Wiara w niewiarę. Skąd się biorą ateiści?

Zygmunt Kwiatkowski SJ
Zygmunt Kwiatkowski SJ

Środa, 21 lutego 2018, godz. 09:00
Na ogół, zarówno kiedyś, jak chyba jeszcze bardziej jest to widoczne dzisiaj, podobne postawy są efektem końcowym dłuższego okresu "odzwyczajenia się" od religijności.
więcej

Prawdziwy ekumenizm wymaga odwagi

bp Jerzy Samiec
Wtorek, 20 lutego 2018, godz. 09:00
Czasami muszę podważyć przyjęte dotychczas wartości po to, aby móc do nich powrócić poprzez analizę ich pochodzenia. Muszę odpowiedzieć sobie na pytania: czy są właściwe? Czy może powinny ulec zmianie?
więcej

Aborcja nie jest OK. Życie jest OK

Maja Moller
Maja Moller

Poniedziałek, 19 lutego 2018, godz. 10:25
Aborcja nie jest ok i myślę, że większość Polek to wie. Na stronie terminacjaciazy.pl znajduję słowa: "Przerwanie ciąży to dla wielu osób jedna z najcięższych życiowych decyzji". A hasło Wysokich Obcasów ("Aborcja jest ok") to próba racjonalizacji, czyli zastosowania jednego z mechanizmów obronnych.
więcej

Zachęcam do szaleństwa w miłości

ks. Jacek WIOSNA Stryczek
Niedziela, 18 lutego 2018, godz. 09:00
Wzrusza mnie fragment Ewangelii o jawnogrzesznicy i faryzeuszu. Za tym wzruszeniem jest ukryta pewna tajemnica, którą kiedyś odkryłem i radykalnie zmieniła moje życie.
więcej

Co się dzieje w seminariach duchownych?

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Sobota, 17 lutego 2018, godz. 09:00
Gdy wokół młodego duchownego ze zgromadzenia Księży Misjonarzy zrobiło się głośno, z wielu stron słyszałem pytania: "Jak to możliwe, że dopuszczono go do święceń? Jak przeszedł przez wieloletnią formację? Dlaczego nikt nie zwrócił uwagi na jego poglądy w tak ważnych dla pacy duszpasterskiej sprawach?".
więcej

Tak wygląda sukces według Ewangelii

s. Małgorzata Chmielewska
Piątek, 16 lutego 2018, godz. 09:00
Słowo to oznacza w systemie Bożych wartości zupełnie co innego niż w oczach świata. Mycie bezdomnej, śmierdzącej kobiety zarezerwowane jest dla ministra w Królestwie Bożym.
więcej

Tragiczna środa popielcowa

Wojciech Bojanowski SJ
Wojciech Bojanowski SJ

Czwartek, 15 lutego 2018, godz. 08:35
Niestety także w Polsce są środowiska, które optują za swobodnym dostępem do broni. Te grupy argumentują, że ludzie mają prawo samodzielnie się bronić. Jednak takie podejście jest niezwykle zgubne, jak pokazuje przykład Stanów Zjednoczonych. Prowadzi do wzrostu przemocy, cierpienia i lęku.
więcej

Wielkopostna opowieść

Wojciech Żmudziński SJ
Wojciech Żmudziński SJ

Środa, 14 lutego 2018, godz. 09:00
Jeszcze przed trzydziestu laty symbole religijne były w Albanii zakazane. Za chrzest groziła kara śmierci, a za ukrywanie egzemplarza Pisma Świętego szło się na długie lata do więzienia. Wielu chrześcijan zginęło, inni poszli na współpracę z reżimem. O pokucie jednego z nich opowiada ta historia.
więcej

Walentynki w Popielec

Joanna Petry-Mroczkowska
Joanna Petry-Mroczkowska

Wtorek, 13 lutego 2018, godz. 09:00
Tak się składa, że w tym roku walentynki zbiegają się z Popielcem. Ponieważ są to wydarzenia ideowo sobie raczej obce, i skoro Środy Popielcowej na inny dzień przenieść się nie da - ani nikt nie zamierza - więc należy mieć nadzieję, że młodzi ludzie - walentynkami zainteresowani, a jednocześnie chcący początek postu w skupieniu przeżyć - znajdą dobre rozwiązanie.
więcej

Cudzysłowia

Piotr Nowina-Konopka
Piotr Nowina-Konopka

Poniedziałek, 12 lutego 2018, godz. 09:00
Niedawno abp Ryś - powołując się na Sobór Watykański II, na papieża św. Jana Pawła II i na obecnego papieża Franciszka - dowodził jak ciężkim grzechem jest antysemityzm. Miał do tego prawo. Franciszek czyni to ustawicznie.
więcej

Jak będzie wyglądał Kościół przyszłości?

Szymon Żyśko
Szymon Żyśko

Niedziela, 11 lutego 2018, godz. 09:00
W jaki sposób dusza jest związana ze świadomością? Czy będzie ją można przenosić pomiędzy ciałami? Czy ja i mój klon będziemy mieć jedną duszę? Co się stanie, gdy ktoś postanowi sklonować Jezusa? To mogą być prawdziwe pytania, wobec których stanie Kościół za kilkaset lat.
więcej

Czy to będzie najważniejsza książka roku w Polsce?

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Sobota, 10 lutego 2018, godz. 09:00
O. Kasper Mariusz Kaproń Ofm stwierdził, że "Otwieranie drzwi" to będzie najprawdopodobniej najważniejsza książka roku 2018 w Polsce. Byłoby dobrze, gdyby tak się stało.
więcej

Poprawność polityczna

Jacek Siepsiak SJ
Jacek Siepsiak SJ

Piątek, 9 lutego 2018, godz. 09:31
Mam problem z obwarowywaniem prawnym "kłamstwa oświęcimskiego". Ten wyjątek wydaje mi się niepotrzebny - pisze jezuita.
więcej

Szarzy, zwykli ludzie tworzą prawdziwe życie

s. Małgorzata Chmielewska
Czwartek, 8 lutego 2018, godz. 09:00
Życie to nie event, wieczna imprezka bez konsekwencji, dla siebie i innych. Bez liczenia się z bólem innych. Bez zobowiązań. Jak mi się tutaj impreza nie spodoba, to przecież mam tyle innych do wyboru.
więcej

Niewykorzystane szanse Kościoła

L'Osservatore Romano
Lucetta Scaraffia
Środa, 7 lutego 2018, godz. 09:00
Dzisiaj tej odwagi zdaje się nie mieć już nawet niemało ludzi Kościoła, którzy także przy trumnie mówią często tylko o miłości, radości, ciągłości.
więcej

Anioły chodzą w skórach i jeżdżą na motorach

Piotr Kosiarski
Piotr Kosiarski

Wtorek, 6 lutego 2018, godz. 09:00
Przemoc jest okrutna i zawsze bardzo boli. Bez względu na to, czy doświadczamy jej ze strony najbliższych, rówieśników czy przypadkowo spotkanych ludzi.
więcej

Zapomniana misja Adama

Wojciech Żmudziński SJ
Wojciech Żmudziński SJ

Poniedziałek, 5 lutego 2018, godz. 08:00
Czy miałeś kiedyś przekonanie, że coś wiesz, ale nie potrafisz tego wyrazić, a przynajmniej tak wyrazić jakbyś chciał? Jeśli tak, to witaj w klubie uczniów Adama.
więcej

Dlaczego papież wzywa do modlitwy za rządzących?

Zygmunt Kwiatkowski SJ
Zygmunt Kwiatkowski SJ

Niedziela, 4 lutego 2018, godz. 09:00
Ciekawe skojarzenie: wolność i korupcja. I do tego jeszcze władza! Doskonały surowiec skojarzeniowy dla kryminału i dobrze pasujący do czarnej kroniki tabloidu. Tymczasem chodzi o papieską intencję modlitwy na luty.
więcej

Po co zmieniać "Ojcze nasz"?

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Sobota, 3 lutego 2018, godz. 09:00
Krytyczne głosy, wskazujące, że tradycyjny przekład dla wielu wiernych jest dzisiaj niezrozumiały, (...) pojawiają się od dawna w różnych krajach.
więcej

Głos Kościoła w tej sprawie pokaże, czy jesteśmy pro-life

Karol Wilczyński
Karol Wilczyński

Piątek, 2 lutego 2018, godz. 09:00
Relacje ludzi Kościoła z politykami prawie zawsze wywołują kontrowersje. Nadszedł moment, w którym głos katolików i hierarchów musi być słyszalny. "To kolejny publiczny skandal - powiedział w tej kwestii reprezentant niemieckich biskupów. - Rząd nie wywiązał się z obietnicy".
więcej

Amoris laetitia - instrukcja z Buenos Aires

ks. Adam Błyszcz CR
ks. Adam Błyszcz CR

Czwartek, 1 lutego 2018, godz. 09:00
Jestem przekonany, że tak Franciszek, jak i biskupi argentyńscy w swoich rozważaniach trzymają się cały czas doktryny Kościoła. Doktryny wyznaczonej nauczaniem św. Jana Pawła II zawartym w adhortacji Familiaris consortio oraz katolickim pojęciem grzechu ciężkiego.
więcej

Dlaczego księża się spóźniają?

ks. Łukasz Połacik
ks. Łukasz Połacik

Środa, 31 stycznia 2018, godz. 09:00
Dostawca pizzy powinien pojawić się dokładnie o umówionej wcześniej godzinie (za co pewnie warto mu czasem podziękować). Ksiądz - nie. Bo, dzięki Bogu, nie pracuje w korporacji.
więcej

Nanga Parbat. Ile jest warte ludzkie życie?

Szymon Żyśko
Szymon Żyśko

Wtorek, 30 stycznia 2018, godz. 09:02
Mogę zrobić setki wyliczeń, pokazując, że każdy z nas w tym 38-milionowym kraju dorzucił zaledwie grosz do ceny za sprowadzenie Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol, ale nie chcę być kasjerem wyceniającym ich życie tylko po to, by udowodnić coś garstce szaleńców.
więcej

Nasz problem z papieżem Franciszkiem

Jesuit Post
Bill McCormick SJ

Poniedziałek, 29 stycznia 2018, godz. 09:00
Zamiast podążać za przykładem Franciszka, wciąż o nim rozprawiamy. (To co ja właśnie teraz robię). Nieprawdopodobnie dużo napisano o papieżu Franciszku od momentu jego elekcji w 2013 roku. Wiele środowisk kościelnych uwielbia o nim mówić i nic poza tym. I tu jest problem.
więcej

Mentalność starszego brata

Kasper Kaproń OFM
Kasper Kaproń OFM

Niedziela, 28 stycznia 2018, godz. 09:00
U nas, katolików, funkcjonuje pewien rodzaj kupczenia z Panem Bogiem: na radość wieczną muszę sobie zapracować. Być może jest to konsekwencja obrazu Boga, jaki stworzyliśmy sobie choćby na podstawie "pierwszej prawdy wiary", której uczyliśmy się na katechezie: "Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze".
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook