Ludzie niepotrzebni nikomu

s. Małgorzata Chmielewska
Niedziela, 18 listopada 2018, godz. 09:00
Wszyscy umywają ręce. Już pewnie mają zdarte od tego umywania do gołej skóry. Może kremiku do rąk użyczyć? To nie gorycz przemawia przeze mnie, bo przecież ćwiczymy to od lat.
więcej

Szczęśliwie nieudany wślizg w Setkę Niepodległej

ks. Tomasz Szałanda
ks. Tomasz Szałanda

Sobota, 17 listopada 2018, godz. 09:00
W pozytywnie rozumiane BogoOjczyźniane świętowanie próbował się wkraść "odwieczny nieprzyjaciel", przebiegle podsuwając dość wytrawny pomysł, by bezpośrednie świętowanie Narodowego Jubileuszu poprzedziła tzw. msza wszechczasów. Roztropnie jednak i na szczęście Kuria Warszawska na to zgody nie wyraziła.
więcej

Sąsiadom brakuje duszpasterzy. Co my na to?

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Piątek, 16 listopada 2018, godz. 09:00
Te dane wyglądają alarmująco. Jeśli sprawdzą się przewidywania Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich, do 2030 r. u naszych zachodnich sąsiadów około siedem tysięcy parafii z istniejących aktualnie 13,5 tys. nie będzie miało duszpasterzy.
więcej

Nie zamiatajmy pod dywan problemu katechezy w szkole

ks. Wojciech Grygiel
ks. Wojciech Grygiel

Czwartek, 15 listopada 2018, godz. 09:00
Młodzi ludzie mają najczęściej otwarte umysły i naturalnie poszukują przekonywujących wyjaśnień i my jako katecheci oraz duszpasterze jesteśmy im te wyjaśnienia winni. Jeśli w zamian za to posłyszą na przykład od katechety, że ewolucja to wymysł diabła albo że ewolucja jest niemożliwa, bo nie godzi się, aby Matka Boża pochodziła od małpy, to trudno się dziwić, że następnym razem Kościół i katechezę ominą szerokim łukiem.
więcej

O pracach służebnych w Kościele

Wacław Oszajca SJ
Wacław Oszajca SJ

Środa, 14 listopada 2018, godz. 09:00
"To my, przełożeni, spowiednicy, kierownicy duchowi, myślimy za nich i za nich odpowiadamy, oni mają słuchać i wykonywać, tak będzie dla wszystkich korzystniej i bezpieczniej. Muszą tylko wiernie służyć, ponieważ do niczego innego, bardziej odpowiedzialnego, nie są po prostu zdolni. Dlaczego tak? Bo tak żeśmy zdecydowali" - pisze Wacław Oszajca SJ
więcej

Listopadowa wzniosła utopia

Zygmunt Kwiatkowski SJ
Zygmunt Kwiatkowski SJ

Wtorek, 13 listopada 2018, godz. 09:00
Bardzo łatwo taką konkluzję uznać za wzniosłą utopię, z którą może do twarzy papieżowi, z racji pełnionej przez niego funkcji, ale obcą dla sytuacji zwyczajnych ludzi.
więcej

Zakonnica uhonorowana przez królową Elżbietę

Lucetta Scaraffia
Lucetta Scaraffia

Poniedziałek, 12 listopada 2018, godz. 09:00
Jej przesłanie mówi nam coś bardzo ważnego.
więcej

Ks. Bartosz Rajewski: potrzebujemy wyzwolenia z kompleksów

ks. Bartosz Rajewski / DEON.pl
Niedziela, 11 listopada 2018, godz. 16:22
Potrzebujemy pojednania z naszą narodową przeszłością. Pojednania z naszymi narodowymi ranami. Potrzebujemy wyzwolenia z kompleksów. Dopiero wówczas będziemy w stanie budować cywilizację miłości i cywilizację szacunku - pisze ks. Bartosz Rajewski.
więcej

To znaczy Polska dla Polaków

s. Małgorzata Chmielewska
Niedziela, 11 listopada 2018, godz. 08:50
Nic nie pomogą huczne imprezy, marsze i wymachiwanie flagami, jeśli nie idzie za tym mrówcza praca. Nad Polską we mnie. A jako żem katoliczka - nad Polską według Chrystusa we mnie.
więcej

Jak rozpoznać wiarygodny autorytet duchowy?

Magdalena Jóźwik
Magdalena Jóźwik

Sobota, 10 listopada 2018, godz. 09:00
W internecie znajdujemy wykluczające się słowa księży. Kogo zatem słuchać? Jak znaleźć zdrową naukę? Czy w ogóle jesteśmy w stanie wyrobić sobie sąd, czy dane nauczanie jest ortodoksyjne, czy nie?
więcej

Dzień Niepodległości ratują poznaniacy, osoby bezdomne i pewien ksiądz

Szymon Żyśko
Szymon Żyśko

Piątek, 9 listopada 2018, godz. 09:00
Być może to ja mam za duże oczekiwania, bo pochodzę z Wielkopolski. Tam jest inaczej. Zawsze można przecież znaleźć przynajmniej jedną rzecz, która nas łączy. Mogą nią być choćby imieniny patrona ulicy. I to, że jesteśmy razem, jest prawdziwym powodem do świętowania. Niestety to jeden z niewielu pozytywnych przykładów.
więcej

Słowa biskupa Czai budzą ogromny szacunek i nadzieję

Piotr Żyłka
Piotr Żyłka

Czwartek, 8 listopada 2018, godz. 08:50
Najpierw nie dał się sterroryzować ludziom, którzy atakowali "Kler" przed jego zobaczeniem, później odważnie powiedział o księżach pedofilach w jego diecezji, teraz potrafi krytycznie spojrzeć na działania Episkopatu i przyznać się do za swoich własnych błędów.
więcej

Kobiety kardynałami? Miałbym kandydatkę z Polski

Tomasz Krzyżak
Tomasz Krzyżak

Środa, 7 listopada 2018, godz. 09:00
Debata o roli kobiety w Kościele trwa od lat. Dyskusji o kapłaństwie kobiet nie zakończył Jan Paweł II. Nie zakończył jej też Franciszek (...) Nie wystarczy, by kobiety były dyrektorkami Caritasu albo katechetkami.
więcej

Sutanna, komża, stuła i... rewolwer, czyli księża na strzelnicy

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Wtorek, 6 listopada 2018, godz. 09:13
Dwaj księża z dymiącymi rewolwerami w dłoniach. W sutannach, komżach i biretach. Jeden dodatkowo ma na sobie stułę. Dziki Zachód dwa wieki temu? Nie. Polska. Czterdzieści kilometrów od Łodzi. 27 października br. O co chodzi? O błogosławienie nowej strzelnicy. I nie tylko o błogosławienie.
więcej

Atmosfera politycznych awantur nie dociera do najsłabszych

s. Małgorzata Chmielewska
Poniedziałek, 5 listopada 2018, godz. 09:00
To kilka tylko drobnych uwag do poprawy tego świata, a właściwie kawałeczka pod nazwą Polska.
więcej

Czas kościelnej emancypacji

Michał Zalewski SJ
Michał Zalewski SJ

Niedziela, 4 listopada 2018, godz. 09:00
"Nie tak będzie między wami" - powiedział Jezus. Bo Kościół to coś więcej niż świat. Dlatego 80% osób konsekrowanych - kobiet, nie wybrało takiego życia po to, żeby służyć męskim dwudziestu procentom.
więcej

O "Klerze" raz jeszcze

Dominik Dubiel SJ
Dominik Dubiel SJ

Sobota, 3 listopada 2018, godz. 09:00
Czy film dotknął poważnych i realnych problemów? Tak. Od problemu niedojrzałych księży, którzy krzywdzą innych, po układy i lobby na różnych szczeblach duchowieństwa. Czy przytłoczył i zasmucił? Zdecydowanie tak. Dlaczego? - pisze Dominik Dubiel SJ.
więcej

Ksiądz, który nikogo nie skreślał

Piotr Żyłka
Piątek, 2 listopada 2018, godz. 09:00
Pewien reżyser filmowy zapytał go kiedyś: "Szpaku, co jest?! Tam sobie ktoś przyćpał, tu z dziewczyną się kocha, palą papierosy, no i jak ty na to reagujesz?" A on mu opowiedział: "Jestem tu po to, żeby ich rozgrzeszać".
więcej

Święci są "znakiem sprzeciwu" wobec triumfalizmu

ks. Tomáš Halík
Czwartek, 1 listopada 2018, godz. 09:00
Święci są "znakiem sprzeciwu" wobec przystosowywania się Kościoła do "logiki tego świata", co zdarza się wówczas, gdy chrześcijanie popadają w triumfalizm i ulegają żądzy władzy.
więcej

Irlandczycy nie chcą karania za bluźnierstwo

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Środa, 31 października 2018, godz. 09:00
Rozwój i tempo wydarzeń daje do myślenia. Niektórych wręcz skłania do snucia spiskowych teorii, które miałby mieć zastosowanie również w Polsce. Inni próbują się zastanawiać, czy chodzi o walkę z Kościołem czy też o kulturowe zmiany, związane z wejściem w życie społeczne nowego pokolenia.
więcej

Dokument końcowy Synodu - radykalna zmiana perspektywy w Kościele

America Magazine
Gerard O’Connell
Wtorek, 30 października 2018, godz. 09:00
Dokument końcowy Synodu ostrzega przed "gotowymi odpowiedziami", wzywa do "towarzyszenia" i popiera przywództwo kobiet w Kościele. Pojawiają się też ważne punkty o wykorzystywaniu seksualnym, homoseksualizmie, niezrozumiałym nauczaniu seksualnym i migracjach.
więcej

"Ofiaro! Twój oprawca ci schlebia". Historia pewnego poradnika

Angelika Szelągowska-Mironiuk
Poniedziałek, 29 października 2018, godz. 09:00
Sugestia, by w obliczu molestowania prosić o pomoc Najwyższego, który być może potrząśnie sercem gwałciciela, jest straszliwym pomieszaniem porządków. Wezwanie do wiary i modlitwy nie jest wezwaniem do naiwności. Tym, co skutecznie kładzie kres molestowaniu, nie jest znoszenie tego zachowania w ciszy, lecz policyjne kajdanki i pobyt w areszcie śledczym.
więcej

Wiara w krochmal

Piotr Nowina-Konopka
Piotr Nowina-Konopka

Sobota, 27 października 2018, godz. 09:00
Dobrze byłoby wiedzieć, co ci młodzi uważają tak naprawdę za "krochmal"? Czy chodzi tylko o biskupie i kardynalskie fiolety i purpury, czy też może oni po prostu nie przyjmują żadnego autorytetu z automatu.
więcej

"Tęczowy Piątek". Kolejny przykład naszej słabości

Szymon Żyśko
Szymon Żyśko

Piątek, 26 października 2018, godz. 09:00
Może już czas, żeby zamiast bić w pusty dzwon naszych lęków, zorganizować w Kościele własny "Tęczowy Piątek"? Na przykład jako dzień modlitwy i solidarności z krzywdzonymi osobami homoseksualnymi?
więcej

Polski ksiądz, do którego przyjeżdżają ludzie z całego Londynu

Piotr Żyłka
Piotr Żyłka

Piątek, 26 października 2018, godz. 09:00
Darmowy chrzest, nabożeństwa w trakcie których dzieją się cuda i na koniec eucharystii tekst: "Po mszy zapraszamy na pączki. Bez pączka msza jest nieważna". Poznajcie polskiego proboszcza, do którego ludzie przyjeżdżają z całego Londynu i nie tylko!
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook