak SJ
Jacek Siepsiak SJ

Niedziela, 3 marca 2019, godz. 09:00
Środowisko księży jest specyficzne. Czym różni się od innych grup mających dostęp "zawodowy" do dzieci? Obowiązkowym celibatem. Nie celibatem, ale obowiązkowym celibatem.
więcej

Lady Gaga i Bradley Cooper - czyli narodziny prawdy

ks. Wojciech Koladyński
ks. Wojciech Koladyński

Sobota, 2 marca 2019, godz. 09:00
Ten moment gali, warto ocalić na dłużej - moment artystycznie i emocjonalnie czysty i piękny.
więcej

Chrystus w Tyńcu przychodzi w niedzielę

ks. Tomasz Szałanda
ks. Tomasz Szałanda / DEON.pl

Piątek, 1 marca 2019, godz. 15:00
Tak naprawdę jednak Chrystus przywitał mnie w niedzielę, by w następną pożegnać. Wchodząc po raz pierwszy na teren tynieckiego opactwa, w bramie, na kamieniach klęczał Żebrak. Nie rozpoznałem Go.
więcej

"Bóg, który chce, by te dzieci żyły jak szmaty"

Karol Wilczyński
Karol Wilczyński

Piątek, 1 marca 2019, godz. 09:00
Są wydarzenia, które uświadamiają, jak wielka jest skala cierpienia wokół nas. Są rzeczy, których zło przekracza nasze wyobrażenia. Aż trudno uwierzyć, że mógł do nich doprowadzić sam człowiek. Czy jest to zło, którego chce Bóg?
więcej

Kobiety muszą przełamać zamknięte klerykalne kręgi

L'Osservatore Romano
kard. Reinhard Marx
Czwartek, 28 lutego 2019, godz. 09:00
Klerykalne struktury i klerykalne zarządzanie w kościele katolickim przyczyniło się do rozprzestrzeniania się wykorzystywania seksualnego. Kobiety na przywódczych stanowiskach mogą to zmienić.
więcej

Bóg nas wzywa do pracy z młodzieżą

Paweł Kowalski SJ
Paweł Kowalski SJ

Środa, 27 lutego 2019, godz. 09:00
W ubiegłym tygodniu jezuici otrzymali dokument będący efektem długiego rozeznania, w które włączony został nawet Papież. To, co otrzymaliśmy, śmiało można nazwać wolą, jaką Bóg ma wobec zakonu.
więcej

Godność zakonnicy

Katarzyna Nocuń
Katarzyna Nocuń

Wtorek, 26 lutego 2019, godz. 08:50
Widziałam kobiety myjące klasztorne podłogi, pracujące w zakrystii, w parafialnej kancelarii, sprzątające kościół. Jeśli jest to czyjś świadomy wybór, to nic mi do tego. Jednak jak często kwestie nierówności i wykorzystywania przykrywa się w katolickich rozmowach banałami o służbie, poświęceniu i świętości?
więcej

Podział władz

Gazeta Krakowska
Jacek Siepsiak SJ
Poniedziałek, 25 lutego 2019, godz. 09:00
Kościół z nowoczesnym podziałem władz ma kłopot. Czy ze swoją feudalną strukturą może odnaleźć się w demokratycznym państwie?
więcej

Tej lawiny nie da się już powstrzymać

Tomasz Krzyżak
Tomasz Krzyżak

Niedziela, 24 lutego 2019, godz. 09:00
Raport fundacji "Nie lękajcie się" to granat wrzucony między biskupów. Jego detonacja porani kilku biskupów, którym trudno będzie teraz oderwać od swojej sutanny łatkę z napisem: "obrońca pedofilów", ale spowoduje lawinę. Lawinę, której nie da się już powstrzymać. Może to być jednak lawina, która będzie dla polskiego Kościoła oczyszczająca.
więcej

Przeprosić i w końcu naprawić zaniedbania. To już naprawdę ostatnia szansa

Piotr Żyłka
Piotr Żyłka

Sobota, 23 lutego 2019, godz. 09:00
Franciszek ucałował dłoń ofiary pedofilii. Jeśli Kościół w Polsce szybko nie pójdzie za przykładem papieża, kościoły będą radykalnie pustoszeć. I to będzie wina Kościoła, który rozminął się z Ewangelią i bardziej się martwi o swój wizerunek niż o pomoc słabym, skrzywdzonym i zranionym. To już naprawdę ostatni dzwonek. Za chwilę będzie za późno - pisze redaktor naczelny DEON.pl Piotr Żyłka.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook