Komańcze w rezerwatach popkultury

Małgorzata Bilska/Przegląd Powszechny
Środa, 14 października 2009, godz. 08:32
Komunikat popkultury jest cały czas taki sam - nie będziesz mieć tego telefonu, samochodu itd., nie będziesz mieć przyjaciół, nikt cię nie zechce. O popkulturze, reality show, Halloween i wpływie Dody na piętnastolatki z dr hab. Bartłomiejem Dobroczyńskim, psychologiem, rozmawia Małgorzata Bilska
więcej

Religijne, antychrześcijańskie źródła faszyzmu

ks. Andrzej Zwoliński
Poniedziałek, 12 października 2009, godz. 12:32
Zarodki tzw. faszyzmu ezoterycznego zawierały już idee Aleistera Crowleya – twórcy nowożytnego satanizmu. W jego Księdze Praw czytamy: „A zatem Królowie tej ziemi muszą być Królami na zawsze; niewolnicy zaś muszą im służyć. Nikt nie będzie poniżany ani wywyższony: wszystko pozostanie tym, czym było zawsze. Jednakże moi słudzy bywają zamaskowani – być może ów żebrak jest Królem. Król może wybierać szaty według upodobania... żebrak zaś nie może ukryć swojego ubóstwa".
więcej

Papież Wolności

Czas Serca
Ks. Marek Dziewiecki / "Czas Serca" IX-X 2009
Niedziela, 11 października 2009, godz. 12:40
Od 2001 roku w Kościele polskim obchodzony jest Dzień Papieski, który jest okazją do wyrażenia wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i promocji jego nauczania. Przypada on w niedzielę przed 16 października, czyli jest związany z rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę św. Piotra. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego brzmi: „Jan Paweł II – Papież Wolności”.
więcej

Pokolenie JP2 - fakty i mity

Magdalena Wojaczek / Posłaniec
Niedziela, 11 października 2009, godz. 08:00
To nieprawda, że wszyscy urodzeni po roku 1978 należą do Pokolenia JP2, a każdy młody człowiek, który na początku kwietnia 2005 roku modlił się za Jana Pawła II, zasługuje na taki tytuł.
więcej

"Znak sprzeciwu" czy zwyczajna buta?

Sebastian Duda/Przegląd Powszechny
Czwartek, 8 października 2009, godz. 09:03
Panuje obiegowa opinia, że prowincjonalny antyklerykalizm w Polsce jest co najmniej tak samo silny jak polski katolicyzm ludowy. O księżach na polskiej prowincji rzadko mówi się w tonie obojętnym: albo darzy się ich wielkim szacunkiem, albo oskarża o zachowania „niegodne Chrystusowego pasterza”.
więcej

Pieniądze w Kościele - dwa przykłady z Krakowa

Małgorzata Bilska/Przegląd Powszechny
Środa, 7 października 2009, godz. 11:18
Kwestia pieniędzy w Kościele znajduje się w kanonie plotek katolików. Zarzut bogacenia się księży kosztem wiernych zawsze był też elementem krytyki (i powodem represji) ze strony oponentów ideowych. Kościół dawał ku temu powody: kanonizując rzesze ubogich świętych - od. św. Franciszka, aż po św. Faustynę, stawiał tak wysoko poprzeczkę, że sam do niej się sięgał.
więcej

Zachłanność proboszczów wiejskich?

Kazimierz Korab/Przegląd Powszechny
Środa, 7 października 2009, godz. 10:54
Pogląd, jakoby proboszczowie wiejscy w Polsce o wiele bardziej niż ich miejscy odpowiednicy ulegali czarowi mamony, jest u nas powszechny. Czy jednak prawdziwy?
więcej

Porozmawiajmy o finansach w Kościele

Przegląd Powszechny
Rafał Sztejka SJ/Czesław Wasilewski SJ/Przegląd Powszechny
Środa, 7 października 2009, godz. 10:29
Wiadomo, że Kościół nie jest przedsiębiorstwem. Jednak pieniądze dawane przez wiernych w jakiś sposób są w Kościele zużytkowywane.Na co idą pieniądze zbierane na tacę? Z ks. Janem Drobem, byłym ekonomem Konferencji Episkopatu Polski, rozmawiają Rafał Sztejka i Czesław Wasilewski
więcej

Bieda, pomoc i zbawienie

Sebastian Duda
Sobota, 3 października 2009, godz. 09:10
To działo się trzydzieści lat temu, na przełomie marca i kwietnia, o czym przypomniał mi niedawno ks. Wacław Hryniewicz. Człowiek-nikt po ponad dwóch latach trwania „na wielkiej górze” zaczął doświadczać czegoś dziwnego. Niebawem miał znów – ledwie na kilka miesięcy – stać się Edwardem Stachurą.
więcej

Symptomatyczny konflikt

Sebastian Duda
Czwartek, 1 października 2009, godz. 11:38
Spory prominentnych przedstawicieli Ruchu Rodzin Nazaretańskich z polskimi biskupami są bolesne. A jednak dla polskiego katolicyzmu w jakiś sposób charakterystyczne.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook