Pycha jest destrukcyjną siłą

bp Jerzy Samiec
bp Jerzy Samiec

Środa, 18 lipca 2018, godz. 10:00
Przypominanie tak tragicznych wydarzeń ma sens, bo pokazuje do czego prowadzą podziały i głoszenie takich haseł, jak choćby: "Polska dla prawdziwych Polaków", brak reakcji na wypowiedzi i zachowania o podłożu ksenofobicznym oraz nasze milczenie, milczenie zwłaszcza decydentów oraz tych, którzy zajmują wysokie pozycje społeczne.
więcej

Pielgrzymki - tradycja, która nigdy nie wyjdzie z mody?

Magdalena Jóźwik
Magdalena Jóźwik

Wtorek, 17 lipca 2018, godz. 09:00
Skoro Boga można spotkać na modlitwie, w Piśmie Świętym, w sakramentach, w drugim człowieku, więc po co jeszcze gdzieś iść? Czy Bóg inaczej słyszy w Piekarach, Częstochowie, Łagiewnikach, Lourdes, Jerozolimie?
więcej

"Jezus nie był szczepiony". Kościół i antyszczepionkowcy

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Poniedziałek, 16 lipca 2018, godz. 09:00
Ponad dwa lata temu, podczas wizyty w Meksyku, papież Franciszek osobiście podał doustnie szczepionkę dziecku przebywającemu w szpitalu pediatrycznym. Nikt nie wątpił, że był to gest poparcia dla szczepień, traktowanych jako profilaktyka przed chorobami zakaźnymi.
więcej

Czego katolicy mogą nauczyć się od Chorwatów?

Szymon Żyśko
Szymon Żyśko

Niedziela, 15 lipca 2018, godz. 09:00
Panowie, jestem wam wdzięczny za te pięć życiowych lekcji. Cokolwiek dzisiaj się wydarzy na boisku, wracacie z tarczą.
więcej

Całodobowy żłobek: szansa czy zagrożenie?

Magdalena Urbańska
Magdalena Urbańska

Sobota, 14 lipca 2018, godz. 09:05
Rozmawiałam o tej placówce z wieloma osobami. Najbardziej zaskoczyła mnie moja mama, która wiele razy sama miała wszystkiego dość, opiekując się szóstką rozbrykanych maluchów. Powiedziała, że nie dziwi się, że powstała ta placówka.
więcej

Koniec milczenia ws. nadużyć seksualnych

Lucetta Scaraffia
Lucetta Scaraffia

Piątek, 13 lipca 2018, godz. 09:00
Kwestia nadużyć seksualnych wobec osób najsłabszych - dzieci i kobiet - coraz wyraźniej wychodzi na światło dzienne w społeczeństwach zachodnich i powoduje radykalne zmiany w społeczeństwie i w zbiorowej moralności. Lecz jeden aspekt problemu rodzi szczególne zdziwienie i zakłopotanie wielu osób: dlaczego świadkowie czekali tak długo z ujawnieniem tych rzeczy? Dlaczego tyle lat milczeli?
więcej

Przestaliśmy wierzyć, że możemy być święci

Joanna Długosz
Joanna Długosz

Czwartek, 12 lipca 2018, godz. 09:00
Jak wychowywać dziecko, by nie tylko chciało zostać strażakiem albo piosenkarką, ale miało marzenie, by być świętym strażakiem i świętą piosenkarką? Nawet my - dorośli - boimy się, że nie sprostamy wymaganiom i w rezultacie nie stajemy do zawodów
więcej

Księża dali sobie po twarzy

Michał Lewandowski
Michał Lewandowski

Środa, 11 lipca 2018, godz. 09:00
Prowokacyjny tytuł? Dobrze wymyślony nagłówek? Nie, okazało się, że życie samo dostarcza emocji.
więcej

Ewangelia zawsze stoi w poprzek tego świata

s. Małgorzata Chmielewska
Poniedziałek, 9 lipca 2018, godz. 09:00
I niech się komu nie wydaje, że "kiedyś było lepiej" Nigdy nie było. Jak mówiła Matka Teresa: "Bóg nie chce, żebyśmy odnosili sukcesy. On wzywa nas, żebyśmy byli wierni".
więcej

Po co błogosławić McDonalda?

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Poniedziałek, 9 lipca 2018, godz. 09:00
Pobłogosławienie i pokropienie wodą święconą restauracji nie jest niczym nadzwyczajnym, nie tylko w Polsce. Więc w czym problem?
więcej

To ratuje kapłana przed deformacją

Zygmunt Kwiatkowski SJ
Zygmunt Kwiatkowski SJ

Niedziela, 8 lipca 2018, godz. 07:00
Papież Franciszek radzi zmęczonym i samotnym księżom przyjaźń Boga i szczerą przyjaźń z drugim człowiekiem. Warto przy tej okazji zauważyć, że duszpastersko zaangażowany w Kościele jest nie tylko ksiądz, nie tylko on się trudzi i nie tylko on przeżywa samotność.
więcej

Czemu klerycy boją się kobiet?

s. Małgorzata Borkowska OSB
Sobota, 7 lipca 2018, godz. 09:00
Jeżeli młody kleryk Kolbe wierzył, iż Rzym pełen jest bab czyhających na jego cnotę, to powtarzał niewątpliwie opinię panującą wśród kleryków w ogóle… ale kobiety słysząc o tym pytają zwykle, czy oni wszyscy naprawdę mają się za aż tak pociągających, żeby warto było czyhać? - pisze s. Małgorzata Borkowska OSB.
więcej

Sumienie pozostawione same sobie

ks. Adam Błyszcz CR
Piątek, 6 lipca 2018, godz. 09:00
Pewnie zabrzmi to dziwnie, ale ci, którzy żyją w związkach niesakramentalnych też mają obowiązek formować swoje sumienie i mają prawo oczekiwać, że znajdą w tym pomoc Kościoła. Odsunięcie tej kategorii wiernych od możliwości korzystania z sakramentu spowiedzi sprawiło, że zostali pozbawieni jednego z narzędzi kształtowania sumienia.
więcej

Atak na Watykan

Piotr Nowina-Konopka
Piotr Nowina-Konopka

Czwartek, 5 lipca 2018, godz. 08:00
Zobaczymy, jakich "młodych" episkopaty wyślą do Rzymu - tych grzecznych i dobrze ułożonych, czy tych z dredami i problemami…
więcej

Religijność młodych - co poszło nie tak?

Angelika Szelągowska-Mironiuk
Angelika Szelągowska-Mironiuk

Środa, 4 lipca 2018, godz. 08:30
Raport dotyczący religijności młodych Polaków jest jak spojrzenie w lustro po wielu dniach, podczas których prowadziliśmy niezbyt higieniczny tryb życia, a jednocześnie unikaliśmy oglądania własnej twarzy, by nie dostrzec na niej śladów zaniedbania. Można obrazić się na brak litości, jaki zwykle cechuje zwierciadła, można tłumaczyć, że mamy dziś wyjątkowo złe oświetlenie, ale można też wyciągnąć wnioski.
więcej

Teolog w każdej parafii? Przydałby się

Magdalena Jóźwik
Wtorek, 3 lipca 2018, godz. 09:00
W mentalności duszpasterzy ciągle jeszcze pobrzmiewają znane z kleryckich lat, utarte hasła, że studiując filozofię traci się rozum, a teologię - wiarę. A przecież gramy w jednej drużynie, a nie przeciwko sobie.
więcej

Sanktuarium to nie miejsce do wynajęcia

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Poniedziałek, 2 lipca 2018, godz. 09:00
Sanktuarium nie jest jakimś świadczącym masowe usługi ośrodkiem konferencyjno-wypoczynkowym, który może na swoje potrzeby wynająć dowolna grupa osób. Pielgrzymka nie jest spotkaniem towarzyskim, zgromadzeniem ludzi połączonych jakąś ideą ani partyjną konwencją.
więcej

Kościół powinien być liderem w chronieniu najsłabszych

bp Jerzy Samiec
Niedziela, 1 lipca 2018, godz. 09:00
Po czterdziestu dniach zakończył się protest osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów w Sejmie. Nie dlatego się zakończył, że doszło do zawarcia kompromisu pomiędzy strajkującymi a rządzącymi, ale dlatego, że według relacji protestujących, zaczęli obawiać się o swoje zdrowie.
więcej

Tajemnica nazaretańska - klucz do odnowy Kościoła

Victor Codina SJ
Victor Codina SJ

Sobota, 30 czerwca 2018, godz. 09:00
Wszystko to pokazuje, że jeśli chcemy spotkać Jezusa, musimy skierować swe kroki do Nazaretu. Kościół, chcąc pozostać wierny Jezusowi, musi być Kościołem nazaretańskim, a nie Dawidowym.
więcej

Miękka Europa

Piotr Nowina-Konopka
Piotr Nowina-Konopka

Piątek, 29 czerwca 2018, godz. 10:00
Przecierałem oczy, czytając doniesienia medialne o wystąpieniu przewodniczącego KEP z okazji 1050-lecia diecezji poznańskiej. Wszystkie one cytują Ks. Abp Gądeckiego, który miał wtedy oświadczyć, że "Europa staje się miejscem miękkiej wersji totalitaryzmu".
więcej

Najlepsza rzecz, jaką zobaczycie podczas mundialu

Karol Wilczyński
Karol Wilczyński

Czwartek, 28 czerwca 2018, godz. 09:00
Nie będzie to dzisiejszy mecz Polski z Japonią, ani nawet żaden inny. Ostatecznie najlepsze rzeczy dzieją się zawsze poza boiskiem. A film, który za chwilę obejrzysz, najlepiej pokazuje prawdziwe piękno futbolu.
więcej

Modlitwa Taizè pomogła mi odpocząć

Julia Płaneta
Julia Płaneta

Środa, 27 czerwca 2018, godz. 08:00
Nieraz słyszałam o modlitwie Taizè, ale zawsze było mi nie po drodze. Tym razem w końcu się udało i tak poznałam coś zupełnie innego.
więcej

Jak oglądać Mistrzostwa Świata i nie stracić duszy

Karol Kleczka
Karol Kleczka

Wtorek, 26 czerwca 2018, godz. 08:00
Nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy z żałosną ironią pytają o to, co ciekawego jest w 22 spoconych mężczyznach uganiających się za workiem z gumy na boisku. Gdy ja patrzę na boisko, to widzę coś znacznie większego.
więcej

Religijność młodych - jest dobrze czy beznadziejnie?

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Poniedziałek, 25 czerwca 2018, godz. 09:00
"Często słyszę, że Kościół powinien przekazać wiarę następnemu pokoleniu. Tak, jakby to była cenna pamiątka rodzinna o wartości przede wszystkim sentymentalnej. A to przecież nie tak"
więcej

Racje, relacje i jak to będzie w protestancko-katolickim niebie

Edyta Drozdowska
Edyta Drozdowska

Niedziela, 24 czerwca 2018, godz. 09:00
Kiedy ogień nie tylko socialmediowych bitew na argumenty i słowa rozpala bardziej niż ogień Ducha, wiedz, że coś jest nie tak.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook