Pieniądze w Kościele - dwa przykłady z Krakowa

Małgorzata Bilska/Przegląd Powszechny
Środa, 7 października 2009, godz. 11:18
Kwestia pieniędzy w Kościele znajduje się w kanonie plotek katolików. Zarzut bogacenia się księży kosztem wiernych zawsze był też elementem krytyki (i powodem represji) ze strony oponentów ideowych. Kościół dawał ku temu powody: kanonizując rzesze ubogich świętych - od. św. Franciszka, aż po św. Faustynę, stawiał tak wysoko poprzeczkę, że sam do niej się sięgał.
więcej

Zachłanność proboszczów wiejskich?

Kazimierz Korab/Przegląd Powszechny
Środa, 7 października 2009, godz. 10:54
Pogląd, jakoby proboszczowie wiejscy w Polsce o wiele bardziej niż ich miejscy odpowiednicy ulegali czarowi mamony, jest u nas powszechny. Czy jednak prawdziwy?
więcej

Porozmawiajmy o finansach w Kościele

Przegląd Powszechny
Rafał Sztejka SJ/Czesław Wasilewski SJ/Przegląd Powszechny
Środa, 7 października 2009, godz. 10:29
Wiadomo, że Kościół nie jest przedsiębiorstwem. Jednak pieniądze dawane przez wiernych w jakiś sposób są w Kościele zużytkowywane.Na co idą pieniądze zbierane na tacę? Z ks. Janem Drobem, byłym ekonomem Konferencji Episkopatu Polski, rozmawiają Rafał Sztejka i Czesław Wasilewski
więcej

Bieda, pomoc i zbawienie

Sebastian Duda
Sobota, 3 października 2009, godz. 09:10
To działo się trzydzieści lat temu, na przełomie marca i kwietnia, o czym przypomniał mi niedawno ks. Wacław Hryniewicz. Człowiek-nikt po ponad dwóch latach trwania „na wielkiej górze” zaczął doświadczać czegoś dziwnego. Niebawem miał znów – ledwie na kilka miesięcy – stać się Edwardem Stachurą.
więcej

Symptomatyczny konflikt

Sebastian Duda
Czwartek, 1 października 2009, godz. 11:38
Spory prominentnych przedstawicieli Ruchu Rodzin Nazaretańskich z polskimi biskupami są bolesne. A jednak dla polskiego katolicyzmu w jakiś sposób charakterystyczne.
więcej

Mrocznie, tajemniczo, boleśnie...

Sebastian Duda
Czwartek, 1 października 2009, godz. 10:57
Krytycy zachodni często dostrzegają w polskim teatrze religijny wymiar. W Polsce dla odmiany artystów teatralnych często oskarża się o obrażanie uczuć religijnych. Z Pawłem Dobrowolskim z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego rozmawia Sebastian Duda
więcej

Obłęd, świętość i dzieje pewnego obrazu

Sebastian Duda
Sobota, 26 września 2009, godz. 12:44
Niektórzy w zmaganiach prowadzących do świętości będą widzieli obłęd. Za obłąkanych często też uważa się wybitnych artystów. Św. Brat Albert dobrym jest tu przykładem.
więcej

Homoseksualizm aprobowany

Obiettivo Chaire
Czwartek, 17 września 2009, godz. 13:50
List na temat duszpasterstwa osób homoseksualnych zaprasza wiernych do bycia czujnym na „pewną nową egzegezę Pisma Świętego, według której Biblia albo nie miałaby nic do powiedzenia na temat problemu homoseksualizmu, albo wręcz dawałaby mu w jakiś sposób cichą aprobatę".
więcej

Odmowa rozgrzeszenia

Ks. Remigiusz Sobański / "Życie Duchowe"
Środa, 16 września 2009, godz. 14:35
Każdy wierny ma prawo i obowiązek być penitentem, a jako penitent ma prawo do otrzymania rozgrzeszenia, jeśli szczerze go pragnie, naprawdę chce pojednać się z Bogiem i z Kościołem.
więcej

"Ocieram się o bluźnierstwo". Rozmowa z Wojciechem Wysockim

Izabela Górnicka-Zdziech
Środa, 9 września 2009, godz. 11:28
Nigdy nie myślałem, że Bóg może mnie surowo karać za grzechy, których miałem i mam bez liku. Uważałem, że wielkie cierpienia lub doświadczenia na krawędzi życia, to rzecz dana, naturalna dla życia, nie kara. Przyjmuję krzyż, gdyż jak mówiła stara góralka: „nikt się na szczęście na tej ziemi z Panem Bogiem nie umawiał”.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook