Pieniądze w Kościele - dwa przykłady z Krakowa

Małgorzata Bilska/Przegląd Powszechny
Środa, 7 października 2009, godz. 11:18
Kwestia pieniędzy w Kościele znajduje się w kanonie plotek katolików. Zarzut bogacenia się księży kosztem wiernych zawsze był też elementem krytyki (i powodem represji) ze strony oponentów ideowych. Kościół dawał ku temu powody: kanonizując rzesze ubogich świętych - od. św. Franciszka, aż po św. Faustynę, stawiał tak wysoko poprzeczkę, że sam do niej się sięgał.
więcej

Zachłanność proboszczów wiejskich?

Kazimierz Korab/Przegląd Powszechny
Środa, 7 października 2009, godz. 10:54
Pogląd, jakoby proboszczowie wiejscy w Polsce o wiele bardziej niż ich miejscy odpowiednicy ulegali czarowi mamony, jest u nas powszechny. Czy jednak prawdziwy?
więcej

Porozmawiajmy o finansach w Kościele

Przegląd Powszechny
Rafał Sztejka SJ/Czesław Wasilewski SJ/Przegląd Powszechny
Środa, 7 października 2009, godz. 10:29
Wiadomo, że Kościół nie jest przedsiębiorstwem. Jednak pieniądze dawane przez wiernych w jakiś sposób są w Kościele zużytkowywane.Na co idą pieniądze zbierane na tacę? Z ks. Janem Drobem, byłym ekonomem Konferencji Episkopatu Polski, rozmawiają Rafał Sztejka i Czesław Wasilewski
więcej

Bieda, pomoc i zbawienie

Sebastian Duda
Sobota, 3 października 2009, godz. 09:10
To działo się trzydzieści lat temu, na przełomie marca i kwietnia, o czym przypomniał mi niedawno ks. Wacław Hryniewicz. Człowiek-nikt po ponad dwóch latach trwania „na wielkiej górze” zaczął doświadczać czegoś dziwnego. Niebawem miał znów – ledwie na kilka miesięcy – stać się Edwardem Stachurą.
więcej

Symptomatyczny konflikt

Sebastian Duda
Czwartek, 1 października 2009, godz. 11:38
Spory prominentnych przedstawicieli Ruchu Rodzin Nazaretańskich z polskimi biskupami są bolesne. A jednak dla polskiego katolicyzmu w jakiś sposób charakterystyczne.
więcej

Mrocznie, tajemniczo, boleśnie...

Sebastian Duda
Czwartek, 1 października 2009, godz. 10:57
Krytycy zachodni często dostrzegają w polskim teatrze religijny wymiar. W Polsce dla odmiany artystów teatralnych często oskarża się o obrażanie uczuć religijnych. Z Pawłem Dobrowolskim z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego rozmawia Sebastian Duda
więcej

Obłęd, świętość i dzieje pewnego obrazu

Sebastian Duda
Sobota, 26 września 2009, godz. 12:44
Niektórzy w zmaganiach prowadzących do świętości będą widzieli obłęd. Za obłąkanych często też uważa się wybitnych artystów. Św. Brat Albert dobrym jest tu przykładem.
więcej

Odmowa rozgrzeszenia

Ks. Remigiusz Sobański / "Życie Duchowe"
Środa, 16 września 2009, godz. 14:35
Każdy wierny ma prawo i obowiązek być penitentem, a jako penitent ma prawo do otrzymania rozgrzeszenia, jeśli szczerze go pragnie, naprawdę chce pojednać się z Bogiem i z Kościołem.
więcej

"Ocieram się o bluźnierstwo". Rozmowa z Wojciechem Wysockim

Izabela Górnicka-Zdziech
Środa, 9 września 2009, godz. 11:28
Nigdy nie myślałem, że Bóg może mnie surowo karać za grzechy, których miałem i mam bez liku. Uważałem, że wielkie cierpienia lub doświadczenia na krawędzi życia, to rzecz dana, naturalna dla życia, nie kara. Przyjmuję krzyż, gdyż jak mówiła stara góralka: „nikt się na szczęście na tej ziemi z Panem Bogiem nie umawiał”.
więcej

"Moje miejsce wśród celników". Rozmowa z Krzysztofem Zaleskim

Izabela Górnicka-Zdziech
Środa, 9 września 2009, godz. 10:45
"Bywa tak, że życie zaczyna układać się jako zaprzeczenie wiary. To niekonieczne jest uleganie złu, wystarcza ta wygodna obojętność, w której obszarze wiara traci znaczenie"
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?